Rok 2021 w Elblągu, mimo pandemii, obfitował w wiele wydarzeń sportowych, sukcesów naszych zawodników, a także porażki. Które z nich były najważniejsze? O podsumowanie minionych dwunastu miesięcy poprosiliśmy elbląski kluby sportowe.
Paweł Drzewiecki, prezes KSW Tygrys
Nie mamy na co narzekać. Ten rok był dla nas dobry. Cieszymy się z sukcesów naszych zawodników. Mateusz Rosiak zdobył brązowy medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Boksie w Spale (20-25.08.2021). To był również wyjątkowo udany rok dla Nikodema Kozaka, który został wicemistrzem Polski, zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Boksie w Staszowie. Później ponownie udowodnił, że znajduje się w krajowej czołówce, zajmując pierwsze miejsce, w swojej kategorii (80 kg), podczas Pucharu Polski w Ciechocinku. Nikodem jeszcze przez rok będzie juniorem, weźmie udział w zgrupowaniu kadry narodowej, jest więc szansa, że będzie reprezentował Elbląg i całe województwo podczas Mistrzostw Europy.
Oczywiście tak, jak wszystkim i nam koronawirus trochę pokrzyżował plany. W ostatniej chwili musieliśmy odwołać mikołajkowy turniej bokserski, który mieliśmy zorganizować w grudniu. Mamy nadzieję, że wrócimy do tej imprezy w 2022 roku.
Myślę, że idziemy w dobrym kierunku. Mamy sporo młodzieży, która chce trenować, iść w ślady najlepszych zawodników. Od 10 stycznia wznawiamy treningi. Trenujemy w sali sportowej przy Agrykola 8, od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 20. Gdyby ktoś chciał dołączyć, zapraszamy.
Paweł Guminiak, prezes ZKS Olimipia Elbląg
Rok 2021 był bardzo trudny zwłaszcza w pierwszej jego części, kiedy to ZKS Olimpia Elbląg do ostatniej kolejki walczyła o utrzymanie w II lidze. Na szczęście wszystko się udało. Była to lekcja, która pokazała, że pewna formuła zespołu się wyczerpała. Dlatego po zakończeniu sezonu 2020/21 podjęto ryzykowną decyzję o przebudowie całego zespołu. Rozpoczęto od trenera, który zaakceptował wizję Zarządu i podjął się skomplikowanego zadania. Zarząd wraz z trenerem dobierał zawodników, którzy oprócz umiejętności posiadają cechy pozwalające liczyć na walkę do końca w każdym meczu. Na koniec 2021 roku można śmiało powiedzieć, że misja została wykonana z powodzeniem. Zespół jest w strefie barażowej, gra Olimpii może się podobać.
Uważam, że mamy zespół, który może walczyć o wyższe cele. Wszyscy zawodnicy chcą grać w Elblągu i dla Olimpii, pomimo że pojawiają się dla niektórych z nich oferty z klubów z wyższych lig. Jedynym problemem jest zbudowanie budżetu, który pozwoli śmiało i odpowiedzialnie myśleć o awansie do I ligi.
Sportowo jesteśmy gotowi z tym zespołem powalczyć o coś więcej, ale ekonomia mówi co innego. To właśnie jest naszym największym problemem i trudnością. Zapraszamy do współpracy, ale tu w naszym Mieście cieszyć się piłką na wyższym poziomie.
Liczymy na pozytywne ruchy sponsorów. Prowadzone są rozmowy również z Samorządem, mam nadzieję, że jeśli nadarzy się okazja do awansu, będzie ona wykorzystana. Elbląg zasługuje na pierwszoligowy klub!
Tomasz Woźny, prezes IKS Atak
Za nami kolejny rok covidowy, nie ukrywam ciężki dla imprez sportowych. Naszym zawodnikom udało się jednak wystartować praktycznie we wszystkich zaplanowanych turniejach. Najlepszym wynikiem było oczywiście IV miejsce (w rzucie dyskiem - przyp. red.) Rafała Rockiego na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. To był wiodący sukces 2021 roku. Adam Wiśniewski (judoka) zdobył brązowy medal na Europejskich Igrzyskach Osób z Zespołem Downa, które odbyły się we włoskiej Ferrarze. To również bardzo dobry wynik. Cieszymy się, że mimo tych trudności, pojawiły się takie sukcesy na imprezach międzynarodowych.
Przyznam jednak, że z niepokojem patrzę na 2022 rok. Naprawdę ciężko coś planować, bo do końca nie wiemy, co nas czeka. Obecna sytuacja odbiła się również na naszych finansach. Nie mamy środków europejskich, z których do tej pory korzystaliśmy, jest więc dużo trudniej coś zorganizować. Elbląg Cup, Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej na siedząco i Międzynarodowy Turniej w Hokeja na lodzie dla niepełnosprawnych to nasze trzy, główne imprezy. W 2021 roku odbyły się, ale nie bez trudności. W 2022 również planujemy ich organizację. Dodatkowo chcemy zrobić mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych w judo. Zobaczymy jednak, czy to się uda.
