Policjanci ruchu drogowego cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane na wybranych uczestników lub miejsca w ruchu drogowym. Tym razem takim miejscem, na którym skupili były przejazdy kolejowe. Wczoraj przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Ogólnokrajowe działania mają na celu podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących w obrębie przejazdów.
Wczoraj od rana do późnych godzin wieczornych policjanci prowadzili ogólnokrajowe działania „Bezpieczny przejazd kolejowy” mające zwrócić uwagę na bezpieczeństwo poruszających się samochodami na przejazdach kolejowych. Pomimo, że wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce wypadków drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim z uwagi na to, że charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych pozostaje pod nadzorem policji oraz innych właściwych służb.
Policjanci z Elbląga kontrolowali, między innymi przejazdy w: Elblągu (ul. Malborska/Lotnicza), Gronowie Elbląskim, Raczkach Elbląskich oraz Pasłęku. Funkcjonariusze ujawnili 7 naruszeń bezpieczeństwa. Główne przewinienia kierowców i pieszych to: niezatrzymanie samochodem się przed znakiem stop, zbyt wczesny wjazd na przejazd kolejowy samochodem w momencie podnoszenia zapór, przechodzenie pieszych pod zaporami. Były pouczenia i mandaty.
Zaplanowane działania mają na celu podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych podczas przekraczania przejazdów kolejowych oraz przypomnienie przepisów dotyczących zasad poruszania się w takich miejscach.
Należy pamiętać, że na drodze dojazdowej do każdego z tych miejsc, ustawione są znaki drogowe, które zawczasu ostrzegają uczestników ruchu o przejeździe kolejowo-drogowym. Na samym przejeździe również znajdują się odpowiednie znaki ostrzegawcze lub znaki zakazu np. znak „stop”. Prowadząc działania Policja będzie uczulała uczestników ruchu, że stosowanie się do tych zasad, to czasami kwestia życia lub śmierci.
Kierujący pojazdem jest obowiązany jest:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg
- bezwzglednie zabrania bycia debilem, takze bez wyobrazni, z uwagi na potencjalnych wspolpasazerow, oraz mozliwosc narazenia na szkode zdrowia i zycia pasazerow pociagu/skladu na kursie kolizyjnym. Wzglednie na narazenie ich na spoznienie do pracy.