W czwartek, 9 kwietnia, odbyła się sesja nadzwyczajna. Po raz pierwszy elbląscy radni nie spotkali się w sali sesyjnej, ale łączyli się on-line z domów. Ze względów bezpieczeństwa posiedzenie miało formę wideokonferencji.
Mimo początkowych trudności technicznych sesja odbyła się sprawnie. Radni przyjęli między innymi zmiany w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozy Finansowej Elbląga oraz nowy skład niektórych komisji rady, a także wybrali Roberta Turleja jako członka rady społecznej Szpitala Miejskiego w Elblągu - to zmiany związane z zamianą miejsc w radzie (przeczytasz o tym tutaj).
Tematem głównym był sytuacja Elbląga związana z pandemią koronawirusa. Informację w tej sprawie przekazał radnym prezydent Elbląga. Witold Wróblewski przekazał dobre wiadomości o liczbie wyzdrowień. - Jak wiemy, do tej pory 14 elblążan było zarażonych koronawirusem. Mam dobre wieści, 9 elblążan już wyzdrowiało. Obecnie mamy 5 osób zarażonych koronawirusem. Spada nam również liczba osób w kwarantannie. Dziś to 32 osoby. W szpitalu mamy 9 pacjentów, w tym 7 z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem, nie wszyscy są to pacjenci z naszego miasta - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Prezydent mówił również o działaniach, które w związku epidemią koronawirusa, samorząd podjął do tej chwili. Chodzi między innymi o elbląski pakiet pomocowy dla przedsiębiorców (więcej na ten temat tutaj), wsparcie dla seniorów, funkcjonowanie służb miejskich, a także pozyskanie dofinansowania zakupu laptopów i słuchawek dla szkół.
Przygotowaliśmy miejsca do kwarantanny. Z bursy przy ul. Agrykola skorzystało już 11 osób, w bursie na ul. Wapiennej była 1 osoba. Bursę na ul. Pułaskiego przeznaczyliśmy na ewentualne potrzeby pracowników szpitali. Aktualnie obydwa szpitale radzą sobie w swoich zasobach. Bursa na ul. Zamkowej została przeznaczona dla osób bezdomnych. Do izolacji chorych przygotowana jest również bursa przy ul. Komeńskiego. Dodatkowo mamy zabezpieczonych 60 łóżek z zasobów PCK. Bardzo duży nacisk kładziemy przede wszystkim na zabezpieczenie wszystkich osób, które bezpośrednio uczestniczą w walce z koronawirusem, głównie w tzw. środki ochrony osobistej. Uruchomiliśmy rezerwę kryzysową na zakup sprzętu ochronnego i środków dezynfekcyjnych. Zakupiliśmy ok. 15 tysięcy maseczek ochronnych, 4 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni, ok. 25 tys. sztuk rękawiczek ochronnych, 212 kombinezonów, 30 sztuk gogli i okularów, 360 szt. artykułów sanitarnych, 660 przyłbic ochronnych. Do tej pory wydaliśmy na te cele ok. 144 tys. zł
- wyliczał prezydent.
Przystąpiliśmy również do akcji Maseczki dla Polski z prośbą o pozyskanie, zgodnie z przelicznikiem, ok. 104 tys. maseczek wielokrotnego użytku dla mieszkańców Elbląga. Czekamy na informację w tej sprawie, dodał Witold Wróblewski.
O sytuacji w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II mówiła również radna Małgorzata Adamowicz (KO).
Spotkaliśmy się z czymś, co oglądaliśmy na filmach, nie podejrzewaliśmy, że kiedyś przyjdzie do nas taki wirus, który będzie tak bardzo zjadliwy, zaraźliwy. My jako szpital również się z tym musieliśmy zmierzyć. Mamy w tej chwili 7 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem. Oby ich było mało. Pracy mamy dużo i to pracy z pacjentem, ale również trochę nad sobą. Pracownicy ochrony zdrowia mierzą się z czymś bardzo ważnym, nie do końca przygotowania na to, jeśli chodzi o środki ochrony indywidualnej. Mają wielki stres. To są ludzie, którzy na pierwszej linii frontu muszą zmierzyć się z tym wirusem i jestem im za to wdzięczna. Jednocześnie to, co się dzieje wokół nas przechodzi nasze pojęcie. Mamy wiele propozycji wsparcia. Firmy, osoby indywidualne, grupy wspierają nas w każdej dziedzinie, zarówno w sprzętowej, finansowej, jak i rzeczowej. Coraz częściej cisną mi się łzy do oczu. To wsparcie jest niesamowite. Dziękujemy wszystkim darczyńcom
- mówił Małgorzata Adamowicz, radna Koalicji Obywatelskiej, rzecznik prasowy szpitala miejskiego.
Radni podziękowali pracownikom służby zdrowia, sklepów, aptek, funkcjonariuszom, wolontariuszom, wszystkim tym, którzy nadal pracują i pomagają w walce z koronawirusem.
Każdego dnia docierają do nas komunikaty dotyczące kolejnych zachorowań, kolejnych konsekwencji trwającej pandemii. W tych trudnych chwilach optymizmem napawa fakt, że jako społeczność elbląska zdaliśmy egzamin z solidarności i wzajemnego wsparcia
- dodał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
Wyjątkowo radni PiS, podziękowali również prezydentowi i służbom miejskim za podejmowane działania, oraz podkreślali, że na froncie walki z koronawirusem radni powinni działać wspólnie bez podziałów na kluby.
Elbląg wychodzi obronną ręką z walki z pandemią, dzięki działaniom pracowników służby zdrowia, instytucji, wolontariuszom, którzy podjęli wyzwanie. Elbląg broni się dzielnie również dzięki działaniom prezydenta. Z uznaniem odnosimy się do działań na rzecz przedsiębiorców, walki sanitarnej. Deklarujemy chęć wszelkiej współpracy, tu nie może być podziału na żadne kluby. Musimy być radą w całości i współpracować z prezydentem takie są wymogi chwili
- podkreślał Marek Pruszak.
Kolejna sesja rady miejskiej odbędzie się 23 kwietnia.
Jak wyglądały obrady on-line, zobaczysz tutaj.
Rada sama w domu!
śmiech na sali
A Antek i Witek jeszcze nie zostali ukarani za włóczenie się po cmentarzu wbrew "prawu". Zły przykład i hipokryzja w kontekście pochwały dla przestrzegania zasad obrony i ochrony przed wirusem.
Ekipa z jeepa!