Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet studenci z Koła Naukowego Administracji Bezpieczeństwa Publicznego "Public Safety" PWSZ zorganizowali wczoraj (8 marca) seminarium poświęcone wyłącznie tematyce kobiet.
Konferencja pt. "Kobieta XXI wieku" zawierała 6 tematów, które opracowywali zarówno studenci jak i grono profesorskie. Całe wydarzenie w pełni zorganizowali studenci z koła "Public Safety". Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie te pierwotnie miało odbyć się w listopadzie lub grudniu ubiegłego roku ze względu na przypadające wtedy stulecie praw wyborczych w Polsce.
Głównym celem seminariów było zwrócenie uwagi na kobiety. Chcieliśmy pokazać, że w XXI wieku mamy kompletnie inne spojrzenie na kobiety, które kiedyś traktowane były jako słabsze, stały na uboczu. Dziś często kobiety zajmują najwyższe stanowiska i stoją na czele władzy
- mówił Łukasz Chojna, przewodniczący koła "Public Safety"
Uczestnicy wykładów dowiedzieli się m.in jak kształtowały się pozycje kobiet na przestrzeni wieków i dlaczego wizerunek kobiet nie widnieje na banknotach. Jak również czym jest przedsiębiorczość i co o niej wiedzą uczniowie.
- Staraliśmy się w naukowym, ale jednocześnie lekkim ujęciu przedstawić tematykę bliską kobietom. Związaną z historią praw wyborczych, ale też z aktualnymi tematami, które są żywe. Studenci z koła naukowego zaprosili do współpracy wykładowców, w tym mnie, jak również uczniów ze szkoły ZSEiO dzięki czemu powstało całkiem ciekawe i sympatyczne wydarzenie - wyjaśniała dr Olga Filaszkiewicz prelegentka i opiekun koła naukowego Public Safety.
Elblążanie tłumnie odpowiedzieli na zaproszenie PWSZ. Wśród uczestników spotkania były m.in. członkinie elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. - Zawsze interesujemy się takimi wydarzeniami. Dzisiejsze seminarium bardzo nam się podobało. Naprawdę było bardzo ciekawie - mówiły.
Nie zabrakło także słuchaczek Uniwersytetu III wieku.
Naprawdę dowiedziałam się rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Ciekawiły mnie wątki związane z prawami kobiet, z historią ich ról w społeczeństwie
- mówiła pani Maria.
W wykładzie uczestniczyły również studentki PWSZ, które zaciekawione tematem postanowiły wziąć udział w wykładzie. - Były to aktualne i bardzo ważne tematy, których dobór zdecydowanie był trafny - mówiły Aneta i Natalia.
Celem seminarium było też wzbudzenie refleksji w uczestnikach. - Chcieliśmy, aby coś z wykładów pozostało na dłużej w głowach słuchaczy. By mogli odnieść przedstawione tematy do swojego życia. Wydarzenie te warte jest kontynuowania w przyszłości - wyjaśniał dr Wojciech Zieliński.
Na koniec seminarium wszystkie uczestniczki otrzymały symbolicznego tulipana. Wszyscy słuchacze zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, który samodzielnie wykonali studenci PWSZ.
Dlatego tylu samotnych ?
kobiety mi się podobały w XX w w XXI w też mi się podobają tak samo a może nawet bardziej
Bez przesady z "tłumną odpowiedzią na zaproszenie PWSZ". Wolnych miejsc było naprawdę sporo. A poziom wystąpień... SZACUN, ŻE STUDENCI TAK SPRAWNIE POTRAFIĄ KORZYSTAĆ Z WIKIPEDII, SZKODA TYLKO, ŻE TEGO NIE PODAJĄ I NIE CZYTAJĄ KSIĄŻEK!!!