Kradzież dokonana w sklepie jest oczywistym łamaniem przepisów prawa.
Może ona być uznana za wykroczenie określone w art. 119 Kodeksu Wykroczeń, wtedy sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny. W przypadku, gdy sprawca kradzieży popełnia przestępstwo z artykułu 278 Kodeksu Karnego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Należy zwrócić uwagę, iż w chwili obecnej prawie wszystkie sklepy wyposażone są w systemy kamer video, które przyczyniają się do skutecznej identyfikacji sprawców kradzieży, a w konsekwencji do ich ukarania. Nie sposób nie wspomnieć, że sklepy wyposażone są w bramki bezpieczeństwa, które natychmiast reagują, jeżeli w ich pobliżu znajdzie się towar zakwalifikowany jako niesprzedany. Ponadto sklepy chronione są przez wykwalifikowanych pracowników Agencji Ochrony, którzy są specjalistami w zakresie zapobiegania i ujawniania sprawców kradzieży sklepowych.
Należy mieć świadomość, że dokonywanie kradzieży w tak wyposażonych sklepach jest praktycznie niemożliwe. Pracownicy ochrony codziennie zatrzymują klika osób, które bezpośrednio chcą coś wynieść ze sklepu, zamieniają naklejki z kodem kreskowym na produktach droższych na tańsze, ważą towar a następnie dokładają parę sztuk np. owoców i warzyw, albo próbują zjeść jakiś produkt bezpośrednio z półki sklepu. Te działania są dobrze znane pracownikom ochrony, którzy nie mają problemu z wyłowieniem złodziei z alei sklepowych. Im pozostaje konflikt z prawem oraz duże poczucie wstydu.
Zespół prasowy
Komendy Miejskiej Policji w Elblągu