Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa powróciliśmy do cyklu „Witamy w Elblągu”, w którym przedstawiamy czytelnikom info.elblag.pl dzieci urodzone w naszym mieście. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, poza elblążankami, na poród decydują się również mieszkanki Trójmiasta. Czy w czasie pandemii ich liczba wzrosła?
Oddział Ginekologiczno- Położniczy WSZ w Elblągu składa się z trzech pododdziałów: Ginekologicznego, Położniczego (z Traktem Porodowym, Salą Cięć Cesarskich i 3 Salami Porodów Rodzinnych) oraz Patologii Ciąży. Przy oddziale funkcjonuje Poradnia Konsultacyjna Położniczo-Ginekologiczna.
W Oddziale zatrudnionych jest: 25 lekarzy, 60 położnych, a także 4 pielęgniarki oraz 5 osób innego personelu. W WSZ w Elblągu, w okresie od 1 marca do 31 lipca 2020 r. odbyły się 733 porody.
- Oddział Ginekologiczno-Położniczy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu świadczy usługi w zakresie III stopnia referencji i przyjmuje pacjentki przede wszystkim z terenu województwa warmińsko- mazurskiego i pomorskiego, ale zdarzają się także pacjentki spoza tych województw
- przyznaje Magdalena Rubczewska, Rzecznik Prasowy Wojewódzki Szpital Zespolony.
Z województwa warmińsko- mazurskiego głównie są to kobiety z Elbląga, ale także z powiatu elbląskiego, braniewskiego, ostródzkiego i iławskiego. - W mniejszym stopniu powiat bartoszycki, lidzbarski, czy nowomiejski - dodała Magdalena Rubczewska.
Jak podaje rzeczniczka WSZ jeśli chodzi o województwo pomorskie dominuje powiat malborski, nowodworski i sztumski.
Od szeregu lat prowadzona jest statystyka hospitalizacji pacjentek w Oddziale Ginekologiczno- Położniczym WSZ w Elblągu z tych dwóch województw i kształtuje się ona następująco: województwo pomorskie – 18%-19%, a województwo warmińsko- mazurskie – ok. 80%
- informuje Magdalena Rubczewska.
Czy pandemia miała wpływ na zmianę sytuacji? - Podczas pandemii nastąpił nieznaczny wzrost liczby urodzeń dzieci w naszym szpitalu, co mogło być spowodowane przekwalifikowaniem innych szpitali w Elblągu, Ostródzie, czy Trójmieście na szpitale jednoimienne - wyjaśnia rzeczniczka WSZ.
Czy coraz więcej kobiet z Trójmiasta decyduje się na poród w elbląskim szpitalu? - Procentowy udział porodów kobiet z województwa pomorskiego w stosunku do wszystkich porodów w pierwszym półroczu 2020 r. nadal stanowi 18%, czyli tendencja jest stała - stwierdziła Magdalena Rubczewska.
Należy zauważyć, że wszyscy pacjenci mają wolny wybór i mogą wybrać każdy szpital w Polsce na miejsce swojego porodu, niezależnie od miejsca zamieszkania, czy zameldowania. A dla nas jest to zaszczyt, jeśli wybierają nasz szpital
- dodała rzeczniczka WSZ.
Zaszczyt? A jak rodzi Elblazanka to juz bie zaszczyt.
Jak będą się przeprowadzać a nie tylko rodzić,to może i taki artykuł będzie coś wnosić.
Artykuł tendencyjny porównuje gruszki do jabłek. Autor sugeruje że jak osoba jest z województwa pomorskiego tzn. że jest z Trójmiasta? Jestem zdziwiony, zwłaszcza że w naszym szpitalu w standardzie jest przedmiotowe traktowanie kobiet i brakiem umiejętności co po niektórych lekarzy. Nigdy więcej porodu w Elblągu.
Mieszkam w GD i w czasie ciąży miałam do czynienia ze szpitalami w GD. Nauczona doświadczeniami zdecydowałam się na porody w EG jeden SN druga była CC i byłam zadowolona z opieki. Jedyne na co mogłoby się poprawić to zdecydowanie remont oddziału, jeżeli chodzi o opiekę nie mogłam narzekać.
Rodziłam w Wojewódzkim w Elblągu, po porodzie zrobili mi łyżeczkowanie na zywca, nie polecam ,dali paracetamol w kroplówce a powiedzieli że to znieczulenie, lekarz Chwasiuk-Smetek