Coroczna ankietyzacja Elblążan jest najważniejszym miernikiem dla elbląskich stróżów prawa. Jest nie tylko wskazówką, jakie działania należy kontynuować, ale co najważniejsze - jak chronić mieszkańców i ograniczać przestępczość jeszcze skuteczniej.
16 października br. uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu przeprowadzili wśród mieszkańców Elbląga ankietę oceniającą pracę elbląskich policjantów. Zbierali opinię od napotkanych na ulicach mieszkańców. W badaniach wzięło udział 497 respondentów.
Uznali oni, że bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania czują się w 77,47%. Co stanowi wzrost pozytywnych ocen w stosunku do ubiegłego roku o 2,17 punktu procentowego. Zmniejszył się odsetek osób, które stwierdziły, iż "raczej nie czuje się bezpiecznie" i "zdecydowanie nie czują się bezpiecznie"- o 2,8 punktu procentowego.
Na pytanie czy ankietowani dziś czują się bezpieczniej niż rok temu, pozytywnej odpowiedzi udzieliło 44,27 %, stanowi to spadek o 0,7 punktu procentowego, 13,28% respondentów udzieliło odpowiedzi, że nie czują się bezpieczniej niż rok temu i jest to spadek o 0,17 punktu procentowego do roku ubiegłego. Nie potrafiło udzielić zdecydowanej odpowiedzi na to pytanie 42,45 % respondentów. Jeżeli chodzi o zagrożenia przejawami patologii i zachowań przestępczych, które stanowią największy problem w miejscu zamieszkania, respondenci wymienili agresywnie zachowująca się młodzież - 41,45% wzrost o 2,29 pkt. procentowych, osoby nietrzeźwe - 8,25% spadek o 4,8 pkt. procentowych, wandalizm - 7,24 % spadek o 5,41 pkt. procentowych, piratów drogowych - 14,08 % wzrost o 1,84 pkt. procentowych.
Na pytanie czy kontaktował(a) się Pan(i) z dzielnicowym w ciągu ostatniego roku - 68,21 % respondentów stwierdziło, iż nie kontaktowało się z nim w ogóle. Na pytanie, czy kontakt z dzielnicowym jest im potrzebny - 53,32% respondentów stwierdziło, że taki kontakt nie jest im potrzebny, 25,15% respondentów uznało, że kontakt z dzielnicowym jest potrzebny, a 21,53% nie miało zdania. W zakresie znajomości dzielnicowego i możliwości skontaktowania się z nim - 27,75 % respondentów wie jak nazywa się dzielnicowy z ich rejonu, w tym 16,90 % - wie również jak się z nim skontaktować, 31,59 % respondentów odpowiedziało, że nie wie jak nazywa się ich dzielnicowy, ale wie jak się z nim skontaktować. Nie zna swojego dzielnicowego i nie wie jak się z nim kontaktować - 35,54% respondentów.
Bardzo dobrze i dobrze pracę elbląskich policjantów oceniło 67,61 % osób. Mieszkańcy miasta uznali, że patrole piesze są w 57,55% ważniejsze od patroli zmotoryzowanych.
Ankieta oceny pracy elbląskiej Policji jest przeprowadzana co roku. Badana jest w ten sposób grupa blisko 500 osób napotkanych na ulicach. To oni oceniają Policję oraz wyrażają opinię na jej temat. Celem ankiety jest zbadanie opinii mieszkańców, a także porównanie ich odczuć z wynikami statystycznymi uzyskiwanymi przez komendę oraz opiniami przekazywanymi przez samorządy i instytucje współpracujące z Policją. Głos mieszkańców w dyskusji nad stanem bezpieczeństwa traktujemy bardzo poważnie, a samo badanie miało na celu poznanie zdania i opinii obywateli. Pojawiające się uwagi definiują obszary, które można usprawnić, jak również wskazują kierunki pracy Policji.
Jakub Sawicki
KMP Elbląg
zenada tragdia buractwo tak mona okreslic policje elblaska
POlicja POlska-organizacja przekształcona w instytucje chroniaca przestepcze grube ryby, przestepcow z wiejskiej. Ich celem jest wydłubywanie dodatkowych pieniedzy z kieszeni polakow dla przyjacol z UE (glownie niemiec). Ta instytucja juz nie kieruje sie moralnoscia,normalnoscia i etyka w sluzbie porzadku i zapewnieniu bezpieczenstwa normalnego obywatela. Bezradnosc ogranow scigania POkazuje sytuacja sklepu z dopalaczami na krolewieckiej. Problem jest ogromny. W cywilizowanym kraju prosty do rozwiazania. Ale nie u nas bo(patrz pierwsze zdanie mojej wypowiedzi)
" Ankieta oceny pracy elbląskiej Policji jest przeprowadzana co roku. Badana jest w ten sposób grupa blisko 500 osób napotkanych na ulicach " z tych wyników wychodzi , że są to ulice przy szkołach o klasach mundurowych, przy Komendzie , itp. Inaczej by to wyglądało na osiedlach, takich jak Zawada , Nad jarem , Zatorze itp. Więc watpię w tą naciągnietą ankietę. Pozdrowienia dal dzielnicowego z ui. Rodz. Nalazków . Tu, propnuję przyjśc i zrobić ankietę !!