Elbląscy radni po raz kolejny obradowali on-line. Dziś (16 kwietnia), już po raz drugi w kwietniu, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Wśród przyjętych uchwał znalazły się m.in. te dotyczące formalności związanych z budową biurowca na Wyspie Spichrzów i zasad Budżetu Obywatelskiego.
W czwartek, 16 kwietnia, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Ze względu na epidemię koronawirusa po raz kolejny miała ona formę wideokonferencji. Pod głosowanie radnych poddanych zostało kilka projektów uchwał. Dwa z nich dotyczyły inwestycji, która ma powstać na Wyspie Spichrzów.
Budowa biurowca na Wyspie Spichrzów to jedna z największych inwestycji, które w najbliższym czasie rozpoczną się w Elblągu. Powstanie w ramach Programu Fabryka realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która na siebie wzięła sfinansowanie niemal w całości przedsięwzięcia oszacowanego na około 50 mln zł. W listopadzie ubiegłego roku ARP podpisała umowę z Miastem i utworzono spółkę Porta Mare, która zrealizuje zadanie. Ma otrzymać od miasta aportem 1,5-hektarowy grunt nad rzeką przy ul. Warszawskiej i 100 tys. złotych. Wcześniej, w czerwcu, zgodę na to wyrazili elbląscy radni. Dziś wrócili do tematu. Podjęli dwie uchwały dotyczące wyrażenia zgody w sprawie zbycia udziałów w spółce Porta Mare na rzecz ARP.
Jak tłumaczyli urzędnicy, mają one być zabezpieczeniem dla Agencji, na wypadek, gdyby miasto np. nie przekazało spółce Porta Mare działki pod budowę biurowca.
Naszym zamysłem, jest przekazanie działek pod budowę biurowca, w momencie, gdy zmieniony zostanie plan zagospodarowania Wyspy Spichrzów i zwiększy się ich wartość. Gdyby jednak okazało się, że nie przekażemy tych działek w formie aportu do spółki, ARP chciałaby wykupić od nas pozostałe udziały i mieć 100 proc., aby "wyjść" ze spółką z naszego miasta i zrealizować inną inwestycję. Te uchwały pozwalają na to ARP
- wyjaśniał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
Prezydent Elbląga podkreślał, że uchwały podjęte na wniosek ARP to jedynie formalność, a miasto nie zamierza wycofywać się z Programu Fabryka. - Byliśmy od początku i nadal jesteśmy zainteresowani tą inwestycją. Zależy nam na budowie tego biurowca - wyjaśniał Witold Wróblewski.
Podczas sesji nadzwyczajnej przyjęto również uchwałę dotyczącą Budżetu Obywatelskiego w Elblągu. Nowe przepisy dotyczą między innymi zasad funkcjonowania, kwoty przeznaczonej na inwestycje wskazane przez elblążan i wymogów, które należy spełnić, aby zgłosić wniosek. Radni zgodzili się również na zawarcie "porozumienia międzygminnego dotyczącego współdziałania Gmin wchodzących w skład aglomeracji Elbląg przy realizacji zadania polegającego na aktualizacji obszaru i granic aglomeracji Elbląg", formalność konieczną, aby spełnić wymogi dotyczące oczyszczania ścieków komunalnych. Najwięcej czasu poświęcili projektowy uchwały dotyczącej likwidacji Pogotowia Socjalnego w Elblągu. Ostatecznie przyjęto propozycję prezydenta. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Jak wyglądały obrady on-line, zobaczysz tutaj.
Kolejna sesja rady miejskiej odbędzie się za tydzień, 23 kwietnia.
A o podwyżce za wodę i ścieki cisza. Od maja ma być i co radni nic.
I jeszcze warzywa podrożały. Co na to radni?
Na której Sesji będzie rozpatrywany wniosek radnego "obniżka" Tomczyńskiego dotyczący zmniejszenia diet radnych? radny ów o tym wniosku mówił w poprzedniej kadencji. Wyborcy pamiętają i czekają
Nawet w sprawie "rządowego wieżowca" trwa gadka kolejny rok. Po to są nam potrzebni "radni" wymachujący pod dyktando kozła. Pokażcie co zrobiliście ważnego przez te 1,5 roku. co z ciepłem - minął dawno termin podpisów epec z Energą ogłaszany przez Nowaka jako sukces. Cisza. Wszystko wraca w zgiełku wyborczym ale realizacji zero. Jedyny "sukces" to kolejna nadzwyczajność sesji przy rzeczywistej degrengoladzie lub nawet de ja vu słupków.
Prezydent jako organ założycielski placówki pt. Pogotowie Socjalne poległ na całej linii. Załoga bez należytego przeszkolenia i zabezpieczenia ma walczyć z wirusem. Dodatkowo bezdomny nie jest zameldowany w Elblągu. Informacje niesprawdzone, pracownicy niezabezpieczeni a wyrok wydany na zasadzie najpierw rozstrzelać potem przesłuchać.