Podczas piątkowej (29.10.) Komisji Bezpieczeństwa poruszono m.in. temat stanu zdrowia psychicznego dzieci w wieku szkolnym. - Skutki pandemii są bardzo widoczne zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży jeśli chodzi o ich kondycję psychiczną – mówiła Monika Kurpanik, dyrektorka Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.
Czy mamy programy systemowe mające na celu uświadomienie dzieci o zagrożeniach, niebezpiecznych zachowaniach? Czy w ramach „Bezpiecznego Elbląga” realizowaliśmy coś takiego? A może będziemy? Jest to planowane?
- dopytywał radny KWW Witold Wróblewskiego Marek Osik.
Dyrektorka Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych zapewniła, że działania w tym zakresie są kierowane do dzieci w wieku szkolnym. - W odpowiedzi na sytuację covidową ze środków miejskiego programu profilaktyki i rozwiązania problemów alkoholowych przygotowaliśmy konkurs do zrealizowania przez organizację pozarządową, który miał polegać na organizacji telefonu zaufania pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa psychicznego dzieci i młodzieży – opowiadała.
Telefon zaufania od maja br. prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. - Pod numerem telefonu 574 694 774 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy przeżywający trudności w okresie pandemii koronawirusa mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonej kadry specjalistów: psychologa oraz terapeuty ds. uzależnień- informuje UM w Elblągu. - Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego: telza@o2.pl.
- W warunkach izolacji wielu młodych ludzi było zmuszonych sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju sytuacjami i związanymi z tym emocjami. Ponadto to najmłodsi wielokrotnie są ofiarami przemocy słownej oraz fizycznej ze strony rówieśników lub osób dorosłych i to oni najczęściej są osamotnieni i nie mają odwagi porozmawiać o swoich problemach. Dzięki wdrażanemu wsparciu dzieci mogą kontaktować się ze specjalistami w trzy dni robocze: we wtorek, czwartek: 10.00-16.00 i sobotę: 12.00-18.00 i otrzymać profesjonalne wsparcie w skomplikowanych sytuacjach – informował UM w Elblągu.
TPD telefon zaufania miał prowadzić do końca 2021 roku.
Jeżeli sytuacja dalej będzie się utrzymywała, a wiemy, że skutki pandemii są bardzo widoczne zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży jeśli chodzi o ich kondycję psychiczną, to nie wykluczone, że ten program będzie kontynuowany. Zobaczymy, jaki zakres wsparcia udzieliło Towarzystwo i czy są tego efekty. Jeśli okaże się, że tak, to program pewnie będzie kontynuowany
– zaznaczyła Monika Kurpanik.
Dodatkowo każda szkoła wprowadziła program profilaktyczny dot. pandemii.- W ramach tych programów od samego początku w placówkach odbywała się profilaktyka związana z sytuacją covidową – zapewniała Małgorzata Sowicka, dyrektorka Departamentu Edukacji UM w Elblągu. - Na lekcjach wychowawczych odbywały się spotkania informacyjne.
Dodatkowo każda szkoła wprowadziła program profilaktyczny dot. pandemii.- W ramach tych programów od samego początku w placówkach odbywała się profilaktyka związana z sytuacją covidową – zapewniała Małgorzata Sowicka, dyrektorka Departamentu Edukacji UM w Elblągu. - Na lekcjach wychowawczych odbywały się spotkania informacyjne.
Każda placówka była zobowiązana do tego, żeby opracować procedury związane z sytuacją covidową. Procedury dotycząc zachowania nauczycieli, innych pracowników, rodziców, uczniów. Cała społeczność szkolna, przedszkolna, żłobkowa została zapoznana z procedurami. To był pierwszy krok
– mówiła Małgorzata Sowicka.
Panie Osik, trzymaj fason i nie zadawaj mało inteligentnych pytań, mimo żeś z kww "jego" jest. Powinieneś panie Osik, poprosić Wróblewskiego o osobisty pokaz dla dzieci i młodzieży zasad poprawnego zachowania się w czasie sezonu zakażeń. Wróblewski przestrzega tych zasad - foto przy śmietnikach, książkomatach, na spotkaniu z III wiekiem, w czasie galowania (przygotowania do słupowania) dyrektorów szkół. Inspektor policji powinien wiedzieć że nie wypada , wobec powyższego, aby zadawał ktokolwiek takie pytania, chyba że chce się pozbyć Wróblewskiego jako anty wzór zawarty w pytaniu. Wydawało się, że inspektor policji, to ktoś, a tu takie pytanie. Osik, jak usłyszę, że pan wnosi o ukaranie Wróblewskiego za złamanie wszelkich zasad sanitarnych, to uznam, żeś pan "lepszy" od "pana szuchewycza".
To nie pandemia, tylko ten rząd odbija się na zdrowiu dzieci. Ile to tylko dzisiaj dzieci strzeliło samobója? Ale po co dawać na psychiatrię dziecięca, 2 mld na TVP ważniejsze, fake newsy same się nie wytworzą
Trzeba być głupkiem zeby nie zgadzac sie z komentarzem powyżej .To tylko pisowska ciemnota moze minusować.
Moim zdaniem to wszystko zależy od rodziców, ich podejścia, wychowania. Na nas ta nauka zdalna nie wywarła żadnych negatywnych skutków.