Przed nami jeszcze dwa dni do Wielkanocy. Wielki Piątek jest dla wiernych dniem głębokiej żałoby. W kościołach nie odprawia się Mszy Świętej, ale zamiast niej trwa liturgia, na której odsłaniany jest krzyż z Chrystusem – symbol miłości Odkupiciela do ludzi. Z Katedry św. Mikołaja o godz. 18.00 będzie transmija Liturgii Męki Pańskiej, a o godz. 20.00 modlitwa różańcowa.
Drugi dzień Triduum Paschalnego jest w tradycji rzymskokatolickiej umowną rocznicą śmierci Jezusa na krzyżu – to czas zadumy nad znaczeniem cierpienia, a tym samym oczekiwanie na świętowane w niedzielę zmartwychwstanie, czyli Wielkanoc.
Zamiast Mszy Świętej odprawiana jest liturgia jako pamiątka zwycięstwa odniesionego przez ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu w kościele używa się szat liturgicznych w kolorze czerwonym, które jednocześnie symbolizują miłość Mesjasza do każdego życia na ziemi.
Podczas liturgii nie usłyszymy instrumentów muzycznych ani dzwonków, a także pieśni na wejście – to chwila ciszy i głębokich przemyśleń ludzi.
Liturgia Męki Pańskiej – nie ma adoracji krzyża przez ucałowanie, krzyż trzymany przez celebransa wierni adorują ze swojego miejsca w ławkach (bez podchodzenia), po dłuższej chwili milczenia wykonuje się odpowiedni śpiew. Nie ma procesji do Grobu Pańskiego. Do modlitwy powszechnej dodajemy specjalne wezwanie związane z epidemią (jako przedostatnie)
- wyjaśnia Jacek Jezierski, biskup elbląski.
Bez sensu.
Zdrowych i pogodnych oraz bardzo radosnych Świąt !
Co ja mogę napisać, jak ON mógł dopuścić do tego aby w ogóle była epidemia?