Na co dzień policjanci pilnują, chronią, karzą i wykrywają przestępców…a dziś świętują. W elbląskiej komendzie odbyła się uroczysta akademia, na której przyznano awanse i wyróżnienia funkcjonariuszom policji. Natomiast mieszkańcy Elbląga mieli okazję udać się na wycieczką po komendzie i zobaczyć jak wygląda praca policjanta „od kuchni”.
Święto Policji obchodzone jest od 24 lipca 1995 r. Dzień ten upamiętnia przyjęcie pierwszej w odrodzonej Polsce ustawy o Policji Państwowej.
Akademia rozpoczęła się o godz. 11.00 w auli Komendy Miejskiej przy ul. Tysiąclecia. W uroczystości wziął udział Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Sławomir Mierzwa, kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, a także policjanci i pracownicy KMP. Wśród zaproszonych gości byli między innymi posłowie na Sejm RP, przedstawiciele władz miasta i powiatu, przedstawiciele Kościoła, wójtowie, burmistrzowie, dowódcy i komendanci służb mundurowych, przedstawiciele różnych instytucji.
Uroczystość rozpoczął meldunek złożony Komendantowi Wojewódzkiemu Policji przez prowadzącego galę kom. Roberta Mikusika. Wprowadzono sztandar KMP i wysłuchano Hymnu Państwowego. Jako pierwszy głos zabrał Komendant Miejski Policji w Elblągu mł. insp. Marek Osik. Dziękował funkcjonariuszom i pracownikom policji za ich oddaną i ciężką pracę. Podziękował również gościom za ich przybycie i uczestnictwo w uroczystościach.
Z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Sławomira Mierzwy oraz Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu mł. insp. Marka Osika akty nominacyjne na wyższe stopnie oficerskie, aspiranckie i podoficerskie, a także akty nominacyjne na stopień starszego posterunkowego otrzymało łącznie 137 policjantów. Zaś marszałek województwa Jacek Protas otrzymał szczególne odznaczenie - Brązowy Medal za Zasługi dla Policji.
Również dziś, w godzinach od 9 do 12, miały miejsce Drzwi Otwarte Policji. Goście mieli możliwość przyjrzenia się pracy oficera dyżurnego, który pokazał jak wygląda monitoring naszego miasta. Okazało się, że oficer dyżurny odbiera codziennie ponad sto zgłoszeń.
Można było także zobaczyć pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz policyjną izbę dziecka. Zwiedzanie komendy cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Dla nich największą atrakcją była możliwość pobrania odcisków palców.
- Najfajniejsze było to, że mogłem zrobić sobie odcisk swojej dłoni i zabrać go na pamiątkę – mówi jedenastoletni Bartek. – Siedziałem w tym najnowszym policyjnym radiowozie, było super! Może zostanę w przyszłości policjantem…- snuje plany Bartek.
- Chcieliśmy, żeby ludzie zobaczyli naszą pracę od wewnątrz – mówi asp. sztabowy Alina Zając, która była przewodnikiem po komendzie. – I przekonali się, że policja jest dla społeczeństwa, a nie społeczeństwo dla policji – dodaje.