E-narkotyki to nowe zagrożenie, które może być groźne szczególnie dla młodych osób. Czym są i dlaczego uważane są za szkodliwe?
Czym są e-narkotyki? - To dźwięki lub fale dźwiękowe, które mają na celu wywołanie stanów podobnych do efektów zażywania narkotyków – wyjaśnia Anna Wagner z olsztyńskiego sanepidu. - Zazwyczaj są one dostępne w postaci plików audio, które użytkownicy słuchają przez słuchawki.
Te dźwięki działają na mózg poprzez różne częstotliwości fal, co może powodować zmiany w nastroju, stanach świadomości czy percepcji
– dodaje Anna Wagner,
Dlaczego hipnotyzująca muzyka czy obraz może być niebezpieczna? - Mogą wpływać na psychikę i stan emocjonalny osoby – zaznaczyła Anna Wagner. - Mogą wywoływać stany podobne do transu, co może prowadzić do utraty kontroli nad sobą, dezorientacji, a w niektórych przypadkach do napadów lęku lub innych problemów psychicznych. Nadmierna ekspozycja na takie bodźce może również wpływać na koncentrację i zdolność do normalnego funkcjonowania.
Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi monitoringu skali używania e-narkotyków. Inspektorzy powiatowych stacji sanepidu od początku wakacji prowadzą jednak kontrole obozów i kolonii w województwie warmińsko-mazurskim.
Z dniem rozpoczęcia wakacji pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej rozpoczęli kontrole turnusów wypoczynku dzieci i młodzieży. Na chwilę obecną (stan na dzień 9 lipca br.) w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej na terenie naszego województwa zgłoszono 1488 turnusów zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży
– podała Anna Wagner.
W ubiegłym roku przez całe wakacje na terenie naszego województwa było zarejestrowanych 1949 turnusów wypoczynkowych dzieci i młodzieży. W sezonie letnim 2023 przeprowadzono na wypoczynku 1271 kontroli sanitarnych w 974 turnusach. - W bieżącym roku tj. w okresie 22 czerwca – 9 lipca funkcjonowało 671 turnusów wypoczynkowych. w których przeprowadzono 320 kontroli sanitarnych – stwierdziła Anna Wagner. - W skontrolowanych turnusach przebywało 11117 wypoczywających. Spodziewamy się, iż w tym roku liczba zgłoszonych turnusów wypoczynkowych będzie na podobnym poziomie co w roku ubiegłym.
- Zakres kontroli przeprowadzanych przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest bardzo szeroki – oceniamy otoczenie miejsc, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży, sprawdzamy bazę mieszkaniową i sanitarną oraz warunki produkcji żywności i żywienia. W sytuacji, gdy w trakcie kontroli stwierdzony zostaje niewłaściwy stan sanitarno-techniczny pomieszczeń lub urządzeń w celu usunięcia usterek, wszczynane jest postępowanie administracyjne bądź nakładane są grzywny na drodze mandatów karnych. Efektem działań kontrolnych podejmowanych do tej pory było nałożenie 3 mandatów karnych na kwotę 900 zł za nieprawidłowości sanitarno-higieniczne w blokach żywienia obsługujących wypoczynek dzieci i młodzieży – podkreśliła Anna Wagner.
Wyniki kontroli i prowadzonej działalności edukacyjnej przez sanepid można śledzić na stronie internetowej WSSE w Olsztynie.
Co to jest stan świadości?
Mniam najlepsze malinowe
fake news nigdzie tego nie ma i nikt z tego nie korzysta, pani specjalistka i redakcja przeczytała dwa artykuły na portalu z usa i dmucha bańke. zajmicie sie krysztalem u dzieciakow 13-letnich a nie mydlicie oczy, czymś czego nie ma w obiegu :)))