Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że od tego roku zmieniły się zasady dotyczące zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Przypominamy podatnikom, jakie warunki trzeba spełnić i co należy zrobić, aby skorzystać z tego zwolnienia.
Od 1 stycznia 2007 r. osoby, które dziedziczą spadek po osobie zmarłej lub otrzymały darowiznę po tym dniu i są: małżonkiem, zstępnym (dzieckiem, wnukiem, prawnukiem), wstępnym (ojcem, matką, dziadkiem, babcią, prababcią, pradziadkiem), pasierbem, ojczymem, macochą albo rodzeństwem osoby zmarłej lub darczyńcy - mogą korzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Jak informuje w swoim komunikacje naczelnik elbląskiego Urzędu Skarbowego, warunkiem uzyskania zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jest zgłoszenie tego faktu przez spadkobiercę lub obdarowanego na formularzu SD-Z1. Fakt ten należy zgłosić w terminie miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub w przypadku darowizny - w terminie miesiąca od spełnienia przyrzeczonego świadczenia (wykonania darowizny) we właściwym Urzędzie Skarbowym. Jeżeli darowizna dotyczy pieniędzy, jednocześnie ich otrzymanie należy udokumentować dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. W przypadku darowizny tylko spełnienie łącznie powyższych warunków pozwala na skorzystanie ze zwolnienia. Niespełnienie któregokolwiek z warunków powoduje, że darowizna podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych dla I grupy podatkowej.
Co ważne, z obowiązku zgłoszenia faktu otrzymania darowizny, zwolnione są osoby, które zawarły ją w formie aktu notarialnego.