W ostatnich dniach dwukrotnie podjęto próbę dostarczenia do Aresztu Śledczego w Gdańsku substancji odurzających. Funkcjonariusze nie zawiedli, wykazali się spostrzegawczością i czujnością w codziennych czynnościach. Nie zgubiła ich rutyna, w wyniku czego udaremnili próbę przedostania się na teren jednostki narkotyków. Sprawami zajmuje się już policja.
W dniu 01.02.2021 r. skazany doprowadzony do odbycia kary został poddany kontroli. W jej wyniku ujawniono 0,9 gram proszku koloru białego. Substancja była ukryta w portfelu skazanego. Osadzony nie przyznał się do posiadania proszku. Wstępne badania narkotestem wykazało obecność amfetaminy.
Już następnego dnia więziennicy wykryli kolejną podejrzaną substancję. Tym razem, zawartość była ukryta w korespondencji przesłanej do jeden z osadzonych. Funkcjonariusz dokonywał kontroli przesyłek dostarczonych do jednostki. Za pomocą urządzenie technicznego RTG typu Heimann zaniepokoiła go zawartość jednej z nich. Wezwano przewodnika psa specjalnego z podopiecznym. Niba – pies do zadań specjalnych zaznaczyła tę przesyłkę, potwierdzając wątpliwości funkcjonariusza. Po otwarciu korespondencji, poza kartką z życzeniami urodzinowymi i rysunkiem dziecka do mamy – ujawniono proszek koloru brązowego o wadze 14,6 gram. Wstępne badanie wykazało obecność amfetaminy.
W obu przypadkach zakwestionowane środki zabezpieczone i przekazano funkcjonariuszom Policji. Zgodnie z polskim prawem za posiadanie środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a za wprowadzenie do obrotu takich środków osoba podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Funkcjonariusze codziennie dokonują kontroli przesyłek dostarczanych do Aresztu oraz osób wchodzących na teren. Dzięki nabytym umiejętnościom podczas wielu szkoleń potrafią trafnie ocenić sytuację.
Tekst i zdjęcia: st. chor. Natalia Niema-Nowak
0,9 gram ??? 14,6 gram ??? Chyba grama !!!