15 lat temu, dokładnie o północy 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś, wydarzenie to w Elblągu przypomniano wspólnym wykonaniem hymnu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej i Europy.
W środę, 1 maja, dokładnie w południe, na Starym Mieście w Elblągu rozbrzmiał najpierw "Mazurek Dąbrowskiego", hymn Polski, a zaraz potem "Oda do radości", czyli hymn Europy. Wspólnym śpiewaniem świętowano 15. rocznicę przystąpienia Polski do UE. W wydarzeniu wzięło udział około 100 mieszkańców. Podkreślali oni, jak ważne to był dzień dla Polski i Elbląga również.
Dziś świętujemy 15 lat naszego kraju w Unii Europejskiej. To radosny czas, w którym wiele osiągnęliśmy, cieszmy się, tę radość obwieszcza nam nawet dzwon katedralny
- mówił Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, tuż przed wspólnym śpiewaniem.
Zawsze marzyłam o tym, aby upadła komuna, otwarły się granice, abym mogła normalnie pojechać, tam gdzie chcę, zobaczyć kawałek świata, żeby było normalnie. Dziś młodsze pokolenia nawet nie wyobrażają sobie, aby mogło być inaczej. Nie zapominajmny, że UE to również bezpieczeństwo. My jako kraj należący do UE możemy czuć się bezpiecznie. Mówienie, że Polska może być samotną wyspą, jest bezsensowne, żaden kraj w dzisiejszym świecie nie może sobie na to pozwolić
- mówi Teresa Bocheńska.
W Elblągu namacalne dowody 15 lat w Unii Europejskiej widać prawie na każdym kroku. Te największe inwestycje, dofinansowane z funduszy europejskich, można zobaczyć również na wystawie, która znajduje się na starówce, przed Ratuszem Staromiejskim.
Myślę, że Elbląg nauczył się korzystać z funduszy unijnych. W ciągu tych 15 lat w UE pozyskaliśmy ponad 800 mln zł na wiele różnych inwestycji. Bez tych pieniędzy wielu rzeczy nie bylibyśmy w stanie zrobić. Na wystawie przypominamy te najważniejsze, jak wiadukt na Zatorze, Elbląski Park Technologiczny, liczne inwestycje drogowe czy inwestycje w szkolnictwo
- mówi Justyna Kowalczyk, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Przypomnijmy. 1 maja 2004 r. Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Traktat akcesyjny podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.
Tłumy "młodzieży"
Sami KOD-eraści.
Stare capy, istna groteska
Młodzież stąd wyjechała , albo zaraz wyjedzie z miasta " słupów " i ich pochodnych , zasiadających tu i ówdzie . Praktycznie , bez społecznego poparcia .
Nędza frekwencji ukazuje, że nie wierzymy w społeczeństwo obywatelskie, że władza miejska stłamsiła optymizm i wszystkie inicjatywy pokazujące , że warto być aktywnym. Wegetujemy. Pani Bocheńska, to Elbląg jest teraz samotną wyspą na tle innych.
Kompromitacja obchodów. Nie 100 osób, lecz w kółeczku może 30, reszta to gapie. I na to stać Miasto.
A na kogo patrzec i sluchac? Pajaców??
Może gdyby tam grille rozpalić i Zenka zaprosić frekwencja byłaby pewnie lepsza. Smutne ...
wczoraj Moskwa dziś Bruksela, śpiewa młodzież - tera ! tera !
Emeryci ! Gdzie te 100 osób ?