Przekazaniem kluczy do bram miasta i przemarszem ulicami Elbląga rozpoczął się dziś, 20 maja Tydzień Osób Niepełnosprawnych. - Chcemy pokazać, że istniejemy, że jesteśmy tak samo ważni, jak wszyscy mieszkańcy - mówi Barbara Gąsak, prezeska EKRON.
Dziś, 20 maja rozpoczął się Tydzień Osób Niepełnosprawnych. Prezydent Elbląga przekazał osobom z niepełnosprawnościami symboliczne klucze do bram miasta. Chwilę później odbył się przemarsz ulica Elbląga, sprzed Urzędu Miejskiego na Stare Miasto.
Chcemy pokazać elblążanom, że mamy takie same prawa, jak oni. Nie chcemy się izolować, chcemy integrować się z mieszkańcami pełnosprawnymi. Tym przemarszem, który rozpoczyna Tydzień Osób Niepełnosprawnych, pokazujemy im: tutaj jesteśmy, istniejemy i jesteśmy tak samo ważni, jak wszyscy mieszkańcy
- mówi Barbara Gąsak, prezeska Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.
Ten marsz ma pokazać, że wszyscy jesteśmy równi, że osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do takich samych atrakcji, takich samych rzeczy jak osoby zdrowe. Jest jeszcze sporo do zrobienia, jeśli chodzi o tę równość. Często osoby z niepełnosprawnościami są zamykane w domu, zostają same, ze swoimi opiekunami czy rodzicami, którzy też czują czasami bezsilność. Tym bardziej powinniśmy głośno krzyczeć w ich imieniu osób
- mówi Dorota Ciurko, terapeutka, uczestniczka marszu.
Piknik w Bażantarni, festyn integracyjno-artystyczny na starówce, wernisaż w Bibliotece Elbląskiej to tylko niektóre z czekających nas w najbliższych dniach atrakcji. Pełen program prezentujemy poniżej.
Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Elblągu ma swoją długą tradycję. W tym roku odbywa się 31. edycja wydarzenia.
W tej chwili nie musimy walczyć o równe prawa, mamy je zapewnione. Brakuje jeszcze ich realizacji, praktyki i zmian w mentalności. Ciągle jeszcze społeczeństwo inaczej postrzega osoby z niepełnosprawnościami. Przez te lata bardzo dużo się zmieniło, ale nadal jest jeszcze wiele do zrobienia. Ciągle mamy problem z dostępem do edukacji - to jeszcze nie jest jeszcze taki dostęp, jaki chcielibyśmy mieć, podobnie rynek pracy - zajmujemy się w ERKON-ie wprowadzaniem osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy i ciągle widzimy, że te bariery na rynku pracy są nadal
- mówi Teresa Bocheńska, wiceprezeska Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.
Program Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Elbląg Nadaje TON” 2024:
22 maja
Biblioteka Elbląska
10:00 wernisaż prac plastycznych uczestników PSONI Koło w Elblągu pt. „Kolor Faktura Przestrzeń” inspirowanych twórczością artystów z przełomu XIX i XX wieku.
Ratusz Staromiejski
12:00 „Co w trawie piszczy – wyzwania, potrzeby, oczekiwania” – spotkanie organizacji i instytucji przy okrągłym stole.
23 maja – Park Bażantarnia
10:00 – 14:00 Piknik integracyjny współorganizowany ze Spółdzielnią Mieszkaniową Sielanka. W programie przewidziano gry, konkursy, zabawy, biegi przełajowe, degustacje, tańce, śpiewy, ognisko i wiele innych atrakcji.
24 maja – ulice miasta
PSONI wychodzi na ulice – akcja promocyjna Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.
26 maja – Starówka, okolice Ratusza Staromiejskiego
13:00 – 17:00 Festyn integracyjno – artystyczny
Na scenie zaprezentują się dzieci i młodzież z elbląskich przedszkoli i placówek oświatowych, jak również osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. Na zakończenie przed wszystkimi zgromadzonymi wystąpi młodzież ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz Szalone Małolaty a tuż po nich, zwyciężczyni ósmej edycji programu The Voice of Poland, Marta Gałuszewska.
Dodatkowo:
21 maja (wtorek)
10:00 – 12:00 Dni Otwarte ŚDS przy ul. Zamkowej, Podgórnej i Traugutta
11:00 – 15:00 Dni Otwarte w Końskim Zdrowiu
10:00 – 13:00 Dni Otwarte w ACTIV Justyna Grabowska
22 maja (środa)
10:00 – 12:00 Dni Otwarte DPS Niezapominajka oraz Dzienny Dom Senior + na Zamkowej
Ale osoby niepełnosprawne z wyższym wykształceniem ( bo i takie się zdarzają) ja nie znajdowały sensownej pracy w instytucjach (np. kulturalnych) tak nie znajdują.
Był taki czas, że Światowid zwrócił się do Erkon by im podesłali kilku chętnych na stanowisko refundowane. Płaca minimalna, rola frajera robiącego prócz tego co w umowie, wszystko to co inni mają ochotę przekazać frajerowi. Oczywiście z pretensjami, że jak to nie ma czasu, albo za kwadrans idzie do domu?