6,5 tysiąca elblążan zgromadziło się na Placu Kazimierza Jagiellończyka i wspólnie zaśpiewało "Rotę". Tym samym pobiliśmy rekord Polski we wspólnym śpiewaniu tej pieśni. To jednak niejedyny sposób, w jaki mieszkańcy Elbląga świętowali w niedzielę, 11 listopada, 100 lat niepodległości Polski.
Elbląg stanął na wysokości zadania. Atmosfera podczas obchodów była świetna. Można było poczuć się częścią większej wspólnoty. Jestem tu, bo jestem dumny ze swojej Ojczyzny i chcę, aby moje dzieci, tę rocznicę spędziły w uroczysty sposób
- mówił pan Michał, który na obchody 100-lecia niepodległości wybrał się z żoną i dwójką synów.
Świętowanie 100-lecia niepodległości Polski elblążanie rozpoczęli marszem niepodległości. Mieszkańcy, wspólnie z przedstawicielami władz wojewódzkich i lokalnych, żołnierzami, dziećmi z elbląskich szkół, młodzieżą z tzw. klas mundurowych, harcerzami przemaszerowali ze Starego Miasta na Plac Kazimierza Jagiellończyka. W pochodzie wzięli udział odtwórcy, wcielający się w postaci ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego, a także grupa kilkudziesięciu motocyklistów z Elbląga, Pieniężna, Braniewa i Pasłęka.
Główne uroczystości odbyły się na pl. Jagiellończyka, gdzie, aby wspólnie świętować, zebrało się kilka tysięcy elblążan.
Poza wielką polityką, tym co pozwala zrozumieć fenomen odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej, jesteśmy my sami. Nasza tak liczna dzisiaj obecność, wspólny język, symbole, odśpiewany "Mazurek Dąbrowskiego" pozwala nam zrozumieć siłę wspólnoty. Ta wspólnota, choć pozbawiona państwa istniała także przed stu laty, choć przez zaborców mogła być określana negatywnym mianem polskiego żywiołu, to właśnie moc tego żywiołu nie oparła się germanizacji, rusyfikacji zachowując własną tożsamość, będącą podstawą do tworzenia odrodzonego państwa. Mówiąc niepodległość, jako prezydent miasta myślę dziś o samorządności, przecież nasze małe lokalne ojczyzny tworzą Rzeczpospolitą. Naszą małą ojczyzną jest Elbląg. Miejmy świadomość, że to, jak wykorzystamy naszą niepodległość, zależy także od nas, elblążan. Możemy pięknie się różnić, a jednocześnie współpracować dla dobra wspólnego budując pomyślność Elbląga i dokładając cegiełkę do rozwoju Polski
- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Włodarz złożył również życzenia elblążanom z okazji dzisiejszego święta. Życzę państwu pomyślnego życia w niepodległej Polsce, tworzącej wspólnotę, ale i szanującej różnorodność, umiejącej włączać w społeczność, nie zaś wykluczać. Życzę nam wszystkim Polski solidarnej, Polski realizacji wielkich celów, jak i codziennych miłych gestów wobec innego człowieka. Polski pokojowego współistnienia, bezpiecznej, nowoczesnej z dumną historią i silną tożsamością płynącą z naszego ponad tysiącletniego dziedzictwa - dodał.
W tracie uroczystości patriotycznych, oprócz okolicznościowych przemówień i apelu pamięci, złożono również kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka. Potem oddano głos mieszkańcom. 6 506 elblążan wzięło udział w biciu rekordu Polski we wspólnym śpiewaniu "Roty", pieśni patriotycznej napisanej przez Marię Konopnicką w 1908 roku. Mieszkańców wspomógł chór Cantata i chóry elbląskiej szkoły muzycznej.
Dotychczasowy rekord został ustanowiony w maju br. w Kaliszu – tam odśpiewały tę pieśń 1044 osoby, więc Elbląg nie miał problemu z pobiciem tego rekordu, co oficjalnie potwierdzono certyfikatem.
Moje serce przepełnia radość, dziękuję państwu, że dzisiaj tak tłumnie tu przybyliśmy. Byliście wspaniali. Dziękuję, że mogłam dyrygować tak ogromnym chórem
- mówiła Marta Drózda-Kulkowska, dyrygentka, która poprowadziła "rekordowy" chór.
Niech żyje Polska♥️
Ładnie Elblazanie sie pokazali na 100 lecie Polski
Żal tylko patrzeć jak jak tragicznie słabo oflagowane są nasze budynki. Dlaczego tak mało ludzi wywiesza naszą flagę choćby przy oknie czy balkonie.
jadąc od strony Malborka ul.Warszawską nie widać ani jednej flagi tak samo jest jadąc od strony Gdańska na ul.Nowodworska i Radomska też ani jednej flagi normalnie porażka .
~czy- bo taki jeden w tvn zaraz powie, że są pisiorami, faszystami i wychodzą z unii...
A z czego tu się cieszyć ludzie na zdjęciach się cieszę tylko nie wiedzą że Polska była kilkanaście lat pod rozkazem Rosji i właśnie Rosjanie stacjonowali w Polsce kilkanaście lat nic Polska nie miała do gadania wielka mi niepodległość wstyd się chwalić pozdrawiam
Do jp. Polska była juz za czasów Mieszka. Tak wiec nie 100 lecie Polski a 100 lecie odzyskania niepodległości jak już...
Brak flag narodowych jest niestety widoczny w znacznej części Elbląga - ulice nieudekorowane, choć uchwytów na flagi na latarniach i budynkach jest wiele... ale puste, np. ul. Browarna, niemalże cała Zawada, Zatorze etc. Za tej władzy europejskiej nie możemy liczyć na więcej... Elblążanie, na przyszłość musimy zadbać sami o odświętny wygląd naszego miasta!
z tej setki trzeba latek troche odliczyc rzadzacy caly czas twierdza ze bylismy od 45-89 roku pod okupacja sowiecka zgoda 5 lat wojny pod okupacja hiterowsko sowiecka to jakie 100 lat ?albo ktos klamie albo liczy tak jak mu sie podoba albo robi ze wszystkich glupkow a moze nie bylo okupacji sowieckiej i hitlerowskiej tylko komus sie to snilo i wtedy bedzie 100 lat
ja wywiesiłam..pranie.........