Zapraszamy szczególnie najmłodszych - zarówno naszych małych elblążan, jak i dzieci, które przybyły do nas z Ukrainy. Poniżej informacja w obu językach. Tłumaczenie ukraińskie będzie również zapewnione podczas jutrzejszej imprezy.
8 marca obchodzić będziemy 501. rocznicę obrony Elbląga przed Krzyżakami, w której ogromny udział, jak głosi legenda, miał słynny piekarczyk. Nawiązując do tych wydarzeń, w najbliższy wtorek, w godzinach 12.00 – 14.00, w okolicach Bramy Targowej, Muzeum Archeologiczno-Historyczne zorganizuje pokaz okuwania łopaty piekarskiej.
Podczas prezentacji drewniany przyrząd zostanie okuty przy wykorzystaniu średniowiecznych technik kowalskich i narzędzi z epoki. Po wykonaniu repliki odbędzie się próba cięcia liny przy jej użyciu. Czy lina wytrzyma? Czy legendarny przekaz jest realny? O tym przekonamy się już 8 marca! Zapraszamy !
8 березня відзначатиметься 501. річниця захисту Ельблонга від тевтонських лицарів, в якій величезну участь, як свідчить легенда, брав знаменитий Пекар. У зв'язку з цими подіями, наступного вівторка, з 12.00 до 14.00, в районі ринкових воріт, археологічний та Історичний музей організовує виставку оковки пекарської лопати.
Під час презентації дерев'яний інструмент буде кований з використанням середньовічних ковальських технік і старовинних інструментів. Після того, як репліка буде зроблена, буде проведена спроба розрізати мотузку з її використанням. Чи витримає мотузка? Чи є легендарне повідомлення реальним? Про це ми дізнаємося вже 8 березня. Ласкаво просимо!
Urząd Miejski w Elblągu
Co za bzdura. To Krzyżacy założyli Elbląg, a czci się rocznicę obrony przed Krzyżakami. O wiele ważniejszą rocznicą powinny być obchody założenia miasta.
W 100% się zgadzam z przedmówca
a ten piekarczyk to ówczesny Mc Giver.przeciął liny łopatą do chleba (drewnianą).jak on to zrobił?
Bzdurą jest to, że miasto założyli Krzyżacy. Twórcami Elbląga są mieszkańcy miast z terenu dzisiejszych Niemiec, głównie z Lubeki. Przypisywanie Krzyżakom utworzenia naszego grodu to typowy skrót myślowy często widoczny w historii. Na terenie dzisiejszego Elbląga istniała warownia, która powstała jako zaplecze oddziałów krzyżackich podbijających te ziemie. Zresztą pierwsza warownia założona w 1237 roku została spalona przez jedno z plemion walczących z napastnikami. Po jej odbudowie Wielki Mistrz Krzyżacki, mający siedzibę w Wenecji, wydał dokument zezwalający na założenie miasta. Do jego realizacji zobowiązał Mistrza Krajowego Hermana Balka. Zakon nigdy nie ingerował w budowę miast, a po ich powstaniu narzucał różne formy zobowiązań, głównie finansowych. Wszystkie miasta były ważnym źródłem dochodów Zakonu.
... to współczesna domena obecnie rządzących min. miastem. Zaraz się okaże, że Elbląg zawsze był związany z Warmią i Mazurami i Olsztynem, tak stwierdza rządzący miastem.