Podsumowano wyniki kolejnego badania ankietowego pod nazwą: „Ocena pracy policjantów Komendy Miejskiej Policji w Elblągu w opinii społeczności lokalnej”. To coroczne badanie opinii mieszkańców nt. pracy funkcjonariuszy. Wynik tej oceny jest pozytywny i lepszy od tego uzyskanego w roku ubiegłym. Ponad 66 procent zapytanych mieszkańców ocenia pracę Policji dobrze i bardzo dobrze. Teraz całe zestawienie wyników ankiet trafi do Prezydenta Elbląga, Starosty, wójtów, burmistrzów, samorządowców oraz do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Badanie ankietowe na stałe wpisało się już w coroczny plan zadań elbląskiej komendy. W zrealizowaniu tego przedsięwzięcia pomagają co roku uczniowie „klasy mundurowej” Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu. To oni pytają mieszkańców Elbląga o to czy czują się bezpieczni, czego się obawiają, oraz o to co chcieli by zmienić w pracy Policji. Ten ostatni punkt wskazuje nam często strategię.
To m.in. przez ubiegłoroczne wyniki ankiet wskazujące na, zdaniem mieszkańców potrzebę większej ilości pieszych patroli, zorganizowano wspólnie z miastem służby ponadnormatywne. Dzięki temu porozumieniu w tym roku wystawiono 320 dodatkowych pieszych patroli policyjnych.
Wracając jednak do tegorocznych wyników ankiet warto zaznaczyć, że grupę respondentów stanowiło 500 osób, które 17 października 2012 r. zostały napotkane przez ankieterów w różnych częściach miasta. Elbląg został uznany za bezpieczny przez 66,8 procenta ankietowanych to wzrost o 9 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. 75,3 procent pytanych czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania (osiedlu). Jako problem, z którym Policja powinna walczyć 39 procent badanych wskazuje agresywnie zachowującą się młodzież, osoby nietrzeźwe (13 procent) oraz wandali (12 proc.) na równi z piratami drogowymi. Bardzo dobrze i dobrze prace elbląskich policjantów ocenia ponad 66 procent ankietowanych a 22 procent ocenia ją jako dostateczną. Pytania ankietowe dotyczyły też znajomości policjantów dzielnicowych. 37 procent zapytanych wskazywało, że wie jak nazywa się ich policjant dzielnicowy i wie także jak się z nim skontaktować.
Policyjne patrole w miejscu zamieszkania respondenci widywali często i bardzo często u blisko 59 procentach pytanych, a tylko 5,4 procenta nie widziało na swoim osiedlu takowych patroli. Ostatnie z pytań dotyczyło działań Policji, które w oczach mieszkańców są najważniejsze. 51,8 procent pytanych uznało, że jest to obecność właśnie pieszych patroli. 28 procent uważa, że powinny to być patrole zmotoryzowane, natomiast zdaniem 17,8 procent więcej powinno być patroli z ruchu drogowego.
Podsumowując całość badania ankietowego zauważany jest pozytywny wzrost notowań w porównaniu z rokiem ubiegłym. W zależności od pytania sięga on od 0,5 do nawet 9 punktów procentowych na korzyść pozytywnych odczuć mieszkańców co do bezpieczeństwa w mieście.
mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Sonda przeprowadzona pod kościołem?
olsztyn zapomniał przekazać Elbląskiej Policji motocykli,pojazdów monitorujących prędkość ,Jak patrzę co za sprzęt mają policjanci w Elblągu nóż w kieszeni się otwiera.Na dodatek DLACZEGO trzeba jeździć do olsztyna by załatwić sprawy kryminalistyczne.
jeżdzę głównie autem i policji właściwie w Elblągu nie widzę , może to taki system pracy , być niewidoczni , ale uważam ,że ich praca powinna głównie polegać na tym ,by byli widoczni , i zapobiegali , a nie pojawiali się na wezwanie i po fakcie
Tak, tak, na pewno miarodajne i prawdziwe to wszystko. Lol!
a czemu mnie nikt nie pytał?bzdury ,bzdury!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie lubie Policji :)
Szkoda, ze nie zrobiono badań na temat pracy elbląskiej drogówki ;-((( MASAKRA. Są chamscy, w pełnym tego słowa znaczeniu.Brak kultury. Niestety. Dla przeciętnego obywatela to jedyny kontakt z policją. Policja mogłaby zyskać, ale widocznie kierownictwu na tym nie zależy. Smutne.
czytelnicy Faktu w sondzie tam przeprowadzonej w 62% uważają, że zamieszki na Marszu Niepodległosci sprowokowała i wznieciła POlicja