Na potrzeby szkolenia żołnierzy OT w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej został wdrożony innowacyjny trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe lub 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kandydatów do TSW w 4.W-MBOT utworzono dodatkowy termin szkolenia podstawowego. Szkolenie, które z założenia trwa 16 dni i kończy się uroczystą przysięgą wojskową w dodatkowym terminie rozpocznie się już w grudniu. Jednak odbywać się będzie w innej formie niż dotychczas, czyli w systemie mieszanym. Pierwsze 8 dni szkolenia realizowane będą w trybie weekendowym, kolejne 8 dni w trybie ciągłym. Zwieńczeniem trudów przyszłych Terytorialsów z Warmii i Mazur będzie wypowiedzenie słów roty przysięgi wojskowej wraz z ochotnikami, którzy zadecydowali się na tzw. „Ferie w Mundurze” odbywające się tradycyjnie, czyli 16 dni ciągiem.
”Ferie w Mundurze” już na stałe wpisały się w kalendarz 4. W-MBOT są skierowane głównie do młodych kandydatów, którzy kontynuują edukację w szkołach średnich i mają ukończone 18 lat oraz studentów szkół wyższych. Drogi obu kompanii szkolnych połączą się 31 stycznia w Braniewie i wspólnie będą realizować program szkoleniowy do 7 lutego 2021. Żołnierze docelowo zasilą szeregi poszczególnych batalionów wchodzących w skład Brygady.
Termin szkoleń w 4. W-MBOT: 4x2dni (4 weekendy)+ 1x8dni (tryb ciągły), 1x16dni (tryb ciągły)
-System mieszany szkolenia podstawowego: Olsztyn -12-13.12; 19-20.2020; 16-17.01; 23-24.01.2021; Braniewo -31.01-07.02.2021.
-Szkolenie podstawowe „Ferie w Mundurze”: Giżycko, Braniewo -23.01-07.02.2021.
-Szkolenie wyrównawcze: Olsztyn -12-13.12; 19-20.12.2020; 16-17.01; 23-24.01.2021.
Szkolenie wyrównawcze dedykowane jest dla osób, które już kiedyś miały styczność z wojskiem i do tej pory były w tak zwanej rezerwie wojskowej. Przed ochotnikami, cztery intensywne szkolenia weekendowe, dzięki którym Terytorialsi pogłębią swoją wiedzę z poszczególnych zagadnień takich jak strzelanie, postawy strzeleckie, terenoznawstwo, zielona taktyka czy też pierwsza pomoc medyczna. Szkolenie wyrównawcze z pewnością pozwoli przypomnieć ochotnikom wszystkie zagadnienia, które już kiedyś mieli okazję poznać od podstaw. Natomiast dla ochotników szkolenia podstawowego powyższe zagadnienia będą zupełnie nowym doświadczeniem .
Od 2 września proces rekrutacji jest zdecydowanie krótszy. Nie trzeba już udawać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Od kilku dni działa nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego, w tym do Wojsk Obrony Terytorialnej. Wystarczy wejść na stronę www.zostanzolnierzem.pl, zarejestrować się i wybrać służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Oczywiście nadal funkcjonuje tradycyjny sposób składania wniosków do WKU oraz za pośrednictwem ePUAP.
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej to jednostka, w której możesz służyć Ojczyźnie nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków. Formacja umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników.
4.W-MBOT
Sprawne usta ?
JASNE JAK SŁOŃCE - brak wykształcenia [ im mniej wie tym mniej pytań ] , brak pomysłu na życie [ łatwa kasa nie trzeba się wysilić ] , oczywiście wskazana jest poprawność polityczna [ należy być członkiem jedynej i słusznej partii ] , .....
Czemu nie ma Żuławskiej brygady obrony terytorialnej. Przecież warmia i mazury to inna kraina.
Po co nam bojowe helikoptery, nowoczesne czołgi czy rakiety jak mamy Obronę Terytorialną !!! Szkoda, że już nie pod dowództwem Antoniego, ale w obecnym świecie trudno mieć wszystko co się wymarzy. Zamiast zakupów nowoczesnego sprzętu wojskowego, komputerowego i specjalistycznych szkoleń na nowoczesnym sprzęcie i broni dla zawodowej armii, nauka musztry dla podstarzałych harcerzy i grup rekonstrukcyjnych. Trudno jest to nawet komentować, na świecie drony, roboty, oraz różne inne inteligentne rodzaje broni, a Polska ma kosynierów i tu jest wreszcie okazja dla błyśnięcia dla PGZ, czyli wyposażenie naiwnych harcerzy w kosy i różańce !
Jeszcze dwa krótkie pytania : kiedy odbędzie się szkolenie polityczne, i czy św. Antoni - patron obłąkanych jest patronem WOT ?
tzw czopki maciora.
Przyjdzie czas ze będą sie wstydzić.
harcerze
Najlepiej wszystkich obrazić,wysmiac i mierzyć swoją miarą.Ale to główna cecha Elblazan.