W tej chwili skupiamy się również na sekcji hokeja. Prowadzimy reprezentację Polski. Mamy młodych, bardzo fajnie rozwijających się zawodników, ale kilku nam jeszcze brakuje, więc zachęcamy do dołączenia do nas. W klubie mamy 11 sekcji i nie ukrywam, że chcielibyśmy, aby w każdej nasi zawodnicy osiągali wyniki. W ciągu ostatnich lat praktycznie w każdej dyscyplinie mieliśmy mistrzów Polski, chcemy to powtórzyć i się rozwijać. Będziemy walczyli o to, aby nie stracić na jakości.
Grażyna Kluge, prezes EKS Start Elbląg
Na początku obecnego sezonu postanowiliśmy odmłodzić drużynę, praktycznie zbudować ją od początku. Na razie nie mamy wymiernych sukcesów, jesteśmy dosyć nisko w tabeli. Nie zakładaliśmy jednak, że w tych pierwszych sezonach, będą jakieś spektakularne sukcesy. Mamy zespół młody, energiczny, sprawny, ambitny i z wielkimi chęciami na to, aby wygrywać mecze. Czasami naprawdę niewiele brakuje. Nasze dziewczyny mają jeszcze trochę za mało ogrania ligowego, stąd też czasami pod koniec meczu, brakuje tego sprytu, żeby wygrać spotkanie. Cieszy nas jednak fakt, że nawet z najlepszymi zespołami, nie wypadają tragicznie. Liczymy, że zespół z czasem zacznie osiągać sukcesy. Mamy nadzieję, że w 2022 roku dziewczyny wystartują z nową energią i ich losy potoczą się trochę pomyślniej niż do tej pory. Na koniec tego sezonu chcielibyśmy podnieść się w tabeli choć ze dwa oczka.
Jeśli chodzi o następny sezon, to dopiero zobaczymy, jakie będzie przegrupowanie latem, jak zbudujemy ten zespół. Oczywiście, nie ma co ukrywać, że to zależy również od bazy finansowej, która w przypadku EKS Start jest bardzo skromna. Jesteśmy ostatni w szeregu drużyn super ligi. Drużyny, które są na pierwszych miejscach, mają wielokrotnie większe finansowanie. My otrzymujemy wsparcie od miasta, marszałka i sponsorów, ale jeśli chodzi o tę ostatnią grupę, to pandemia bardzo mocno je ograniczyła.
Sebastian Drewek, prezes MMKS Concordia Elbląg
Za nami rok dosyć trudny. Mamy na swoim koncie sukcesy, ale nie wszystko ułożyło się tak, jakbyśmy tego chcieli. Sukcesem niewątpliwie jest Wojewódzki Puchar Polski i awans do 1/32 rozgrywek Pucharu Polski, na półmetku rozgrywek 2021/2022 jesteśmy liderem IV ligi warmińsko-mazurskiej. Cieszymy się, że młodzi wychowankowie klubu zasilili kadrę seniorską, po raz pierwszy w sezonie 2020/2021 III ligi, a także w aktualnych rozgrywkach. Potwierdzeniem dobrego szkolenia młodzieżowego w klubie jest również udział naszych dwóch młodych adeptów, Bartosza Jukowskiego i Mateusza Lauryna, w letniej i zimowej AMO, czyli młodzieżowej Kadrze Polski.
Na minus w 2021 roku na pewno możemy zaliczyć spadek z III ligi, choć wiosenna runda pokazała, że przebudowana zimą drużyna nie zasługiwała na takie rozstrzygnięcie. Zadecydowała zbyt duża strata punktowa z rundy jesiennej.
Praktycznie elbląski sport jest poniżej oczekiwań kibiców. Jest tylko jeden wyjątek, a to za sprawą trenera Nagy i jego wychowanka Kacpra Lewalskiego. Tylu trenerów piłki nożnej na 1 m2, chyba nie ma żadne inne miasto. I co z tego jak nie ma wyników na miarę miasta 100 tysięcznego. Piłka ręczna, siatkówka to dyscypliny sportowe które "ściągają" rzesze kibiców, ale nie w Elblągu. Stają się sportami niszowymi, a oglądający mecze to - przyjaciele i rodziny. A czy ratuszowi mają jakowyś program sportowy, oprócz połączenia SSP nr3 z IV LO i z MOS które ma w swoich działaniach tzw " misz masz ".
To wszystko w elbląskim sporcie? A kajaki z Wojtkiem??? A ci opłacani przez rodziców a nie Wróblewskiego? A łyżwy? Grażyna jest niezniszczalna jak Marysia. Przepraszam, prezes Grażyna. Jest prezesem dlatego co tydzień ktoś pisze, że nie widzi jej u Czyżyka gdzie ma podobno etat.