Wczoraj (19 stycznia) w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbyło się szkolenie dla dyrektorów, nauczycieli i pedagogów placówek oświatowych, które prowadzili policyjni specjaliści z Elbląga. Tematem były zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren szkoły. Uczestnicy konferencji podkreślali, że temat jest wyjątkowo ważny, wciąż aktualny i należy go szeroko omawiać w mediach. Jest to głównie uwarunkowane względami bezpieczeństwa ludzi, którzy w większości nie wiedzą, jak należy zachować się w przypadku ataku terrorystycznego.
We wczorajszym szkoleniu wzięło udział 212 dyrektorów, nauczycieli i pedagogów z placówek oświatowych z terenu miasta. Identyczne szkolenie odbyło się w miniony czwartek w Starostwie Powiatowym w Elblągu, w którym uczestniczyła 24-osobowa kadra nauczycielska z terenu powiatu.
Działania są zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Wzmocnienie wiedzy społeczeństwa o tego rodzaju zagrożeniach to jedno z głównych założeń „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 – 2019”. Oprócz poradników władze miasta stołecznego Warszawa oraz Komenda Stołeczna Policji przygotowały film pt.: „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Zawiera on wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w podobnych sytuacjach oraz zasady alarmowania o zagrożeniu uczniów i nauczycieli. Wiele ukazanych w filmie zagadnień było na bieżącą komentowane przez policyjnych negocjatorów z elbląskiej komendy, wśród nich byli: nadkom. Agnieszka Bielewicz-Piechowiak, asp. Jarosław Lewczuk oraz nadkom. Marek Cieślak, specjalista prewencji kryminalnej i jednocześnie moderator spotkania.
Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli wszystkich placówek oświatowych, w tym przedszkoli, szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczelni wyższych. Charakter szkoleń jest kaskadowy, więc w tym przypadku specjaliści przekazują wiedzę osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danej placówce. Oni z kolei szkolą swoich pracowników, następnie dzieci i młodzież. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku policjanci elbląscy zorganizują w jednej ze szkół ćwiczenia praktyczne w zakresie terroryzmu.
Jakub Sawicki
KMP Elbląg
No cóż panie z dziekanatów wiedzą dobrze co zrobić. Mianowicie zaparzyć kawę i wezwać odpowiednie służby i w między czasie zabawiać. W PWSZ jest dużo łatwiej bo w jednym z instytutów pracuje wielu policjantów.......od dyrektora po wykładowcę oni chyba wiedzą jak postąpić?!
Najracjonalniej to schować się pod biurko i narobić w gacie. Terrorysta poczuje smród i sobie pójdzie.:-D
Żaden z wykładowców (...cjantów) ani prelegentów nie mają pojęcia o tematyce. Teoria wykładów ma się tak do realu jak gra w C&D. Są ludzie po misjach, spec grupach policji, żandarmerii i to są ludzie Elbląga. Można ich wykorzystać? W/g mnie koniecznie. I to będzie WIARYGODNE bo przekażą jak śmierdzi proch a nie zasrane ze strachu majtki ( sory).