Wczoraj po godz. 22 na przejściu granicznym w Gronowie, obywatel Rosji, Vladimir Z usiłował wywieźć z Polski 28 obrazów o cechach zabytkowych. Wszystkie dzieła zostały zabezpieczone. To już czwarta w tym roku próba przemytu przedmiotów zabytkowych.
- Vladimir Z., podróżujący samochodem osobowym marki Toyota, zgłosił się do odprawy granicznej w niedzielę na przejściu w Gronowie. Podczas kontroli pojazdu funkcjonariusz Straży Granicznej ujawnił, iż podróżny usiłuje wywieźć z RP przedmioty o walorach zabytkowych – informuje Agnieszka Golias, rzecznik W-MOSG.
Kontrola szczegółowa ujawniła, że Rosjanin przewoził 16 obrazów na płótnie, 4 obrazy na drewnie, 7 obrazów na papierze i 1 obraz na podłożu metalowym. Przedmioty zostały zabezpieczone do czasu wydania opinii przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czy stanowią zabytek.
Vladimir Z. został zwolniony. Zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wywóz zabytków z terytorium RP na stałe jest możliwy, o ile ich wywóz nie spowoduje uszczerbku dla dziedzictwa kulturowego. Na wywóz zabytku za granicę (w tym również do innego państwa należącego do Unii Europejskiej) wymagane jest pozwolenie. Dokumentem stwierdzającym, że zabytek może być wywożony bez pozwolenia lub wskazującym, że przewożony przedmiot posiada cechy zabytku, lecz nie jest zabytkiem, jest zaświadczenie, które wydaje wojewódzki konserwator zabytków. Wywóz zabytków za granicę, bez wymaganego pozwolenia, jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności.