Prezes rządzącej partii powiedział, że ustanowienie prawa w Polsce nie jest problemem, że można je uchwalić w ciągu jednego dnia. Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj sytuacja jest beznadziejna, ale rozumiem, że pana rolą jest obrona praw obywatelskich, ja uważam, że moje prawa są dzisiaj naruszane. Tryb legislacji jest dla mnie nie do przyjęcia. Oczekuję od pana, jako Rzecznika Praw Obywatelskich, żeby pan publicznie zajął w tej sprawie stanowisko - mówił jeden z uczestników wtorkowego spotkania z Adamem Bodnarem. Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedził Elbląg między innymi po to, aby dowiedzieć się, co elblążanie sądzą o aktualnej sytuacji, jakie mają problemy.
W debacie publicznej, w ostatnich latach, z pola widzenia zeszło to, co stało się z parlamentem. Tu nie tylko chodzi o tryb legislacyjny i nadużywanie tej furtki, którą daje przedstawianie projektów poselskich i omijanie drogi rządowej, ale o to, co później się dzieje, czyli bardzo skróconego czasu na debatę. Jeśli chodzi o proces legislacyjny, to działania w tej sprawie były podejmowane za czasów prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wysiłek, jak to należy robić, został rozpisany na szereg instytucji, ponieważ chodziło o kształtowanie pewnej kultury prawnej. To jest właśnie kwestia kultury prawnej i tego, jak marszałek widzi swoją rolę - jako polityka, czy niezależnego arbitra i osoby, która dba o dobro publiczne
- odpowiadał Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich.
Myślę, że w ostatnim czasie dochodzi do zachwiania tych ról w polskim parlamencie. W Polsce dużo przygotowano, odnośnie do tego, jak ten system legislacyjny poprawić, ale do tego trzeba woli politycznej, zrozumienia, że parlament jest miejscem obywateli, a nie tylko dla polityków, dodał.
Elbląg to kolejne miasto, w którym Rzecznik Praw Obywatelskich, pojawił się, aby spotkać się z mieszkańcami, aby poznać ich problem. Do tej pory odwiedził ich już blisko 200. Elblążanie próbowali zainteresować i uzyskać pomoc Adama Bodnara zarówno w problemach dotyczącymi spraw ogólnopolskich, jak i tych bardziej lokalnych. RPO z kolei przybliżył mieszkańcom zakres spraw, którymi się zajmuje na co dzień.
Konstytucja stanowi, że rzecznik ma stać na straży praw i wolności określonych w Konstytucji oraz umowach międzynarodowych, które Polska ratyfikowała. Warto o tym pamiętać. Podstawowa działalność rzecznika to jest oczywiście reagowanie na skargi i wnioski, z którymi obywatele zwracają się do rzecznika oraz podejmowanie różnych spraw urzędów, wtedy kiedy konieczna jest reakcja i zainteresowanie określonym problemem
- mówił Adam Bodnar.
I dodał. Tych skarg rocznie jest około 25 - 27 tys. na przeróżne tematy. Sprawy stare, systemowe, nierozwiązane od lat, jak dostęp do lokali socjalnych, prawa więźniów czy przeliczanie emerytur i rent. Pojawiają się również nowe kwestie, nowe pomysły ustawowe, które również dostarczają sporo wrażeń urzędowi Rzecznika. Ostatnio istotnym powodem skarg była ustawa represyjna z 16 grudnia 2016 roku, która pozbawiła sporo osób w Polsce uprawnień emerytalnych, sporo skarg zaczęło się pojawiać w kontekście zgromadzeń publicznych, szczególnie chodzi o zwiększoną dociekliwość policji, jeśli chodzi o legitymowanie i spisywanie, czy także zatrzymywanie uczestników demonstracji.
Rzecznik także ma działać na zasadzie prewencyjnej, nie tylko reagować na skargi, ale także reagować wtedy, kiedy widzi zagrożenie dla ochrony praw i wolności. - Przykład z dzisiaj. Podpisałem opinię w sprawie nowelizacji kodeksu karnego. Nie może być tak, że nowelizacja kodeksu karnego jest uchwalana w dwa dni, kiedy parlament nie ma nawet czasu zareagować na liczne błędy. Uważam, że to jest rola rzecznika, aby opinię w takie sytuacji przedstawić. Regulacje prawno-karne mają znaczenie dla nas wszystkich. Tylko wskazuję, że to jest rola prewencyjna, czyli sugerowanie, że może dojść do uchwalenia prawa, które stoi w rażącej sprzeczności z relacjami ochrony praw i wolności jednostki - dodał gość.
Więcej informacji na temat działalności Rzecznika Praw Obywatelskim można znaleźć na stronie internetowej www.rpo.gov.pl.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
To bardzo budujące, gdy widzi się tłumy młodych ludzi na spotkaniu z ostatnim demokratycznym urzędnikiem RP służącym obywatelom.. Zdaje się , że młodzież w taki sposób demonstruje swoje plany na życie poza Polską. To państwo dla młodych jest obce? Młodzież widzi los rodziców , dziadków i woli zabezpieczyć się na starość samodzielnie poza państwem aby na starość nie żebrać o godność na "dobiegu". Smutne i przerażające.
Ta młodzież to pewnie roczniki powojenne. Najbardziej upolityczniony urzędnik w Polsce. Popierający stare układy.
Bardzo słusznie mówił pan rzecznik Bodnar o niszczeniu państwa przez PiS (choć dla ścisłości to trzeba zauważyć, że niszczenie państwa zaczęło się już za czasów PO, PSL i SLD, choćby sprawa niesławnej Komisji Majątkowej czy haniebnego konkordatu najlepszymi przykładami; PiS je "tylko" twórczo rozwinęło) - należy jak najszybciej przerwać ten chocholi taniec niszczącej kraj prawicy i odsunąć od władzy skompromitowane przez ostatnie 30 lat środowiska. 26 maja będziemy wszyscy mieli taką kolejną szansę, nie zmarnujmy jej.
Bardzo słusznie mówił pan rzecznik Bodnar o niszczeniu państwa przez PiS (choć dla ścisłości to trzeba zauważyć, że niszczenie państwa zaczęło się już za czasów PO, PSL i SLD, choćby sprawa niesławnej Komisji Majątkowej czy haniebnego konkordatu najlepszymi przykładami) - należy jak najszybciej przerwać ten chocholi taniec niszczącej kraj prawicy i odsunąć od władzy skompromitowane przez ostatnie 30 lat środowiska. 26 maja będziemy wszyscy mieli taką kolejną szansę, nie zmarnujmy jej.
dlaczego obywatele 50+ którzy nie nakradli zostali w tym kraju pozbawieni wszelkich praw z prawem do pracy w pierwszej kolejności
ten kraj to k.... nie ojczyzna