Strażacy układają worki z piaskiem na koronie wału, częściowo stoją w wodzie. Teren akcji oświetlają strażackie najaśnice.
15 października 2022 roku ok. godziny 14:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu wpłynęło zgłoszenie dotyczące uszkodzonego wału przeciwpowodziowego na rzece Tyna, w miejscowości Gajowiec (gmina Gronowo Elbląskie). Do zdarzenia w pierwszej kolejności zadysponowane zostały zastępy z JRG nr 1 w Elblągu oraz strażacy ochotnicy z lokalnych jednostek OSP.
Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów i przeprowadzeniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że w wyniku działalności bobrów doszło do uszkodzenia wału przeciwpowodziowego co doprowadziło do jego zapadnięcia na odcinku ok. 30 metrów.
Z uwagi na zagrożenie całkowitym rozmyciem fragmentu obwałowania rzeki Tyny na miejsce zadysponowano kolejne zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych, a także Oficera w dyspozycji Komendanta Miejskiego KM PSP w Elblągu. Działania prowadzone do późnych godzin nocnych polegały na doraźnym wzmocnieniu i odbudowaniu fragmentu uszkodzonego wału przy wykorzystaniu worków z piaskiem, plandek budowlanych, a także zapór przeciwpowodziowych które pozwoliły na podwyższenie doraźnego obwałowania.
W działaniach aktywnie uczestniczył wójt gminy Gronowo Elbląskie Pan Marcin Ślęzak oraz przedstawiciele lokalnego samorządu, którzy dbali między innymi o przygotowanie ciepłych posiłków dla pracujących strażaków.
Na miejsce działań przybył także Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu bryg. Robert Licznerski oraz Naczelnik Wydziału Operacyjnego bryg. Krzysztof Karolkiewicz.
Siły i Środki zaangażowane w działania: JRG nr 1 w Elblągu, JRG nr 2 w Elblągu, OSP Gronowo Elbląskie, OSP Jegłownik, OSP Fiszewo, OSP Markusy, OSP Krzewsk, OSP Jelonki, OSP Nowakowo.
Opracowanie: kpt. Mateusz Norek
Spytajcie w ZK miasta Elbląg jak to się robi. Kto wam na to pozwolił partacze.
Bobry ważniejsze jak ludzie i wały. GDZIE są te pieniądze na remonty i budowy przeciw powodziowe. Rzeki zamulona należy pogłębić. Zarosniete nic się nie robi.
Jest rzeka Tina. zwana rownież Tyną, a nawet Tejną.