Wczoraj (2 lutego) w budynku gminy w Gronowie Elbląskim odbyła się odprawa roczna policjantów, podczas której omówiono najważniejsze sprawy związane z bezpieczeństwem dla mieszkańców gmin - Elbląg, Markusy i Gronowo Elbląskie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci, przedstawiciele samorządu oraz placówek oświatowych.
Sprawozdanie ze stany bezpieczeństwa zdał asp. sztab. Paweł Cywiński, kierownik III rewiru w Gronowie Elbląskim.
W ubiegłym roku policjanci podjęli 349 interwencji. 179 to interwencje domowe, gdzie bezpośrednią przyczyną był alkohol. 140 z nich zakończyły się Niebieską Kartą. Funkcjonariusze zrealizowali 44 nakazy doprowadzenia do sadów, prokuratur i innych placówek. Dzielnicowi sporządzili i przeprowadzili łącznie 1549 wywiadów na zlecenie organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Skontrolowali 3101 miejsc zagrożonych. W służbie obchodowej wykonali 773 służby i wylegitymowali 1504 osoby. Działali także na polu profilaktyki. Brali udział w 264 spotkaniach, w większości z mieszkańcami gmin, jak również przedstawicielami samorządów. Realizowali programy prewencyjne, np.: „Bezpieczne Ferie”, „Bezpieczne Wakacje”, „Bezpieczna Droga do Szkoły”. Od momentu uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB - 14.09.2016r) do końca roku 2016 na terenie III rewiru 35 zgłoszeń. Dotyczyły głównie ruchu drogowego i prewencji. W 2016 roku dzięki zaangażowaniu i pomocy finansowej władz samorządowych gmin Gronowo Elbląskie, Markusy, Elbląg oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu, dla dzielnicowych został zakupiony radiowóz Kia Ceed (połowa środków finansowych pochodziła z KWP Olsztyn).
Gospodarz spotkania – Marcin Ślęzak, Wójt Gminy Gronowo Elbląskie, podkreślił wagę współpracy i odpowiedzialność służby. Zadeklarował dalsza pomoc i wsparcie ze strony samorządu.
- Nie byłoby dotacji, gdybyśmy w was nie wierzyli i was nie doceniali. Nie wyobrażamy sobie pracy bez was policjantów. Działacie na wielu płaszczyznach. Mam tu na myśli, np. zespół interdyscyplinarny, komisję rozwiązywania problemów alkoholowych, nie mówiąc już o zabezpieczaniu imprez, np. dożynki, pielgrzymki. – powiedział Genowefa Kwoczek, Wójt Gminy Elbląg.
Podobnego zdania była wójt z Markus – pani Dorota Wasik. – Doceniamy waszą prace, a policjant cieszy się coraz większym zaufaniem społecznym. Dzisiaj ludzie nauczyli się rozmawiać z dzielnicowym i przede wszystkim już się nie boją. Ja to dostrzegam i dziękuję.
- Dziękuję za słowa uznania i dziękuję za wsparcie finansowe. Bez niego nie moglibyśmy sprawnie funkcjonować. Moim marzeniem jest poprawa warunków lokalowych policjantów i dzięki tej współpracy z pewnością to się zmieni. Cieszy mnie to, że dzielnicowi są bliżej z ludźmi, bo przecież tak powinno być. Tak odprawę podsumował podinspektor Tomasz Piaskowski, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji.
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Działajcie działajcie bo w tym regionie co piąty kierowca jeździ naebany. Zróbcie coś z tym, bo jeżdżąc tam do znajomych za Gronowem mam wrażenie, że jest na to społeczne przyzwolenie.
Alkomat się k..wa znalazł!!! Pewnie sam jezdzisz NAEBANY!!! i każdego obwąchujesz,w końcu skąd byś to wiedział