11 listopada będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Elblągu Narodowe Święto Niepodległości obchodzone będzie na sportowo, muzycznie, a także bardziej oficjalnie. Znamy szczegóły programu.
Obchody 11 listopada, w Elblągu rozpocznie, o godz. 11, msza święta w katedrze św. Mikołaja na Starym Mieście. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz ulicami miasta.
Przejdziemy na Plac Kazimierza Jagiellończyka, trasą prowadzącą ulicami: Rycerską, Pocztową, 12 Lutego, Teatralną. Na placu, o godz. 12.30, odbędzie się oficjalna uroczystość z okazji Święta Niepodległości, z odśpiewaniem hymnu i przemówieniami. Na placu odbędzie się również pokaz sprzętu wojskowego, a chętni będą mieli okazję zjeść ciepły posiłek, w postaci wojskowej grochówki
- informuje Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji i Sportu w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
Tego dnia odbędzie się również VI Elbląski Bieg Niepodległości. Zawodnicy biorący udział w biegu głównym, na dystansie 10 km i sztafecie wystartują o godz. 13.30. Będą musieli pokonać 3 pętle, każdą o długości 3 333 metry. Pobiegną trasą znaną już z poprzednich edycji: Teatralną, Robotnicza, Pocztową, Rycerską, Tysiąclecia, Hetmańska, 12 Lutego, Armii Krajowej i Teatralna. Wcześniej, o godz. 10.55, odbędzie się Mały Bieg Niepodległości, dla dzieci i młodzieży do lat 15. Osoby, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu, mają ostatnią szansę, aby się zapisać. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
To będzie szósty bieg. Podobnych imprez wokoło jest całkiem sporo, mieliśmy więc pewne obawy, jak się okazało niezasadne. Wczoraj jednak zamknęliśmy zapisy i znów mamy rekord. Zapisało się już 1050 osób, w tym 577 to dorośli, reszta to dzieci. Cieszymy się, że ten bieg ma takie powodzenie. Zapraszam wszystkim mieszkańców Elbląga do kibicowania zawodnikom
- wyjaśnia Andrzej Bugajny, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu.
Zwieńczeniem obchodów będzie koncert "Elbląg dla Niepodległej", który rozpocznie się o godz. 17, na hali widowiskowo-sportowej przy al. Grunwaldzkiej. Usłyszymy utwory polskich kompozytorów znane z filmów i seriali w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Towarzyszyły jej będą: chór Cantata i Elbląskie Diamenty.
W tym roku postawiliśmy na polską muzykę filmową. Ona rzadko pojawia się w kontekście Święta Niepodległości, a myślę, że warto to zmienić. Ta muzyka jest doskonale znana wszystkim rodakom, a swoją patriotyczną treść przekazuje w lekkiej i przystępnej formie
- mówi Karolina Nowotczyńska, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Wstęp na koncert jest bezpłatny, za okazaniem wejściówki. Dostępne one będą od środy, 6 listopada, w: punkcie informacyjnym Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Łączności, w sekretariacie lodowiska Helena przy ul. Karowej, Centrum Rekreacji Wodnej przy ul. Moniuszki, w siedzibie Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej i sekretariacie Departamentu Promocji i Turystyki w Ratuszu Staromiejskim. - Hala jest tak przygotowana, że nawet osoby, które pojawią się bez wejściówki, nie odejdą z kwitkiem - zapewnia Adam Jocz.
Zapraszam elblążan do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, mam nadzieję, że każdy znajdzie w programie coś dla siebie
- dodaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Elblągu poprzedzi wydarzenie powiązane z tym świętem postacią głównego bohatera. 7 listopada, o godz. 10, w Ratuszu Staromiejskim otwarta zostanie wystawa poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Ekspozycję będzie można oglądać do 21 listopada.
Autorem wystawy jest elbląski miłośnik marszałka Piłsudskiego, dr Krzysztof Sawicki, który udostępnił nam swoje prywatne zbiory. Na wystawie znajdzie się wiele ciekawych, a czasami nawet zaskakujących eksponatów
- mówi Maria Kosecka, ze Związku Piłsudczyków RP oddział w Gdańsku, inicjatorka współpracy z samorządem elbląskim.
Podczas otarcia ekspozycji podpisane zostanie porozumienie między miastem Elbląg a Związkiem Piłsudczyków RP, czyli ogólnokrajowym stowarzyszeniem popularyzującym postać i dokonania Józefa Piłsudskiego. Efektem tej współpracy w przyszłości ma być m.in. upamiętnienie marszałka w Elblągu, a także organizacja imprez i pogadanek patriotycznych w szkołach.
Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2019:
11.00 msza św. w intencji Ojczyzny w katedrze pw. św. Mikołaja
12.00 przemarsz ulicami miasta (Stare Miasto – Plac Jagiellończyka)
12.30 uroczystości patriotyczne, pokaz sprzętu wojskowego, żołnierska grochówka ( Plac Jagiellończyka)
13.30 Bieg Niepodległości (start - ulica Teatralna)
17.00 koncert „Elbląg dla Niepodległej” - koncert polskich kompozytorów muzyki filmowej w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Szymona Sutora, z udziałem chóru Cantata pod dyrekcją Marty Drózdy – Kulkowskiej oraz Elbląskich Diamentów - (Hala Sportowo – Widowiskowa Al. Grunwaldzka).
A gdzie jest Więcławska???
Zapowiada się ciekawie .
Na fotce grupa trzymająca "wadze" i nic więcej.
Niezły lifting skoro Pani Kosecka jest z kompanii Józefa Piłsudskiego !!! Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo ????!!!!!
Prawie (prawie) jak w Wąchocku.
nasza ukochana radna, jejku jak tęskniłem za tą głębią umysłowa
Marysia i Prezydent w zgodzie?
Dzisiaj takie czasy ze nie tylko faceci lubią przebierać się w damskie ciuszki, kobiety też lubią męskie fatałaszki !naprawdę takie to juz zenujące ze smutno na to patrzeć!
Teraz wiadomo czemu Maria zmienila front i z krytyki władzy zaczęła cukrować, a tak innym to wypominala w swoich głębokich przemyśleniach, ach jakie to tu normalne
Wypuścili byłą radną z szafy!!! Myk, i od razu przy korycie! Ciekawe, kiedy zostanie kolejnym doradcą prezydenta miasta do spraw wszystkich?!?! Z taką pyskówką i doświadczeniem ma szanse!!!