Często dla kierowców, którzy dostają mandat za przewinienia drogowe, większą karą niż kara finansowa jest liczba punktów. O ile mandat można opłacić natychmiast, o tyle punkty za wykroczenia nie ubywają tak szybko. Na swoim koncie kierowca może zgromadzić maksymalnie 24 punkty, przekraczając tę liczbę traci prawo jazdy. Można jednak tego uniknąć. Dowiedz się jak.
Limit punktów karnych jest określony ustawowo. Kierowca, który posiada prawo jazdy nie dłużej jak rok nie może mieć więcej jak 20 punktów. Natomiast kierowca, który ma prawo jazdy dłużej, może tych punktów zgromadzić 24. Jeśli w ciągu 365 dni przekroczymy limit, kierowca straci prawo jazdy i będzie zmuszony ponownie zdawać egzamin.
Na szczęście są sposoby, które mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych. Po pierwsze, znikają one samoistnie po upływie 1 roku od dnia, kiedy zostały przyznane. Po drugie, można odbyć szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest tylko jeden rodzaj szkolenia, dzięki któremu kierowca może obniżyć stan punktów karnych – mówi Zbigniew Lichuszewski, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Kierowców w Elblągu.
To szkolenie ma na celu uświadomienie kierowcom skutków naruszania przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza przepisów kształtujących zasady bezpiecznego zachowania się na drodze.
W programie kursu znajdują się zagadnienia z trzech obszarów:
1. Przyczyny wypadków drogowych na tle poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.
2. Prawne i społeczne skutki wypadków drogowych,
3. Psychologiczne aspekty zachowania się kierującego pojazdem w ruchu drogowym.
- W szkoleniu mogą uczestniczyć osoby, które posiadają prawo jazdy co najmniej 1 rok i nie przekroczyły 24 punktów karnych – mówi Zbigniew Lichuszewski. - W szkoleniu można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Udział w szkoleniu powoduje zmniejszenie liczby punktów karnych o 6 – dodaje.
Czas trwania takiego kursu wynosi 6 godzin. Nie jest on bezpłatny, za uczestnictwo w kursie i anulowanie 6 punktów karnych trzeba uiścić opłatę 300 zł, kurs nie kończy się egzaminem, ale obowiązuje obecność na wszystkich wykładach. - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu po odbytym szkoleniu, przesyła zaświadczenie organowi prowadzącemu ewidencję tj. odpowiedniej ze względu na miejsce zamieszkania osoby szkolonej, Komendzie Wojewódzkiej Policji – mówi Zbigniew Lichuszewski.
W Trójmieście, w połowie sierpnia, została przeprowadzona sonda o likwidacji punktów karnych za wykroczenia drogowe w zamian za oddanie krwi w punktach honorowego krwiodawstwa. 42 proc. ankietowanych odpowiedziało, że to dobry pomysł, przy założeniu ograniczeń, np. nie więcej niż 4 punkty na rok można zbyć w ten sposób. 26 proc uznało, że to bardzo dobry pomysł, bo krwi brakuje i trzeba znaleźć sposób na zachęcanie do jej oddawania a pozostałe osoby nie zgadzają się na taki sposób pozbywania się punktów karnych.
Niestety, jedynym sposobem na „likwidację” punktów karnych jest odbycie szkolenia w WORD. Dla tych, którzy są w podbramkowej sytuacji mamy dobrą wiadomość. W dniu 14 września WORD w Elblągu organizuje tzw. Dzień otwarty. Przyłączając się do akcji „Elbląg za pół ceny” w tym dniu można odbyć takie szkolenie, za 50 proc. ceny. - Obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie i kolejność zapisu. Szczegóły na naszej stronie internetowej – mówi dyrektor.
Lichuszewski, pamiętamy twoje bzdury że ilość zadjących na PJ po zmianie przepisów zmniejszyła się bo nagle nastał niż demograficzny. Co za BREDNIE.
Ania to pewnie ktoś z rodziny albo z byłych, to takie nasze - normalne . Jajakobyły, ale jad
działanie skrajnie NIE ETYCZNE !!!
word to zlodziejska instytucja