Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Podejrzenie koronawirusa w Elblągu. "Na szczęście alarm był fałszywy"

31.01.2020, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Podejrzenie koronawirusa w Elblągu. "Na szczęście alarm był fałszywy"

Kilka dni temu do elbląskiego szpitala trafił mężczyzna, z podejrzeniem zkażenia koronawirusem 2019-nCoV. Po powrocie z Chin zaniepokojony swoim stanem zdrowia zwrócił się do lekarza. Na szczęście, badania wykluczyły czarny scenariusz.

W Elblągu mieliśmy jak dotąd jeden przypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa 2019-nCoV. Pan, który wcześniej przyjechał z Chin, zaniepokojony tym, że ma kaszel, zgłosił się do lekarza. Lekarz przekazał tę informację nam, a pacjent został odizolowany w szpitalu. Okazało się, że objawy, które miał były zbyt skąpe, brakowało tego zasadniczego, czyli gorączki. Poza tym przebywał on w Chinach, ale nie w miejscu, które jest epicentrum zakażeń. Ostatecznie w badaniach wyszedł wirus A, czyli ten wirus sezonowy, który obecnie występuje również u nas. Mężczyzna został odesłany do domu, ale z przykazaniem dalszej obserwacji. Na szczęście alarm był fałszywy

- mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Nowy koronawirus (2019-nCoV) prawdopodobnie pojawił się w Wuhan (Chiny) pod koniec 2019 r. W tej chwili liczba zgonów z powodu koronawirusa w Chinach wzrosła do 213 (dane z 31 stycznia). Przypadki zachorowania na nowy koronawirus zanotowano już w wielu krajach na różnych kontynentach, m.in. w Indiach, Japonii, Kambodży, Wietnamie, Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Potwierdzono je również w Europie, we Francji, Niemczech, Włoszech, Finlandii i Wielkiej Brytanii. 2019-nCoV do Polski na razie nie dotarł. W kilku miastach, również w Elblągu, pojawiły się przypadki podejrzenia, jednak jak do tej pory nie potwierdził się żaden z nich. - Wszyscy wracający z Chin są pod nadzorem epidemiologicznym. Jeśli pojawią się objawy charakterystyczne: temperatura, kaszel i duszność w wyniku pobytu w Chinach lub kontaktu z osobą, która przebywała w Chinach, konieczna jest hospitalizacja z pełnym reżimem sanitarnym podczas transportu. W tej chwili monitoringiem objętych jest około 100 osób - poinformowało w czwartek, 30 stycznia, Ministerstwo Zdrowia.

Rękę na pulsie trzymają również służby w Elblągu. - Ten pierwszy przypadek podejrzenia, na szczęście nie potwierdzony, był jednak dla nas takim treningiem z procedur i komunikacji pomiędzy poszczególnymi ogniwami, które powinny bezbłędnie zadziałać w przypadku podejrzenia lub rozpoznania nowego koronawirusa. Nadal szlifujemy nowe procedury postępowania, które otrzymaliśmy z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Przekazaliśmy je do szpitali. Dziś odbyłem również spotkanie z ordynator Oddziału zakaźnego szpitala miejskiego, właśnie w tej sprawie - informuje Marek Jarosz. - Cały czas mamy stan podwyższonej gotowości. Sytuacja jest dynamiczna. Praktycznie każdy dzień przynosi coś nowego, zarówno w statystykach zachorowań i zgonów, jak i w naszej wiedzy i możliwościach. To jest zupełnie nowy wirus, które wszyscy muszą się nauczyć, w sensie rozpoznawania laboratoryjnego, oceny ryzyka.

Jak przekonuje szef elbląskiego Sanepidu, co potwierdzają w rozmowie z nami również aptekarze, nowy wirus w Elblągu nie wywołał pani.

Słyszy się o tym, że w wielu miastach Polski, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z Chin ludzie masowo na przykład wykupują maseczki higieniczne. Ja jednak nie zauważyłam u nas takiego trendu. Dziennie przewija się przez naszą aptekę nawet kilkadziesiąt osób, może kilka w ostatnim czasie kupiło maseczki

- mówi farmaceutka pracująca w jednej z elbląskich aptek.

Ludzie nie dzwonią, nie zasypują nas telefonami. Sytuacja oczywiście jest groźna, niepokojąca, ale dotyczy to głównie tych krajów, w których służby medyczne czy sanitarne nie mają warunków do dobrego działania, bądź wcale nie działają. Tam chory może umknąć nadzorowi i przekazywać chorobę dalej. To, mam nadzieję, nie dotyczy Polski. Oczywiście przypadki 2019-nCoV odnotowano już w Francji, czy Niemczech, czyli krajach, w których służby działają na najwyższym poziomie. Niemożliwością jest się ustrzec przed pojedynczymi przypadkami zachorowania. Chodzi o to, aby uniemożliwić późniejsze rozprzestrzenianie się wirusa

- dodaje Jarosz.

Więcej informacji na temat koronawirusa 2019-nCoV, procedury i zalecenia znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Dede
    Piątek, 31.01

    Już na zdjęciach widać, że wirus zrobiony na drutach!

  2. 2
    0
    ~ emeryt
    Piątek, 31.01

    Bardzo przystojna mężczyzna (na focie) chyba gejem zostanę.

  3. 3
    +1
    ~ Nie strasz, nie strasz, bo się....
    Sobota, 01.02

    Od lat pojawiają się hiobowe informacje sugerujące totalną epidemię nowej choroby. Już w 2002 roku miała to być tzw choroba wściekłych krów, potem słynny Sars, a w 2005 roku przebiła go ptasia grypa, gdzie według jednego z popularnych polskich dzienników miała ona doprowadzić do śmierci trzech milionów Polaków. Potem była jeszcze świńska grypa, próba postraszenia gorączką krwotoczną - ebola, aż wreszcie pojawił się koronawirus. Potęgowanie jego zagrożenia prowadzi do paniki i tworzenia wręcz apokaliptycznych sytuacji. Codzienne publikowanie o liczbach chorych i ofiar śmiertelnych ma potwierdzać to zagrożenie. Dane te dotyczą państwa o populacji około 2,5 miliarda ludzi. Tymczasem w Polsce liczącej około 38 milionów osób w okresie zachorowań na grypę przeciętnie liczba chorych wynosi od 2,5 do 3 milionów, a w jej wyniku notuje się zgony około 400 osób. W bieżącym okresie zanotowano już około 1,8 miliona chorych i 101 zgonów w jej wyniku. Przykładowo w ostatnich latach w Afryce notuje się zgony na malarię od 30 do 50 tysięcy osób rocznie. Więc do tego zagrożenia nowym wirusem należy podchodzić poważnie ale nie można siać paniki i tworzyć przed nim wyjątkowy strach. Za dwa, trzy miesiące nikt już o tej chorobie nie będzie mówił.

  4. 4
    +1
    ~ bynio
    Niedziela, 02.02

    NIE WIEM CO GORSZE TEN WIRUS CZY 30 ROCZNICA TRANSFORMACJI CZYLI ROZKRADANIE DOBRA NARODOWEGO PRZEZ BOLKA DONKA I KOMUNE I TO JEST ZLE I WIRUS TEZ ALE Z CZEGO SIE CIESZYC TEJ TRANSFORMACJI ZLODZIEJE SMIEJA SIE W KULAK

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2508211135864