18 grudnia 2019 roku wśród mieszkańców Elbląga przeprowadzono badanie ankietowe pod nazwą „Ocena pracy policjantów KMP w Elblągu w opinii społeczności lokalnej". Elblążanie jak co roku mogli w tym badaniu wypowiedzieć się co do swojego odczucia na temat stanu bezpieczeństwa w mieście oraz oceny policyjnych działań. Dziś znamy już dokładne wyniki tych ankiet.
Jedno z pytań przeprowadzanej ankiety dotyczyło tego co wpływa na poczucie bezpieczeństwa elblążan. Tu na pierwszym miejscu znalazł się stan oświetlenia ulic i parkingów (34,48%), w dalszej kolejności monitoring wizyjny miejsc publicznych (25,29%) oraz widoczne patrole policyjne (22,87%). Elbląg zostało uznane za bezpieczne przez 72,64% respondentów. Negatywnej odpowiedzi stwierdzając, że w naszym mieście nie jest bezpiecznie udzieliło 27,36% ankietowanych. Jako największe zagrożenie na terenie miasta elblążanie wskazali na: agresywnie zachowującą się młodzież – 20,80%, rozboje – 18,50%, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych – 17,93%. Najmniej bezpiecznymi miejscami w ocenie mieszkańców Elbląga okazały się: Parki – 33,34%, tereny dzielnic i osiedli – 21,27% oraz ulice i chodniki – 17,70%. Pracę, podejmowane działania oraz zaufanie do elbląskich policjantów 83,68% mieszkańców oceniło na poziomie pozytywnym, natomiast 16,32% wypowiedziało się krytycznie.
Ankiety rozprowadzane były przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu na terenie siedmiu dzielnic naszego miasta: Zawada, Nad Jarem, Zatorze, Śródmieście, Stare Miasto, Zawodzie, Za Politechniką. Łącznie przepytano 870 osób.
Ankieta na temat tego jak elblążanie oceniają pracę policjantów jest przeprowadzana od 2003 roku. Jej wyniki trafiają do przedstawicieli samorządów oraz do mediów. Jest to swoisty barometr społeczny, z którego wskazań korzysta kierownictwo elbląskiej jednostki organizując, np. dodatkowe służby. Ankieta też ewoluuje. Pojawiają się nowe pytania dzięki, którym można poznać opinie badanych osób na temat chociażby odczuć społecznych.
Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg
Wymiotować się chce od tych corocznych konkursów i sondaży
Z roku na rok coraz więcej artykułów o nożownikach w Elblągu a w sondażu zawsze jak najlepsze oceny.
Propaganda policyjna.
Na 120 tysięcy mieszkańców Elbląga przepytano 870 i publikujecie opinie? Przecież to jest żałosne, to tak jakbym zapytał konkurencyjna redakcję czy jesteście wiarygodni i zrobił sadaz "mieszkańców Elbląga".
trudno oceniać pracę kogoś kogo prawie nie widać , a w kontaktach bezpośrednich slyszy się : 1/ że sie nie da , to nie nasz zakres , 2/ przecież nie postawię policjanta na kazdym skrzyzowaniu 3/ najprostsze sprawy trwają miesiącami . Policji jest generalnie za malo i poza wyjatkami jest leniwa , niezaangażowana ,oraz malo pomocna dla mieszkańców . Dziala na z gruntu blednych zasadach , jak pogotowie ,zadzwonia to jedziemy . Slowo prewencja jest im bardzo malo znane .Od 2015 roku dziala na zawolanie PiS , a do politycznej coraz mniej chetnych Na koniec pytanie , dlaczego Żandarmeria wojskowa ,tak dobrze się sprawdza w dzialaniu ,a policja i straż nie cieszy się spoleczną akceptacją . Może wystarczy zmienić szefów?