W wrześniu, w odpowiedzi na wzrost liczby sięgania po alkohol i narkotyki przez dzieci i młodzież, elbląski TPD zakończył realizację projektu z zakresu profilaktyki uzależnień. W sumie od marca 2007 r. w tym zakresie przeszkolonych zostało 15 osób z Obwodu Kaliningradzkiego oraz 8 przedstawicieli placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu powiatu elbląskiego, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą trudną.
Realizowany przez 8 ostatnich miesięcy projekt Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Elblągu, miał na celu podniesienie wiedzy i umiejętności osób pracujących z trudną młodzieżą w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w rosyjskim Czerniachowsku, jak i w powiecie elbląskim w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.
Jego uczestnicy brali udział w serii spotkań, cyklu szkoleń i warsztatów. Cykl wykładów obejmował tematykę alkoholizmu, syndromu FAS, problemu alkoholowego w rodzinie, uzależnień, współuzależnieńi narkomani. Uczestnicy projektu brali udział także w wizytach studyjnych w ośrodkach leczących alkoholizm i narkomanię wśród osób dorosłych i dzieci w Gdańsku i Elblągu. Końcowym etapem projektu były warsztaty dotyczące wypracowania i nawiązania współpracy pomiędzy placówkami.
Projekt pod nazwą „Wspólnie przeciw alkoholizmowi i narkomani”, to odpowiedź na zapotrzebowanie uczestników poprzedniego przedsięwzięcia, realizowanego od stycznia do kwietnia 2006 r. - „Prawa Jasia i Nataszy. Pod parasolem prawa". Co ciekawe, tegoroczny projekt zrodził pomysł na kolejny. - Nasi partnerzy z Federacji Rosyjskiej pragną nadal współpracować z Towarzystwem i w swoich ankietach wskazali potrzebę przeszkolenia ich w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i szkole oraz pomocy ofiarom – mówi Iwona Grajkowska, koordynator projektu z ramienia TPD.
- Projekt, który został sfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Przemiany w Regionie” – RITA, cieszył się uznaniem wśród beneficjentów i był bardzo wysoko oceniony pod względem merytorycznym – podkreśla Grajkowska.