Na policję trafiają sprawy dotyczące kradzieży prądu. Od początku roku do elbląskiej komendy wpłynęło 10 takich spraw. Scenariusz zwykle jest podobny. Podczas odczytów licznika lub kontroli przez operatora sieci zostaje wykryte nielegalne przyłącze. Sprawa zgłaszana jest wtedy na policję a postępowanie toczy się tak samo jak w przypadku sprawcy kradzieży. W tym jednak przypadku jest to przestępstwo bez względu na wartość poniesionych strat.
Przestępstwa kradzieży energii elektrycznej mają miejsce zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich, zarówno w wolnostojących domach jak i mieszkaniach budynków wielorodzinnych. Poza tym, sprawcami mogą być zarówno osoby, które dopuszczają się tego procederu z biedy jak i osoby zamożne, które w ten sposób chcą „oszczędzić” na rachunkach.
- W prowadzonych sprawach spotkałem się z przypadkiem gdzie straty spowodowane kradzieżą energii przekroczyły 80 tys. złotych. – mówi policjant z Wydziału Zwalczania Przestępczości Gospodarczej elbląskiej komendy. – Z reguły, uśredniając, są to kwoty około 20 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że nierzadko proceder ten trwa kilka lat. W jednym z przypadków, który został wykryty, przewód zasilający garaż, został poprowadzony pod asfaltową drogą. Oznaczało to, że nielegalne przyłącze, właściciel garażu wykonał jeszcze przed budową drogi.
„Z częściowym pominięciem układu pomiarowego” – w policyjnej nomenklaturze oznacza to taki rodzaj kradzieży, gdzie część instalacji biegnie przez licznik energii a inna część zasilająca np. energochłonne odbiorniki jest poza układem pomiarowym.
- Mieliśmy zgłoszenie od operatora energetycznego o wykryciu przez niego takiego przyłącza w domu w jednej z podelbląskich miejscowości – tłumaczy policjant operacyjny wydziału PG. – Elektrykom zajęło około 3 godzin sprawdzenie instalacji i wykrycie tej, z której odbywa się nielegalny pobór.
Zdarza się, że właściciel domu czy mieszkania planuje kradzież energii już na etapie budowy domu czy tworzeniu instalacji elektrycznej. Pewne zabiegi już wtedy są czynione tak, aby podłączyć się nielegalnie do źródła zasilania i nie płacić za zużytą energię elektryczną. Ta zwykle jest zużywana do zasilania ogrzewania, oświetlenia, a także zasilania urządzeń, które mają znaczny pobór energii. Od początku roku do elbląskiej komendy policji wpłynęło 10 takich zgłoszeń. Większość z nich zakończyła się zarzutami, część spraw jest jeszcze w prowadzeniu. Traktowane są one jako kradzież i grozi za nie kara do 5 lat pozbawiania wolności.
K.Nowacki
KMP w Elblągu
A energa co robi? Niższe zużycie a rachunki wyższe ! Jak to nazwać ?
kardziez jest tylko jak się kradnie prąd Enerdze - policja od razu rusza a jak lump kradnie prąd na klatce z instalacji administracji - i zgłosi sie na policje - odpowiedź - znikoma szkodliwość społeczna - można ścigać oskarżenia innego ale na własna rękę i zakładac sprawę w sądzie - a sąd - ....znikoma szkodliwość społeczna - i tylko koszty skasuje.
Lepsi od CIA, a chcą przeprowadzać redukcję w ENERGA. Puki co niech odkryją niekompetencję w realizacji umów i dostarczą rachunek za prąd. Ostatni rachunek dostałem we wrześniu ubiegłego roku.
Na fakturze same bzdury za które kasują duże pieniądze stała zmienna,jakościowa.abonament .Chcą sprzedać to jaki abonament w sklepie za wagę też nie płacę,kupa złodziei na zachodzie nikt nie wie ile prąd kosztuje jest dopasowany do zarobków.
Zamiast oszukiwać wejdźcie sobie na EnPUls.pl i tam można wziąć udział w licytacji i dostaniesz najtańszą ofertę, lub najlepszą i dostosowaną do tego ile zuzywasz. Generalnie to dla firm więc mozna uciąć trochę niepotrzebnych kosztów.
Byłem u nich i wypróbowałem i mam mniejszy rachunek. Dobry pomysł tak w ogóle i nie wiem czemu sam na to nie wpadłem A co do oszustów omijam szerokim łukiem bo jestem na tym punkcie przewrażliwiony w dzisiejszych czasach.