Zatrzymano 4 nietrzeźwi kierujący, odebrano 30 dowodów rejestracyjnych, nałożono 104 mandaty oraz skontrolowano 298 kierowców na obecność alkoholu i narkotyków - to wynik akcji elbląskiej drogówki pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Weekendowe działania prowadzili elbląscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej. Ich celem było eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych i po użyciu narkotyków kierowców.
Ogólnopolska akcja „Alkohol i narkotyki” prowadzona była praktycznie przez cały weekend. Działania miały one na celu eliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia, jakim są nietrzeźwi kierujący i po użyciu narkotyków. Tym razem policjanci kontrolowali pojazdy na terenie miasta i gmin z terenu powiatu elbląskiego. Łącznie skontrolowano 298 kierujących. Każdy z nich badany był alkomatem. W czterech przypadkach wynik badania okazał się pozytywny.
Rekordzistę po alkoholu zatrzymali wczoraj o 6.30 rano policjanci z Pasłęka na trasie S-7. 27-latek kierował osobowym mercedesem. Miał około 1,7 promila alkoholu w organizmie. Nie miał uprawnień do kierowania, a na dodatek na prostym odcinku drogi nie zapanował nad autem i zjechał do przydrożnego rowu. 32 –letni pasażer mercedesa trafił z niewielkimi obrażeniami ciała do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Po opatrzeniu został zwolniony do domu. Wszyscy pijani kierowcy za swój czyn odpowiedzą przed sądem. Funkcjonariusze badali również kierowców na obecność środków odurzających. Żaden z badanych nie był pod wpływem narkotyków.
Policjanci apelują do kierowców o trzeźwość i nie wsiadanie za kierownicę samochodu nawet po niewielkiej ilości wypitego alkoholu. Oprócz konsekwencji np. spowodowania wypadku po alkoholu czekają ich również konsekwencje prawne.
Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.
Jakub Sawicki, KMP Elbląg
za jazde po pijanemu zabierac prawko na zawsze
Gdyby policzyć płace milicjantów za tę "pracę" to koszt akcji wyniesie na pewno kilkadziesiąt tysięcy złotych. Efekt dla Elblążan jest zaś zerowy, jeśli nie ujemny -ponad 130 osób ma problemy.(co 3 z kontrolowanych zapłacil mandat ,tzn milicjanci bardzo sie przykładali żeby dołożyć) .Za te pieniądze można byłoby wyremontować parę kilometrów dziurawych elbląskich dróg zamiast zakłócać spokój i bezpieczeństwo na drogach. Trzeba być masochistą żeby utrzymywać i opłacać "służby" terroryzujace i łupiace społeczeństwo.