Święta Bożego Narodzenia związane są z wieloma tradycjami. Spotykamy się z całą rodziną, wspólnie rozmawiamy, śmiejemy się, wspominamy tych, którzy odeszli. Wigilia Bożego Narodzenia obfituje w przesądy posiadające niezwykłą moc, zazwyczaj mające swój początek już w dawnych wierzeniach pogańskich. W Polsce Wigilia Bożego Narodzenia jest uznawana za najbardziej wyjątkową noc, z którą związane są ważne dla naszego społeczeństwa świąteczne tradycje - te do tej pory nam nieznane, jak i znane, które przeżywać możemy z całą rodziną, tym razem z całkowitym ich zrozumieniem.
Czerwony barszcz, pierogi z grzybami czy karp w galarecie - to kilka z dwunastu potraw wigilijnych. Według tradycji każdej z nich należy spróbować, co ma zapewnić dobrobyt i pomyślny nowy rok. Dodatkowy talerz stawia się dla przypadkowego gościa - osoby samotnej, która zapuka do naszych drzwi w trakcie wigilijnej wieczerzy. Polską tradycją jest opłatek. Nigdzie poza naszym krajem i niektórymi regionami Litwy nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem podczas składania życzeń.
W Polsce znaną tradycją jest śpiewanie kolęd, tj. "Cicha noc", "Wśród nocnej ciszy", "Bóg się rodzi". Jest to moment, kiedy wspólnie z rodziną możemy zaśpiewać, poczuć całkowitą atmosferę świąt.
Zgodnie z polską tradycją wigilijną kolację rozpoczynamy, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. W wielu domach, jednak często pomijana jest ta tradycja.
Kolejną polską tradycją wigilijną jest wkładanie sianka pod obrus. Symbolizuje ono miejsce narodzin Jezusa. Dawniej wigilijny stół musiał przykrywać biały obrus, jako symbol czystości Marii.
Nie tylko Polska religia, przestrzega tradycji. W innej kulturze również obowiązuje pasterka, czy wigilijne potrawy na stole. Święta prawosławne są bardzo podobne do naszych, jednak obchodzone są 6 stycznia.
Tradycje od zawsze mają wielki wpływa na przebieg świąt. Dla większości Polaków Wigilii Bożego Narodzenia bez tradycji nie ma.
Uwaga! Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą różniły się od tych z poprzednich lat.
Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń - święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenie liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują
- informuje gov.pl