Około 70 polonijnych przedsiębiorców z całego świata przyjechało dziś (3 października) do Elbląga, by zapoznać się z ofertą inwestycyjną naszego miasta oraz spotkać się z przedstawicielami elbląskiego biznesu. Elbląg odwiedzili reprezentanci wielu branż m.in. z takich krajów jak USA, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Belgia. Jednodniowa wizyta studyjna w naszym mieście stanowi część programu XIX Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, która 1 października rozpoczęła się w Warszawie.
Uczestnikami, organizowanej przez Fundację Polonia, konferencji są przedstawiciele wielu krajów świata, m.in. przedsiębiorcy polonijni i krajowi, reprezentanci izb gospodarczych, przedsiębiorcy i managerowie firm w Polsce i za granicą oraz przedstawiciele polskich placówek zagranicznych.
Tradycyjnie już oprócz konferencji w stolicy, przedstawiciele środowisk polonijnych uczestniczą również w sesji wyjazdowej, podczas której poznają potencjał gospodarczy danego regionu naszego kraju. W tym roku gospodarzem wizyty studyjnej jest Elbląg.
Ideą organizacji tego typu konferencji w Elblągu jest to, by spotkać się z naszymi polonijnymi rodakami i skojarzyć ich z naszymi lokalnymi przedsiębiorcami. Liczymy na kontakty, które mogą zaowocować współpracą w bliższej lub dalszej przyszłości. Jak wiadomo w biznesie kontakty są najważniejsze. My jako pełniący rolę organizatora stwarzamy tą możliwość i bardzo chętnie przyjęliśmy całą grupę polonijnych przedsiębiorców
- informuje Anita Pawlak, kierownik Biura Wsparcia Przedsiębiorczości w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
Przedstawiciele polonijnego biznesu za granicą przyjechali do Elbląga już w niedzielę. Mieli okazję poznać Elbląg i jego atrakcje turystyczne. Dziś w Bibliotece Elbląskiej zorganizowano dla nich konferencję, w trakcie której zaprezentowano ofertę inwestycyjną Elbląga oraz najprężniej działające w mieście branże: meblarską, IT oraz energetyczno-metalurgiczną.
Do przyjazdu do waszego miasta zainspirował nas Zdzisław Olszewski, elbląski radny i były wojewoda, który dużo mówił publicznie o Elblągu. Jesteśmy gotowi do współpracy, bo jest to piękna ziemia z bajkowym Starym Miastem, która jest otwarta na świat i dalsze zagospodarowanie
- zaznaczył podczas swojego przemówienia Zbigniew Ludgier Olszewski, prezes Fundacji Polonia Gospodarcza Świata.
W konferencji uczestniczyło ok. 70 przedstawicieli środowisk polonijnych z kilkunastu państw od USA i Kanady, przez Belgię i Litwę po Zjednoczone Emiraty Arabskie.
W trakcie tych spotkań chcemy poznać samorząd, lokalnych przedsiębiorców i ludzi oraz znaleźć inspirację do tego, by tu wrócić z pieniędzmi i zainwestować. W Elblągu macie port, który jest oknem na świat. Może on być błogosławieństwem dla całego kraju. Jesteście dużo tańsi niż inne porty europejskie i to jest atut tego miejsca
- mówi Piotr Skałka, przedsiębiorca z Chicago.
- Tego typu spotkania to podstawowa platforma i most, którym można połączyć wiele sektorów w wielu miejscach od siebie odległych. W Elblągu jestem pierwszy raz, ale jestem przekonana, że jest to bardzo dobre miejsce do nawiązywania kontaktów i biznesu. Macie tu infrastrukturę, która jest idealna do tego, co robimy i na czym się koncentrujemy - mówi Anita Wojtkowska, reprezentująca firmę handlową ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Podczas pobytu w naszym mieście uczestnicy konferencji jeszcze dziś odwiedzą największe elbląskie zakłady produkcyjne: Browar Grupy Żywiec, firmę OPEGIEKA, fabrykę Meble Wójcik oraz zwiedzą Elbląski Park Technologiczny.
- Jestem zainteresowany branżą meblarską, bo wiem, że w Elblągu są one produkowane. Po to tu przyjechałem i tego tu szukam. Przygotowuję w Brukseli konferencję z udziałem polskich fabrykantów, którzy będą mogli spotkać się face to face z belgijskimi przedsiębiorcami - powiedział Andre Michel Pakulski, reprezentujący Fundację Polonia International oraz Belgijsko-Luksembursko-Polską Izbę Handlową BePoLux.
problemem jest ekipa urzędników, którzy boją się i nadgorliwie interpretują niejednoznaczne prawo
Miasto się wyludnia.Dlatego pilnie są potrzebni przedsiębiorcy.W przeszłości miasto było przemysłowe.Dzisiaj tylko zostały wspomnienia.
Poznajcie ich z naszym porypanym urzędem skarbowym,to nie dość ze od razu uciekną to jeszcze ostatnich przedsiębiorców zabiorą i głupkiem z US w Elblagu sami siebie bedą trzepać.JZ
Do polonijnego biznesu to jeszcze daleka droga. Na razie do Elbląga zawitali polonijni biznesmeni - szanowny Panie Rafale. Co z tego się "urodzi" dla Elbląga to czas pokaże. Należy mieć nadzieję.
NA POCZATEK DAJCIE NAM ATRAKCYJNE GRUNTY PO ATRAKCJNYCH CENACH , POZNIEJ ZWOLNIENIE OD PODATKU NO I TANIE KREDYTY I TO BY BYLO NA TYLE A POZNIEJ JAK W PIOSENCE MAM WSZYSTKO W TYLE ....!!!