Ostatnia robocza sesja Rady Miejskiej w Elblągu tej kadencji za nami. Radni zajęli się m.in. sprawą zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców i dzierżawą parkingu przy Bulwarze Zygmunta Augusta. Trwająca kampania wyborcza podniosła temperaturę obrad?
Jedną z ważniejszych przyjętych uchwał, jest ta zwalniająca z podatku od nieruchomości, na 3 lata, przedsiębiorców planujących nowe inwestycje w mieście. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła długa dyskusja. Poszło o zmianę waluty.
Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z ulgi, muszą spełnić konkretne warunki. Te uzależnione są od wielkości firmy, i tak np. mikro przedsiębiorstwa mogą się ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości gdy zainwestują w Elblągu co najmniej 100 tys. euro lub stworzą 5 nowych miejsc pracy, a w przypadku dużych firm (powyżej 250 osób) te limity wynoszą odpowiednio 1 mln euro lub 100 nowych miejsc pracy.
Radny Paweł Kowszyński (PiS) zaproponował zmianę euro na złotówki, co w konsekwencji oznaczałoby, że ze zwolnienia z podatku skorzysta więcej firm.
Wielu elbląskich przedsiębiorców, którzy mieszkają w Elblągu, płacą tutaj podatki, nie tylko podatek od nieruchomości, ale również podatek CIT, dochodowy, które wspomagają budżet miejski, nie mają później środków na to, żeby zainwestować, chociażby w polepszenie warunków swojej działalności gospodarczej. To są lokale w większości usługowe, które nie prowadzą wielomilionowych obrotów, to mali przedsiębiorcy elbląscy, którzy prosili, aby wziąć pod uwagę również ich inwestycje
- przekonywał radny.
Przeciwny takim zmianom był prezydent Witold Wróblewski. - Wszyscy płacimy podatki PIT, CIT, firmy i tak dalej. To jest uchwała, która mówi o zwolnieniu z podatku od nieruchomości, obejmująca inwestorów. Co innego jest, z całym szacunkiem, pani fryzjerka, która wynajmuje lokal. My mówimy o inwestorach. Proszę nie opowiadać, że ludzie, którzy podejmują się inwestowania, nie mają pieniędzy. Z reguły korzystają ze wsparcia finansowego różnych instytucji, itd. Jeśli pozwalniamy praktycznie wszystkich z podatku od nieruchomości, to życzę następnemu prezydentowi dobrego budżetu - dodał włodarz.
Pojawił się również dodatkowy problem. Nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, ile miasto kosztowałoby powiększenie grupy przedsiębiorców mogących skorzystać z ulgi. - Chciałbym wiedzieć dokładnie nad czym głosujemy. Jakie są skutki finansowe - pytał radny niezależny Paweł Fedorczyk.
- Trzeba przeliczyć, jakie będą skutki po zmianie euro na zł, ale w czasie przerwy (w obradach sesji - przyp. red.) tego nie zrobimy - dodała z kolei obecna na sesji skarbniczka miasta Rozalia Grynis. - Te uchwały były w euro z tego względu, że my się powołujemy na traktat w sprawie UE i rozporządzenie Rady Ministrów.
Dalej cała sytuacja przypominała trochę zabawę w kotka i myszkę. Radny Kowszyński na chwilę złożył wniosek formalny w sprawie zmiany euro na złotówki w projekcie uchwały. W odpowiedzi na to prezydent Wróblewski wycofał go z porządku obrad. Ostatecznie jednak został onn poddany pod głosowanie, gdy swój wniosek z kolei wycofał radny PiS. Koniec końców uchwałę przyjęto w niezmienionej formie.
Proszę nie ufać temu, co państwo tutaj widzicie, to nie jest prawdziwe. My tutaj jesteśmy przez pięć lat kadencji. Proszę zwrócić uwagę, jak wyglądają normalne sesje, proszę zwrócić uwagę, jak radni wnoszą interpelacje, jaka jest ich aktywność. To dzisiejsze to nie jest prawdziwe. Trwa kampania wyborcza. Musimy to odróżnić, ale szacunek obowiązuje wszystkich bez wyjątku
- radny Paweł Fedorczyk zwrócił się do mieszkańców śledzących obrady, podczas dyskusji nad ulgami dla przedsiębiorców.
Zainteresowanie części radnych wzbudziła również uchwała dotycząca dzierżawy parkingu przy Bulwarze Zygmunta Augusta Żegludze Gdańskiej, który w sąsiedztwie planuje dużą inwestycję. W zamian ma ona wybudować parking przy ul. Kupieckiej. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Na 15 lat (to okres dzierżawy zakładany w uchwale - przyp. red.) chcemy pozbawić mieszkańców Starego Miasta i turystów miejsca do parkowania. Po 15 latach przecież ten budynek nie przestanie istnieć, mieszkańcy apartamentowca bądź goście hotelu nadal będą potrzebowali miejsca parkingowego. Co się stanie za 15 lat? Prawdopodobnie właściciel wystąpi do miasta, aby jako długoletni dzierżawca, wykupić to miejsce i znów będziemy mieli miejsca parkingowe tylko dla prywatnych osób
- przekonywała radna PiS Elżbieta Banasiewicz.
