Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jubileuszowa "X Sobota z przewodnikiem" szlakiem elbląskich form przestrzennych

05.07.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jubileuszowa "X Sobota z przewodnikiem" szlakiem elbląskich form przestrzennych
fot. KS

W sobotnie przedpołudnie (04.07) odbyło się pierwsze spotkanie X edycji  cyklu „Soboty z przewodnikiem PTTK”, na które elblążan i turystów zaprosiło Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej zaprasza wszystkich miłośników historii Elbląga.


Kolejny raz chętni do zgłębiania historii Elbląga i poznawania nieznanych faktów mieli okazję wysłuchać profesjonalnej opowieści o chlubie naszego miasta – elbląskich formach przestrzennych i ich twórcach. Spotkanie poprowadził sam prezes oddziału PTTK, przewodnik Leszek Marcinkowski.

To już jest dziesiąty spacer, jubileuszowy. Będzie troszeczkę nostalgii, wspomnień. Sam tytuł „Formy przestrzenne i jego autorzy” . Chcemy zaprosić mieszkańców, żeby przeszli się z nami szlakiem nowych tras, które są stworzone w Elblągu, szlakiem form przestrzennych i szlakiem parków. Jest jeszcze trzeci szlak – szlak zabytków, ale tym dzisiaj nie będziemy się poruszali

– mówił Leszek Marcinkowski.


Pierwszy spacer wyruszył spod jednej z najsłynniejszych elbląskich form przestrzennych posadowionej obecnie w pobliżu targowiska miejskiego.

Zaczynamy od najbardziej znanej i kojarzącej się  elblążanom formy przestrzennej czyli „Batmana”, „Ikara”, „Nietoperza” –czy  jak, kto woli, autorstwa Zbigniewa Książkiewicza. Potem przejdziemy do parku Kajki, gdzie jest 6 form zlokalizowanych na terenie dawnego ogrodu różnego. Formy powstały głównie w 1965 roku, kiedy miało miejsce I Biennale Form Przestrzennych

– poinformował zebranych Leszek Marcinkowski.


Z parku Kajki cała grupa przeszła do  parku Dolinka, gdzie znajdują się dwie formy – Jana Chwałczyka (z 2012 r.)  i  Hiszpana, Carlesa Valverde (z 2013 r.) Po drodze wysłuchała ciekawostek dotyczących budynku zajmowanego obecnie przez Zespół Szkół Gospodarczych, a w parku, obok formy Valverdy spacerowicze zobaczyli również współczesną „formę” – przeniesiony z lotniska ołtarz przy którym Jan Paweł II odprawiał mszę podczas wizyty w naszym mieście, w 1999 roku.


Spacer zakończył się w parku Traugutta, gdzie znajduje się kilka form, między innymi dwie formy czeskich autorów – Eduarda Ovcacka i Milosa Urbaska. Jest też jedna z nowych form – biało-czarna bryła Maurycego Gomulickiego z 2014 roku.


Podczas "Soboty z przewodnikiem" uczestnicy spaceru poznali bliżej 14 z 55 form przestrzennych usytuowanych w różnych miejscach Elbląga. Jakie wrażenia wyniosą z tej dwuipółgodzinnej lekcji historii?

 Pochodzę z Gniezna, krótko mieszkam w Elblągu, dlatego chętnie idę na takie spotkania, żeby się czegoś dowiedzieć. Staram się od trzech lat uczestniczyć w tych spotkaniach. Formy mi się podobają, ale wolę inne zagadnienia, takie jak historia kościoła św. Mikołaja. Ale też mi się bardzo podobała dzisiaj ta wycieczka

– wyznała pani Ola.

Była super pogoda, wszyscy wspaniali, mili, no i dowiedziałam się dużo o samych formach

– przyznała pani Danusia.

Spacery są równie cenną inicjatywą jak formy przestrzenne. O jedno i drugie należałoby dbać. Warto byłoby poprawić formę naszych form

– podsumował pan Jan.


Kolejna „Sobota z przewodnikiem” już za tydzień. O „Historii elbląskich mostów” opowie Karol Wyszyński. Zbiórka chętnych o godzinie 10:00 na przystanku tramwajowym przy ul. Browarnej koło Urzędu Gminy.

 


Na zdjęciu "Ryba" Jana Hendrycha z 1965 roku

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Z przewodnikiem szlakiem form przestrzennych ( zdjęć 111 )
Dodano: 2020-07-05 | fot. KS
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ brum brum
    Niedziela, 05.07

    Samolot pani Stefanii. Całe miasto go słyszy przez cały weekend :D

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.113068819046