Policjanci z ruchu drogowego przeprowadzą działania pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Mają one na celu eliminowanie z ruchu drogowego osób wsiadających za kierownicę po alkoholu lub środkach odurzających. Jak mówią sami policjanci informowanie o tego typu akcjach to również oddziaływanie prewencyjne. Najważniejsze jest bowiem to, aby na drogach nie było pijanych kierujących stwarzających zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i nie wsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu. Oprócz konsekwencji np. spowodowania wypadku po alkoholu czekają ich również konsekwencje prawne. Policjanci podczas kontroli drogowych będą używać także testerów na zawartość narkotyków w organizmie.
Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.
asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu