Problemy psychiczne dotykające coraz większą liczbę dzieci i młodzieży to efekt uboczny pandemii. Specjaliści i rodzice alarmują, że kolejny problem to znalezienie dla nich właściwej pomocy. Jak wygląda sytuacja z dostępem do psychiatrów dziecięcych w Elblągu?
O zapaści psychiatrii dziecięcej mówi się od dawna. Brak specjalistów, kolejki to tylko niektóre z problemów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada reformę. Pandemia jednak sprawiła, że sytuacja staje się dramatyczna, a pomoc coraz większej licznie dzieci, którym przyszło mierzyć się z problemami psychicznymi, konieczna jest na już.
Jak wygląda dostęp do opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Elblągu? Zapytaliśmy Warmińsko-Mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w naszym mieście sytuacja jest całkiem dobra.
Zabezpieczenie świadczeń dla mieszkańców Elbląga jest dobry w porównaniu z innymi rejonami województwa. Zapewnione są świadczenia dla dzieci i młodzieży i dorosłych w pionie ogólnej psychiatrii oraz w kierunku uzależnień od substancji psychoaktywnych, alkoholu
- informuje Magdalena Mill, rzeczniczka prasowa NFZ Oddziału w Olsztynie.
Lista placówek, które oferują takie świadczenia z zakresu psychiatrii w Elblągu, dołączona przez NFZ nie napawa jednak optymizmem. Znajdziemy na niej cztery placówki: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Odwykowo-Terapeutyczne przy ul. Trybunalskiej, Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Królewieckiej, Szpital Miejski św. Jana Pawła w Elblągu przy ul. Komeńskiego oraz Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotykowe "Karan" przy ul. Królewieckiej. Jednak nie wszystkie z nich zapewniają pomoc psychiatryczną również dzieciom i młodzieży.
Rodzice po pomoc na pewno mogą się zwrócić do Stowarzyszenia "Karan". Jednak na wizytę w funkcjonującej tu poradni zdrowia psychicznego dla dzieci trzeba poczekać kilka miesięcy. Jak podaje Informator NFZ o Terminach Leczeń, pierwszy wolny termin wypada tu w czerwcu tego roku. W poradni dla dzieci z autyzmem działającej przy Ośrodku rehabilitacyjnym kolejki są jeszcze dłuższe - według informatora pierwszy wolny termin to aktualnie 22 sierpnia 2022 r.
W sytuacjach awaryjnych warto skorzystać również z pomocy telefonicznej. W Elblągu działalność wznowił Przyjazny telefon - Elbląski telefon zaufania, dla osób, które z powodu pandemii potrzebują psychicznego wsparcia. Czynny jest we wtorki i czwartki od 10 do 16, a w soboty od 12 do 18. Jego numer to 574 694 774. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego: telza@o2.pl. Telefon zaufania jest prowadzony na zlecenie samorządu przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Pomocy udzielają specjaliści – psycholog i terapeuta uzależnień.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 prowadzi również Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.