„Wypędzeni, przypędzeni... Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949”, to tytuł wystawy, jaka zostanie otwarta 23 października w Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. - Wystawa jest adresowana do mieszkańców tych ziem, dla jednych będzie przypomnieniem własnych losów, a dla innych przyczynkiem do lepszego poznania swojej małej ojczyzny – mówi Elżbieta Falkowska, Kierownik Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu.
Wystawa została przygotowana przez pracowników Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie i dotyczy przełomowego okresu historii tych ziem. Wraz ze zmianą przynależności państwowej, nastąpiła radykalna wymiana ludności powodująca zmianę oblicza narodowościowego, kulturowego i społecznego Warmii i Mazur. Na miejsce wysiedlanej decyzją Konferencji Poczdamskiej ludności niemieckiej, kierowano Polaków z Wileńszczyzny i Wołynia. Do nich dołączali polscy osadnicy z Polski centralnej, Lubelszczyzny, Białostocczyzny i Wielkopolski, a także reemigranci z Francji, Belgii i Niemiec. W 1947 r. w ramach akcji „Wisła” osadzono na tych terenach ludność ukraińską wysiedloną z południowo-wschodnich obszarów Polski. Ta swoista wędrówka ludów stworzyła na Warmii i Mazurach swoistą mozaikę narodowościową, językową, religijną i kulturową.
Otwarcie wystawy odbędzie się 23 października o godz. 10, w sali konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu przy ulicy Świętego Ducha 25. Oglądać ją będzie można w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Wstęp jest wolny.
Wystawa ciekawa, tylko godziny zwiedzania nieciekawe.
Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy Czytelni od 9-19. W czwartek i w sobotę 9-15. Zapraszamy!!!