Poniedziałek, 25.11.2024, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Święto Konstytucji 3 Maja to dzień wolny od pracy

03.05.2023, 09:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Święto Konstytucji 3 Maja to dzień wolny od pracy

Dziś święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku (już 5 maja zostało uznane za Święto Narodowe). To także wolny dzień od pracy.


 
Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku.Ciekawe jest, że od 2007 roku data ta jest związana z obchodzonym na Litwie świętem narodowym. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła ona konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku.
 


Konstytucję uchwalono w pierwszych dniach maja, ponieważ większość posłów opozycji, którzy sprzeciwiali się tej konstytucji, była… na urlopie wielkanocnym. Zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Ignorując protesty opozycji, po ponad siedmiogodzinnych obradach, Konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał sam król Stanisław August Poniatowski.


 
Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
 
Jakie zmiany w kraju ustanowiła Konstytucja? Przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, zwanej w tamtych czasach „gołotą”. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieganie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
 


Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, ale również prawo nabywania szlachectwa.
 
Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 pełnomocników jako swoich przedstawicieli, którzy zaś mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.

 

 
Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Twój email
    Środa, 03.05

    „ Jakie zmiany w kraju ustanowiła Konstytucja? Przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą”. Dzisiaj również funkcjonuje trójpodział władzy, tylko że na nasze nieszczęście wygląda zupełnie inaczej : 1. SATRAPA, Kaczyński 2. ATRAPA, Morawiecki 3. FAJTŁAPA Duda. Szkoda, że tak niewielu widzi tą obłudę i zakłamanie drugiej osoby w państwie, niejakiego Adriana DU _ Y ,który jako strażnik, nie przestrzega KONSTYTUCJI, prawa i demokracji. Ten mały człowieczek zrobił z ojczyzny państwo z dykty, bez moralności, szerzące nienawiść i zalegalizowane prawnie przez parlamentarną większość ZŁAJDACZONEJ PRAWICY mafijne złodziejstwo, ku ogólnej uciesze i poparciu niedorozwiniętej części naszego społeczeństwa!

  2. 2
    --1
    ~ Jur Borowy
    Środa, 03.05

    Pierwszą Konstytucją w Europie była pochodząca z 1773 roku Konstytucja Królestwa Szwecji. Ponadto Jest jeszcze wcześniejsza, gdyż z chwilą powstania Republiki Korsyki władze tego państwa uchwaliły w 1769 roku Konstytucję, o której teraz się zapomina, bo po podboju Korsyki przez Francję Republika z tej wyspy przestała istnieć. W zasadzie te akty były pierwszymi na świecie, bo zarówno amerykańska jak i nasza pojawiły się później. Niektórzy konstytualiści stawiają tezę, że utworzone 5 kwietnia 1710 roku w Benderach państwo kozackie hetmana Mazepy opublikowało swoją Konstytucję, której autorem był pisarz koronny Filip Orlik, a po śmierci Mazepy on właśnie został hetmanem. Część historyków uważa, że Rousseau i Monteskiusz opublikowali swoje koncepcje Konstytucji opierając się na tej kozackiej. Zresztą ta oficjalna francuska zawiera wiele elementów niej istniejacych.

  3. 3
    0
    ~ kapitalista
    Środa, 03.05

    Powiedźcie to tym co mobingiem zmuszeni stoją agitując "w porcie" 3 maja

  4. 4
    +1
    ~ Hugo zza światów
    Środa, 03.05

    Ta konstytucja jest pierwszą w Europie i na świecie która nigdy nie weszła w życie. Mieszko I zaplanował lot na Marsa, tylko nigdy nie poleciał. Podobnie w Elblągu - toczy się pierwsza w Europie walka o port którego nie ma. Kto to pisał ten "artykuł" - "Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku". Byk na byku po elbląsku, nawet z tym że jest to Konstytucja 3 Maja a nie maja. A ustanowiona została w 1791 roku a nie w 1919.. Głębokie wpływy genów `47. A może jaka konstytucja takie i o niej pisanie.

  5. 5
    +1
    ~ FrydSas
    Środa, 03.05

    W historii Polski najnowocześniejszą i najbardziej demokratyczną Konstytucją była ta, którą posiadało Księstwo Warszawskie. Została uchwalona 22 lipca 1807 roku, a opracowano ją pod przewodnictwem Cesarza Francuzów Napoleona I. Uwzględniając czas jej powstania została przez znawców zagadnień prawa państwowego uznana za najbardziej zbliżoną do współczesnych, demokratycznych konstytucji.

  6. 6
    +1
    ~ PB
    Czwartek, 04.05

    3 Maja to także Święto Matki Boskiej Królowej Polski. Tak ku przypomnieniu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97172784805298