Przeciwnego zdania był m.in. radny Koalicji Obywatelskiej Robert Turlej - Jestem zwolennikiem parkowania po drugiej stronie rzeki Elbląg. Jednak tam zawsze był problem, bo tych parkingów nie było. W zapisie uchwały czytamy, że inwestor na własny koszt stworzy taki parking między ul. Kupiecką i ul. Tartaczną. (...) On będzie dwa razy większy od tego, który obecnie funkcjonuje na Bulwarze Zygmunta Augusta - dodał.
To przedsięwzięcie to będzie kolejny piękny obiekt na Starym Mieście, podobnie jak ten z programu Fabryka. Całość tego terenu i wykonanie tego parkingu jest po to, aby to przedsięwzięcie mogło dobrze funkcjonować. Inwestycja jest na etapie procedowania pozwolenia na budowę. (...) Mało tego, ten inwestor również będzie prowadził linie rejsowe. O to chodziło w naszym porcie komunalnym, żeby odbywał się ruch, przypływały statki, żeby na Starym Mieście ta funkcja portowa była rozwijana. Wierzę, że Żegluga Gdańska to w 100 proc. spełni
- przekonywał prezydent Wróblewski i dodał, że w umowie z inwestorem miasto zobowiąże go do tego, aby parking na Wyspie Spichrzów powstał, zanim wejdzie on na plac budowy.
Ogółem radni głosowali dziś nad blisko 30 projektami. Ostatecznie oprócz uchwał w sprawie zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości i zgody na dzierżawę parkingu przy Bulwarze Zygmunta Augusta, przyjęto również m.in. program opieki nad bezdomnymi zwierzętami na 2024 rok i uchwałę dotyczącą utrzymania grobów i cmentarzy wojennych na terenie Elbląga.
4 kwietnia odbędzie się nadzwyczajna sesja, podsumowująca kadencję Rady Miejskiej w Elblągu.
nie ma tan nikogo, na kogo oddam swój głos!
To bylo dno kompetencyjne, glosowali nad uchwałą której zasad kompletnie nie kumali i jak wiadomo wyjdzie to w praniu! Niektorzy mylili podatki , wstyd droga rado!
Przedwyborczy kabaret z niskim poziomem wiedzy
Kowszynski się obudził przed wyborami a do tej pory to gdzie był ? Teraz jaki aktywny 😁
Cytująć Wróbla :- "Co innego jest, z całym szacunkiem, pani fryzjerka, która wynajmuje lokal. (...)". No tak Wielki Ptak już zaciera ręce by zwolnić swoją córeczkę z podatku , gdyż owa ma lokal róg ul. Królewieckiej i Płk.Dąbka , wynajmowany od Sielanki na salon kosmetyczny :)
Jedno jest pewne i niepodważalne. Ci ludzie którzy tam teraz siedzą już nigdy nie powinni się ponownie znaleźć w UM ani na szczeblach władzy wojewódzkiej jak i krajowej. Ci ludzie odpowiadają za zaniechanie i brak dialogu z polskim rządem przez co Elbląg na kolejne dekady utracił szansę na budowę portu z prawdziwego zdarzenia. Tym miastem administrują ludzie maluczcy. Śmietnik,altanka,chodnik, ścieżka oto ich najwyższe cele do spełnienia więcej od nich nie wymagajmy.
Elbląg taki bogaty , inwestorzy walą drzwiami i oknami ze tylko jeszcze niech nie płacą podatku! Jaja! Zwolnić wszystkich
prawie wszyscy siedzieli tam przez 10 lat , a tylna część ciała się rozrastała, i z czego ich pamiętamy. PO i KWW ze strachliwego przyklepywania wszystkiego, likwidacji Pogotowia Socjalnego, oddziału ginekologicznego, przede wszystkim prześladowania pracowników, nie widzieli przywożenia w teczkach kumpli, sobiepaństwa spółek. Byli obrażani, i ruki po szwam, nawet przewodniczący milczał. Z PiS-u nic ożywczego, przełomowego, aby odrodzić Elbląg. Wszyscy robili małe czy duże geszefty. Teraz stają się 1 lub 2. I znowu chcą powtórka z rozrywki. Ale teraz mamy gdzie indziej przynajmniej nowych.
A na koniec mamy dosłownie cyrk na kółkach.
kto blokuje punktacje?