Podczas odprawy służbowej kierownictwa KMP Elbląg, w dniu 5.10.04 r., oceniono stan bezpieczeństwa w rejonie działania jednostki po trzech kwartałach br. oraz funkcjonowanie komendy w tym okresie.
Dane statystyczne wskazują, że zagrożenie przestępczością jest wyższe niż przed rokiem. Policjanci zarejestrowali 7 139 wszystkich przestępstw, o 7,4 % więcej niż w porównywalnym okresie 2003 r. Przestępstw pospolitych (kryminalnych) było 4 059, o 10,1 % więcej. Szczególnie duży wzrost liczby przestępstw wystąpił w takich kategoriach, jak kradzieże (o 12,4 %) i kradzieże z włamaniem (o 25,6 %).
Wysokie zagrożenie przestępczością jest konsekwencją szczególnej aktywności przestępców w I półroczu 2004 r. Po 6. miesiącach br. rejestrowano o 17,2 % więcej, niż w tym samym okresie 2003 r., w tym m.in. więcej o 14,3 % rozbojów, więcej o 16,4 % kradzieży, więcej o 45,6 % kradzieży z włamaniem. Podjęte w III kwartale br. "działania naprawcze" doprowadził do zahamowania, a następnie ograniczenia przestępczości.
W ciągu 3. miesięcy (lipiec-wrzesień) zmniejszyło się zagrożenie rozbojami o 14,3 %, stwierdzono mniej o 4 % kradzieży, mniej o 10,8 % bójek i pobić. Na szczególne podkreślenie zasługuje zmniejszenie o 20 % kradzieży z włamaniem. Nadal jednak zagrożenie przestępczością jest większe niż przed rokiem.
Wysoko należy ocenić skuteczność działania elbląskich policjantów. Wskaźnik wykrycia sprawców wszystkich przestępstw wyniósł 69,5 %, co plasuje KMP w Elblągu na wysokim - 10. miejscu wśród wszystkich komend powiatowych i miejskich województwa. Wyższe niż przed rokiem są również inne wskaźniki wykrycia sprawców przestępstw. M.in. wykryto 71,4 % sprawców rozbojów, 43,3 % sprawców kradzieży oraz 50,1 % sprawców kradzieży z włamaniem.
W zauważalny sposób wzrasta aktywność służby prewencyjnej. Z miesiąca na miesiąc jest więcej służ patrolowych (1 043 - w lipcu; 1 087 - w sierpniu; 1 152 - we wrześniu). Szczególnie zwiększyła się liczba patroli pieszych - o 30,5 %, często wykonywanych wspólnie ze Strażą Miejską i Żandarmerią Wojskową. Dzielnicowi więcej czasu poświęcają na obchód swoich rejonów. We wrześniu wskaźnik udziału służby obchodowej w ogólnym czasie służby dzielnicowego wyniósł 84,9 %, przy średnim wskaźniku za 9 miesięcy br. - 68,7 %. Zatrzymywanych jest co raz więcej sprawców na gorącym uczynku przestępstwa lub w bezpośrednim pościgu: w lipcu - 39; w sierpniu - 79; we wrześniu - 120. Mimo osiągnięcia w III kwartale br. stosunkowo wysokich wskaźników ocennych, istnieje zagrożenie, że na koniec roku nie wszystkie cele służby prewencyjnej zostaną osiągnięte.