Dziewięć elbląskich programów z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną oraz program z zakresu organizacji i funkcjonowania sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2007 r.
Samorząd Elbląga zgłosił do ministerstwa trzy projekty programów z zakresu organizacji i funkcjonowania sieci oparcia społecznego. Jeden z nich - „Zmieniajmy świat” - organizacja wolontariatu młodzieżowego działającego na rzecz dzieci i młodzieży wychowującej się w rodzinach osób z zaburzeniami psychicznymi - został oceniony pozytywnie i na jego realizację miasto otrzymało środki finansowe w formie dotacji celowej.
Do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Elbląg zgłosił także 13 projektów programów z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną. Tu pozytywną ocenę i dofinansowanie otrzymało dziewięć z nich. Tym samym możliwa jest realizacja następujących programów: "Ja - animator, wzmocnienie aktywności obywateli z dzielnic zagrożonych wykluczeniem społecznym i marginalizacją na rzecz wspólnoty lokalnej, poprzez tworzenie i umacnianie środowisk form pomocy dziecku i rodzinie". "Przeciw przemocy w rodzinie" – III Elbląska Szkoła Pracy Socjalnej na rzecz dziecka i rodziny, Klub osiedlowy dla młodzieży szkolnej "Zatorze", "Kampania medialna - pozyskiwanie nowych rodzin zastępczych wśród mieszkańców Elbląga", "Dla siebie - dla innych" – grupa socjoterapeutyczna dla dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania wychowujących się w rodzinach zastępczych, „Grupa edukacyjno-wspierająca” - wchodzenie w dorosłość przez doświadczenie, "Pomocna dłoń" – profilaktyka i wsparcie w przypadkach niedostosowania społecznego oraz przestępczości wśród nieletnich, „Przekształcenie Pogotowia Opiekuńczego w Elblągu w wielofunkcyjną placówkę interwencyjno-socjalizacyjną” oraz "Mieszkanie chronione dla dziewcząt".