Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Po debacie: Żenada, pała z wychowania obywatelskiego! (fotoreportaż)

19.10.2007, 14:54:59 Rozmiar tekstu: A A A
Po debacie: Żenada, pała z wychowania obywatelskiego! (fotoreportaż)


Wczoraj w Bibliotece Elbląskiej odbyła się debata publiczna z udziałem kandydatów na parlamentarzystów – elblążan, z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Kandydaci odpowiadali na pytania nurtujące naszą społeczność - związane ze służbą zdrowia, pomocą osobom starszym i niepełnosprawnym, mieszkalnictwem i nową ustawą dotyczącą wykupu mieszkań spółdzielczych. Kandydaci na spotkanie się stawili, natomiast porażająca była frekwencja mieszkańców, którzy zrezygnowali z możliwości zadania ważnego pytania i dyskusji o najistotniejszych sprawach.


Jak powiedziała na wstępie koordynator akcji Teresa Bocheńska, debata zorganizowana zostało po to, aby zachęcić obywateli do udziału w wyborach i ułatwić elblążanom dokonania wyboru świadomego.

Należy teraz zadać sobie pytanie, czy odpowiedzi kandydatów były satysfakcjonujące i rozwiały nasze wątpliwości czy wiemy już na kogo głosować i czy w ogóle elblążanie pójdą na wybory?

W debacie, wzięli udział: Witold Gintowt-Dziewałtowski, Władysław Mańkut i Janusz Gierulski z LiD, Irena Tarnacka, Kamil Pawelak i Marcin Mongiało (Liga Prawicy Rzeczypospolitej), Sławomir Sadowski i Paweł Kowszyński (PiS), Tadeusz Naguszewski i Waldemar Soroka (PO), Sławomir Malinowski i Zygmunt Kiersz (PSL) oraz Lech Kraśniański (Samoobrona). Odpowiadali na najważniejsze dla zebranych pytania dotyczące tematów z takich obszarów, jak gospodarka, rynek pracy i mieszkalnictwo, ochrona zdrowia, polityka prorodzinna, osoby niepełnosprawne i starsze, edukacja i kultura oraz organizacje i społeczeństwo obywatelskie.

Gospodarka
Pierwsze pytanie, dotyczące gospodarki, zadał Leszek Lewarowski w sprawie blokady żeglugi na Zalewie Wiślanym, którą nałożyła nam Rosja. Pierwszy na pytanie odpowiadał przedstawiciel LiD, Władysław Mańkut, który w swojej odpowiedzi zaznaczył, iż rozwiązanie tego problemu nie leży w gestii samorządu. Ostro krytykował rząd i ministra spraw zagranicznych za nierozwiązanie tej kwestii. - Myślę, że następna ekipa, bez pani Fotygi, zmieni tę sytuację - powiedział senator Władysław Mańkut. Sławomir Sadowski dodał: ,,Ja lubię Rosjan, ale polityka rosyjska w tej kwestii jest bardzo twarda. “My będąc członkiem Unii Europejskiej, niestety, nie jesteśmy w stanie ożywić tego regionu". Pozostali kandydaci podzielili pogląd, że to od woli rządu zależy czy blokada ta zostanie zniesiona.

Rynek pracy
Następnie kandydaci mieli przedstawić mieszkańcom swój pomysł, co zrobić, aby zatrzymać emigrację zarobkową, jak zachęcić młodych ludzi, aby nie wyjeżdżali z naszego kraju, a ci którzy już wyemigrowali - powrócili. Pierwszy odpowiadał przedstawiciel LPR, Kamil Pawelek, który wskazał, że sprawę rozwiąże zlikwidowanie podatku PIT. Kandydat PiS powiedział, iż, przed przystąpieniem Polski do UE, zachęcano obywateli, że wejście otworzy Polakom możliwość zarobkowania za granicą, no i tak jest. Jako ostatni na zadane pytanie odpowiadał kandydat Samoobrony Lech Kraśniański: ,,Mam pretensje do tego rządu; w spotach wyborczych PiS, pokazuje się przedsiębiorcę, jako krętacza i złodzieja, który ma za zadanie okraść państwo. To nie wierzę, że te dwa miliony ludzi, którzy wyjechali, będą chcieli wrócić, by robić biznes".

