Dziś (22.04) w Zespole Szkół Technicznych odbyła się konferencja pn. „Terroryzm- zagrożenie XXI wieku” organizowana przez ZST wspólnie z Komendą Miejską Policji w Elblągu. W konferencji uczestniczyli policyjni specjaliści zwalczający terroryzm oraz przedstawiciele straży pożarnej.
Nasza konferencja zorganizowana jest po to, żeby przede wszystkim uświadomić młodym ludziom, co to jest terroryzm, jakie są zagrożenia, że każdego dnia jesteśmy narażeni na atak terrorystyczny. Nie chodzi nam o to, żeby wystraszyć młodzież tylko o to, żeby młodzi ludzie wiedzieli jak się w takich sytuacjach zachować, że trzeba udzielić pierwszej pomocy, że nie należy wpadać w panikę. To jest główny cel naszej konferencji
– przyznała Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych
Konferencję rozpoczęła prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych przedstawiająca najbardziej znanych 10 zamachów terrorystycznych XXI wieku.
O typologii terroryzmu, narzędziach i elementach składowych terroryzmu opowiadał komisarz Paweł Mirys, Zastępca Oddziału Prewencji w Gdańsku w wykładzie pt. „Terroryzm wczoraj i dziś”. Paweł Mirys jest jedną z osób, która najdłużej pracuje w tym zawodzie i jako jeden z pierwszych kończył kurs rozpoznania minersko-pirotechnicznego.
Przez chwilę zastanawiałem się, patrzyłem na te obrazki, na tą prezentację, słuchałem oprawy muzycznej. Mimo tak długiego stażu w tym zawodzie, ponad 24 lata pracy w policji, pracy związanej z zagrożeniem, ciarki do chwili obecnej gdzieś przeze mnie przechodzą. Powiem państwu, że ta cisza, ta cisza która miała miejsce tutaj na sali w tym momencie, świadczyła o tym, że wszyscy oddaliście hołd i chwałę tym wszystkim, którzy polegli w wyniku tych zamachów terrorystycznych
– mówił na wstępie Paweł Mirys,
Terroryzm dzielimy na kilka typów: polityczny, kryminalny, indywidualny, zbiorowy, religijny i bioterroryzm. Jak zauważał Paweł Mirys każdy z nich ma swoją agresję, a w ostatnich czasach coraz więcej jest terroryzmu zbiorowego z religią w tle. Przedstawiane było również na konferencji w jaki sposób działa każdy z terroryzmów oraz w kogo najbardziej ma uderzać.
- Narzędzia terroryzmu są różnego rodzaju, przede wszystkim broń palna i w ostatnim czasie wszystkie sytuacje, które miały miejsce, że zwykły karabin maszynowy powodował podejrzenie zagrożenia. Kolejnym narzędziem są ładunki wybuchowe, które w dość łatwy sposób można skonstruować, ale spustoszenie i zagrożenie jest niesamowite. Również spotykamy się z uprowadzeniem środków komunikacji, zastraszanie, ale największym zagrożeniem jest to, że nie wiemy co siedzi w ludzkiej psychice– zauważał zastępca oddziału prewencji w Gdańsku
Następnie odbyła się prezentacja dotycząca przeciwdziałaniom terroryzmowi, jego zwalczania oraz organizowania, koordynowania i nadzorowania działań antyterrorystycznych. W jaki sposób wykrywane są materiały wybuchowe, jaki jest algorytm postępowania w przypadku podłożonego ładunku wybuchowego oraz o wyposażeniu pododdziałów antyterrorystycznych przedstawiali dwaj Pirotechnicy Sekcji Antyterrorystycznej w Olsztynie.
Pirotechnicy prezentowali sprzęt jakiego używają w przypadku wykrycia ładunków wybuchowych.W sytuacji kiedy znajdziemy podejrzany przedmiot albo zauważymy, gdzies pozostawiony wówczas powinniśmy zachować należytą ostrożność i wezwać policję, która oceni sytuację.
Najwięcej emocji wzbudzał pokaz sprzętów: robot pirotechniczny do przewożenia ładunków wybuchowych, kombinezon przeciwodłamkowy, który zabezpiecza przed przedostaniem się odłamków z ładunku wybuchowego. Również pirotechnicy prezentowali ładunek wybuchowy, opowiadali na jego temat oraz jakie mamy rodzaje ładunków wybuchowych.
Kolejnym punktem konferencji była prezentacja przygotowana przez Straż Pożarną dotycząca ewakuacji w przypadku zaistniałych działań terrorystycznych. Powinniśmy pamiętać, że słysząc hasło ewakuacja bądź sygnał informujący o niebezpieczeństwie, powinniśmy zachować spokój, ustawić się i zmierzać do danego wyjścia ewakuacyjnego. Również warto pamiętać, że dotyczy to każdego i nie należy pozostawać w budynku, aby zobaczyć co się dzieje. Ponadto został pokazany specjalny kombinezon używany przy bioterroryzmach.
Na koniec uczniowie Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowali udzielanie pierwszej pomocy w przypadku amputacji ręki, złamań, ran brzucha, głowy, ale także wsparcie psychiczne osób poszkodowanych.
urabiane młodych sienie nieufności i wyolbrzymianie zagrożeń, niech się boją będą grzeczniejsi
Kolejny ciekawy tekst w wydaniu Pani Ines. Czekam na więcej :-)
hlopaczy pacicie Na koniec uczniowie Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowali udzielanie pierwszej pomocy w przypadku amputacji ręki, złamań, ran brzucha, głowy, ale także wsparcie psychiczne osób poszkodowanych. Czytaj więcej na http://info.elblag.pl/4,40985,Kazdego-dnia-jestesmy-narazeni-na-atak-terrorystyczny-Prezentacja-w-Zespole-Szkol-Technicznych.html...#ixzz3Y4HrNkDk. widziejscie
fan pani redaktor lnes ty to masz wajne imie a ja mam take imie fani cztereh kulek