Kobieta, która zgłosiła na policji kradzież portfela odwołała swoje zeznania… portfel się odnalazł, a zgłoszenie podyktowane było roztargnieniem. „Kradzież portfela” – takie częste zgłoszenia to znak, że zbliżają się już święta a wraz z nimi cenowe promocje w sklepach. Te ostatnie maja zachęcić do częstszego odwiedzania i robienia zakupów. To właśnie w tym czasie policja odnotowuje najwięcej tego typu zgłoszeń. Część z nich to typowe kradzieże, jest jednak sporo przypadków kiedy z portfelem rozstajemy się tylko przez swoje roztargnienie, pozostawiając go np. przy sklepowej kasie.
Wir przedświątecznych zakupów, któremu ulegamy może źle się skończyć dla naszych „finansów” i nie chodzi tu o to, że kupimy mnóstwo rzeczy, ale o to, że stracimy finanse te najbliższe, które mamy zazwyczaj przy sobie w portfelu. Zachwyceni sklepowymi promocjami przestajemy pilnować własnych rzeczy. Torebka z portfelem kluczami do mieszkania „ląduje” np. w hipermarketowym wózku.
- Wózku od, którego osoba taka może się oddalić oglądając sklepowe towary – tłumaczy jeden z policjantów. – Może to się skończyć tym, że kradzież torebki zostanie zauważona dopiero przy kasie, gdy okaże się, że nie ma czym zapłacić za znajdujący się w wózku towar.
Innym przykładem jest pozostawienie portfela przy kasie, na ladzie bądź półce. To nieuwaga, na którą mogą czekać złodzieje obserwujący takie miejsca i wyczekujący roztargnionych klientów i ich portfeli.
Jeszcze inna „okazją”, na której żerują kieszonkowcy są otwarte torebki pasażerek komunikacji miejskiej. To nic innego jak ułatwianie złodziejom „pracy”. Pamiętajmy o tym, że ci właśnie wybierają możliwość łatwego pozyskania pieniędzy. Otwarta torebka pasażera zatłoczonego autobusu lub tramwaju to „łakomy kąsek”.
Warto wiec zwrócić uwagę na tych kilka opisanych sytuacji, aby nasze zakupy nie kończyły się wizytą w komendzie w celu zgłoszenia kradzieży. Warto też zastanowić się czy w jednym miejscu, portfelu potrzebujemy mieć wszystkie dokumenty, pieniądze, karty kredytowe, płatnicze. Czy nie lepiej rozdzielić ten zestaw na dwa lub trzy mniejsze.
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Ja dam dobry przyklad , z którego należy korzystać W torbie ustawiamy łapkę na myszy i jest spokuj . Kiedyś miałam klienta w autobusie dostał po palcach i powiedział przepraszm .