Mieszkalnictwo
Kolejne pytanie dotyczyło ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która budzi skrajne emocje mieszkańców. Tutaj wszyscy kandydaci byli zgodni, iż ustawa jest krzywdząca dla tych, którzy przed jej wejściem musieli płacić bardzo duże pieniądze za wykup mieszkań, co często wiązało się z potrzebą zaciągania kredytów. Po wejściu ustawy w życie ci, którzy nie wykupili jeszcze swojego upragnionego M, teraz mogli to zrobić za symboliczne parę złotych.

Sytuacja osób starszych i niepełnosprawnych
Wreszcie zadano pytanie dotyczące obszaru dotyczącego sytuacji osób starszych i niepełnosprawnych. Kandydaci mieli przedstawić swoje sposoby, dzięki którym osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły godnie egzystować. Wszyscy przedstawiciele twierdzili, iż trzeba wprowadzić reformę systemu emerytalnego, a także stworzyć emerytom możliwość zarobkowania. Kandydat z PiS powiedział, że państwo powinno wspierać organizacje pozarządowe, by mogły zająć się starszymi ludźmi. Żaden z kandydatów nie wspomniał ani słowa na temat sposobów polepszenia bardzo złej sytuacji osób niepełnosprawnych.

Służba zdrowia
Na następny ogień wystrzelono pytanie dotyczące złej sytuacji pielęgniarek. Odpowiedzi kandydatów, wzbudziły negatywne emocje u zgromadzonych przedstawicieli Izby Pielęgniarskiej. Kandydaci poszczególnych partii oprócz przyznania racji, iż pielęgniarki wykonują ciężką pracę i dostają za to niegodziwe wynagrodzenie, nie wskazali żadnych konkretów, aby tą złą sytuację zmienić.

Edukacja
Kolejne pytanie - z obszaru edukacji - dotyczyło powrotu do szkolnictwa zawodowego. W tej kwestii kandydaci także byli zgodni i uważali, że szkolnictwo zawodowe powinno istnieć, a zwłaszcza w obecnych realiach naszego kraju, gdzie brakuje osób wykwalifikowanych w takich zawodach jak: hydraulik, ślusarz czy murarz.

Kultura
Kolejna rudna dotyczyła kultury. Tutaj przedstawicielka Biblioteki Elbląskiej zapytała, czy zbiory biblioteczne powinny być odpłatne. Jak można się było spodziewać, kandydaci wszystkich opcji politycznych wskazywali, że książki są dorobkiem całego narodu i powinny być dostępne bezpłatnie.

Pytania wyborców
Kolejnym etapem debaty były pytania zgromadzonych na sali Biblioteki Elbląskiej mieszkańców. Dotyczyły głównie mieszkalnictwa i sytuacji osób starszych. Padło także pytanie, czy posłowie powinni ponosić odpowiedzialność prawną za tworzenie ustaw niezgodnych z konstytucją. W tej kwestii zdania przedstawicieli partii były podzielone. Przedstawiciele PO, LiD i Samoobrony wskazywali, iż nie wszyscy posłowie są prawnikami i znają dogłębnie przepisy prawa. Przedstawiciele PiS natomiast uważają, że należy najpierw zmienić konstytucję, bo zawiera wiele zaszłych przepisów.

Podsumowując, większość z kandydatów udzielała odpowiedzi na zadawanie pytania bardzo ogólnie. Nie wskazywano żadnych konkretów. Niepokoi też, że sytuacja i problemy osób niepełnosprawnych są obce naszym kandydatom. W tym momencie należy zadać sobie pytanie: kto jak nie rządzący mają zmienić złą sytuację tych, których już los skrzywdził? Z nastrojów publiczności można się było zorientować, że odpowiedzi nie były zadowalające.

Trzeba jednak powiedzieć, iż kandydaci nie zawiedli i stanęli twarzą w twarz z wyborcami. To ta druga strona zawiodła - obywatele, którzy wykazali się brakiem zainteresowania, czy niechęcią do dyskusji? Swój głos oddając walkowerem innym?

Na sali obecni byli głównie przedstawiciel starszego pokolenia, zabrakło ludzi młodych – tych, którzy mogą coś zmienić w naszym kraju. Czy może jednak jest to dowód, że nie interesują ich losy naszego miasta, a także kraju?

Wolę mieć nadzieję, że ta nieobecność dowodzi jedynie, że obywatele mają dosyć oglądania już kolejnych debat z udziałem polityków. Kampania wyborcza ma dziś charakter negatywny, w której kandydaci obrzucają się błotem i zapominają o tym, co jest najważniejsze - dobru narodu. Głównym celem większości kandydatów jest wygranie wyborów, a czy spełnią oni swoje obietnice, to się okaże, i to już wkrótce.

I jeszcze jedno. Jeśli frekwencja wyborcza w naszym mieście będzie podobna do tej na debacie, to znowu się w skali kraju “wyróżnimy”.

Organizatorami debaty były organizacje pozarządowe uczestniczące w ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Masz głos – masz wybór": Liga Kobiet Polskich Oddział w Elblągu, Stowarzyszenie “Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu", Stowarzyszenie Integracyjne ,,Razem" oraz redakcja “Razem z Tobą”.

Fot. Rafał Kadłubowski

Monika Stando/„Razem z Tobą”

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Debata publiczna z elbląskimi kandydatami w wyborach pa ( zdjęć 16 )
Dodano: 2007-10-19 | Fot. Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ zawiedziony młodymi
    Piątek, 19.10

    Plus dla redakcji za takie akcje. Chociaż sie stara. Szkoda tylko, ze mało ludzi przyszło.

  2. 2
    0
    ~ Teresa Bocheńska
    Piątek, 19.10

    Podzielam zdanie mojej młodej koleżanki redakcyjnej, że na tej debacie kandydaci zdali lepiej egzamin obywatelski niż wyborcy.Sprawy gospodarcze wydają się bliższe naszym kandydatom niż sprawy społeczne - trochę mnie przeraziło, że jedyną propozycją dla osób starszych były domy pomocy społecznej, chociaż większość kandydatów jest nie najmłodsza i pewnie nie chciała by tam się znaleźć.Więcej optymizmu budzą odpowiedzi dotyczące społeczeństwa obywatelskiego - mam nadzieję, że szczere. Reasumując uważam, że elblążanie mają w kim wybierać i powinni to zrobić - bo Elbląg wart jest silnej, profesjonalnej reprezentacji w parlamencie. Życzę naszemu miastu zwycięstwa w wyborach. Do zobaczenia przy urnie!

  3. 3
    0
    ~ chudy
    Piątek, 19.10

    a kto miał przyjść ? przeglądam elebląskie strony inter. codzienie wprawdzie nie interesuje mnie polityka ale nie widziałe żadnej info o tej debacie Gdybym wiedział może i bym poszedł bo mam klilka pytań do naszych kochanych polityków.

  4. 4
    0
    ~ Arti
    Piątek, 19.10

    No tak, ja byłem ale młodzieży jakoś malutko może z 5% ogółu uczestników. Czy wiec młodzież woli uczyć się i poznawać demokracje z tendencyjnie przerobionych filmików w internecie??? Wstyd ale jak co do czego to z reguły najwiecej mają do powiedzenia.

  5. 5
    0
    ~ fanka
    Piątek, 19.10

    Pan z UPR wyszedł jak morderca :D

  6. 6
    0
    ~ Arti
    Sobota, 20.10

    chudy luknij na ten link, to zobaczysz wcześniejszą zapowiedź debaty: http://www.info.elblag.pl/index1.php?id=news_&wybrano=10098&podzial=pie&d=2&idkat=5&co=0&jakie=&t=trtr

  7. 7
    0
    ~ mądry
    Sobota, 20.10

    potrzeba nam więcej takich osób jak Pan Kamil Pawelak partia UPR jest tą partią na którą szczerze oddam swój głos

  8. 8
    0
    ~ amelia
    Sobota, 20.10

    Oj Chudy, słabo przeglądałeś, bo były na wszystkich portalach i to z takim fajnym plakatem, że raczej rzucał się w oczy. Np. http://www.razemztoba.pl/index.php?NS=srodek&nrartyk=1922 - to jest źródło, ale informacja ukazała sie wszedzie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.786926984787