Wojskowa defilada, apel, pokaz sprzętu wojskowego i tłumy elblążan na Starym Mieście. Tak w minionych latach wyglądały obchody Święta Wojska Polskiego w Elblągu. W tym roku, ze względu na pandemię, uroczystość z tej okazji w naszym mieście się nie odbędzie. Elblążanie upamiętnią jednak 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W Elblągu, co rok, mundurowi ten dzień świętowali wspólnie z mieszkańcami. Tym razem nie będzie ku temu okazji. Uroczystość się nie odbędzie.
Powodem są względy bezpieczeństwa. Nie chcemy organizować uroczystości i ryzykować kolejnych zakażeń koronawirusem. Oczywiście, dla nas, żołnierzy Święto Wojska Polskiego jest bardzo ważne, będziemy je obchodzili również w tym roku, ale w bardzo ograniczony sposób. Wewnętrzne uroczystości z tej okazji odbyły się w jednostkach wojskowych
- mówi ppłk Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.
Pandemia wpłynęła na program obchodów Święta Wojska Polskiego organizowanych w całym kraju. Nie oznacza to jednak, że 15 sierpnia nie odbędą się żadne uroczystości. W tym roku Święto Wojska Polskiego zbiegło się ze 100-leciem Bitwy Warszawskiej. Centralne obchody odbędą się w Warszawie. Skromniejsze zaplanowano również w Elblągu.
W sobotę (15 sierpnia) o godz. 12 na Skwerze Rotmistrza Pileckiego (przy szkole muzycznej) odbędzie się uroczystość z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W programie uroczystości organizowanej przez prezydenta Elbląga i Związek Piłsudczyków RP są: przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa oraz składanie kwiatów.
Będzie Marysia z szablą w pochwie u boku. Będzie harley po przejściach. I pozostanie jedyny w mieście, zadeptywany z każdej okazji, skwer. 138 tysięczne miasto nie ma honorowego miejsca, bo po co - wszystko co obchodzimy nie jest nasze i obchodzimy na pokaz. Nawet patron Elbląga, Kazimierz Jagiellończyk, nadal ma pomnik ukazujący go jako w pełni fizycznie i umysłowo niepełnosprawnego. Nie można zbudować miejskiego placu (rynku) i postawić pomnika patrona na miarę tego co zrobił dla tej Ziemi ? Nie można się gromadzić na oficjalnym, godnym miejscu, z różnych okazji i integrować społeczeństwo ? Czy wszystko , bez związku, musi odbywać się w krzakach? Z głównego placu idziemy np. do Pileckiego jeżeli obchodzimy jego pamięć. Co ma Pilecki do 1920 ? To jak jedzenie zupy z miski. Klozetowej.
zero impry dla pasożytów i najemników
Dziwne w 14 miastach jest obchodzone święto z pompa . Beda parady,pikniki ,przeloty samolotów. Po prostu Elbląg zgnojono do nazwy duzej wsi. Po prostu jesteście nieudacznicy.
Zajmijcie cechami miasto Elbląg bo to już wieś bagienna.
Zabity dechami Elbląg czyli wiocha. Następne wybory o tytuł sołtysa.
Kiedy dowiemy się że z Elbląga zniknie sztab NATO Tak jak 16 Pomorska brygada. Obecnie olsztyńska.
Fajnie ,że Elbląg obchodzi 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej .
Te bajeczki o tym ze Polska i polacy są wszyscy równi to kłamstwo. Albo obchody w każdym mieście albo nigdzie. Przecież można zmusić wszystkich by byli w maseczkach z rygorem ukarania. I były by obchody a tak to Co tu piszą zabita dechami dziura.
Nic w tym Elblagu sie nie dzieje...w miastach innych imprezy ,jarmarki, a tu .....wszystko przeszkadza,nawet samolot który lata....
miejcie do siebie pretensję że wybraliście takich buców do rady i naczelnego buca ja nie narzekam bo nie wybierałem a jak mam zastrzeżenia to tylko do siebie a oni no cóż po co się przemęczać jak i tak nikt nam nic nie zrobi