Czwartek, 7.11.2024, Imieniny: Karina, Ernest, Rudolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Świętujemy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja!

03.05.2018, 07:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Świętujemy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja!
Dziś święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku (już 5 maja zostało uznane za Święto Narodowe). To także wolny dzień od pracy.
 
Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku.Ciekawe jest, że od 2007 roku data ta jest związana z obchodzonym na Litwie świętem narodowym. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła ona konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku.
 
Konstytucję uchwalono w pierwszych dniach maja, ponieważ większość posłów opozycji, którzy sprzeciwiali się tej konstytucji, była… na urlopie wielkanocnym. Zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Ignorując protesty opozycji, po ponad siedmiogodzinnych obradach, Konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał sam król Stanisław August Poniatowski.
 
Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
 
Jakie zmiany w kraju ustanowiła Konstytucja? Przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, zwanej w tamtych czasach „gołotą”. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieganie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
 
Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, ale również prawo nabywania szlachectwa.
 
Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 pełnomocników jako swoich przedstawicieli, którzy zaś mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.
 
Dziś w Elblągu Święto Konstytucji - 3 Maja będzie następująco obchodzone:
- godz. 11:30 - Msza św. w Katedrze pw. Św. Mikołaja w intencji Ojczyzny i mieszkańców Elbląga,
po Mszy św. ciąg dalszy na placu przy Katedrze:
- odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,
- przemówienia okolicznościowe,
- pokaz musztry paradnej w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Wojskowej,
- występ zespołu młodzieżowego z programem pieśni i piosenek patriotycznych Moja Niepodległa.
 
 
Justyna Grzesiowska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ Prawdzik
    Czwartek, 03.05

    Niestety dzięki naszej ukochanej reformie edukacji i wiecznie roszczeniowego grona pedagogicznego ze ciągle im malo ani dzieci ani młodzież nie pamięta ani daty ani nie rozumie sensu jej uchwalenia! Jak i innych wielu znaczących wydarzeń w kraju i na swiecie!

  2. 2
    +4
    ~ ERG
    Czwartek, 03.05

    Zapoznajcie się z historią powstawania a co za tym idzie z założeniami ustawy zasadniczej pANOWIE z PISs. Pazerność ma swoje granice, będziecie z niej wcześniej czy później rozliczeni.

  3. 3
    +7
    ~ Arc
    Czwartek, 03.05

    Prawdzik - niestety masz dużo racji - znam gimnazjalistkę (same szóstki i piątki), która nie wiedziała w którym roku wybuchła II wojna światowa.

  4. 4
    +1
    ~ rozumieć, nie tylko być
    Czwartek, 03.05

    Znowu pojawił się najmądrzejszy arc znający gimnazjalistkę. Arc wyrażasz ubolewanie, że gimnazjalistka nie zna historii po 1918 roku z powodu szkoły czy braku zainteresowania? W gimnazjum historia ponad 1918r. jest programowo zabroniona. Wareo wiedzieć o czym się mówi gimnazjalisto arc. Warto znać historię ale lepiej jej prawdziwy przebieg, znaczenie dla potomnych, rozumienie. Wykucie daty niewiele daje, poza uznaniem przez arca. Przyczyna - przebieg zdarzenia - skutki. W wywołanym 1939 byliśmy tacy jak teraz - goli, z paradą, koniem i szabelką. Dzisiaj nie mamy nawet konia, ale machamy kijem. A co znaczą nasze barwy narodowe? Arc - wyjaśnij.Nie ma nikogo z przodującego elbląskiego liceum, nikogo z DE UM, RM z towarzyszem, nie ma też głównego fałszerza ochoczo lukającego w obiektyw Rysia.

  5. 5
    +5
    ~ Moral
    Czwartek, 03.05

    Takie czasy ze glupota, powierzchownosc, zarcie i piwsko liczą się najbardziej, a z kim gadac o konstytucji _ z patologią? Ktora PIS obdarowuje łatwą kasą, oni dziś na dzialce a nie na obchodach

  6. 6
    +5
    ~ arc z moralem "wiedzą"
    Czwartek, 03.05

    Moral - jesteś bardzo podobny do bercika. Trafiony? Co do prawd historycznych, to mamy złą cechę wybielania. Konstytucja z 1791 r. była martwym papierem pomijającym 80% ówczesnej polskiej populacji. Podobnie jak duda dzisiaj, tak wtedy "rządzący" (magnaci, arystokracja) natychmiast ja "reformowała". Najgłośniej piejemy za tym czego nie rozumiemy. Papier nie wszedł w życie ale jest dla nas wzorcem . tak jest dziś - jest konstytucja a jej strażnik łamie ją przy podpisywaniu każdej ustawy i w jego codziennym życiu urzędniczym. Dziwne to zbiorowisko nazywane Polakami - lepiej nie wiedzieć, nie rozumieć, wziąć 500 i wychwalać. Żadnej nauki nie dała historia współczesnym Polakom, bo rządzący i lud jej nie rozumieją. Znają tylko to co im politycznie przekazano. Nawet współczesność jest polityczna

  7. 7
    +3
    ~ Historyk
    Czwartek, 03.05

    Nie ma nawet jak celebrowac 3 maja wyslychujac nędznych i zaklamanych pisowskich przemówień, ani w tym upadajacym miescie ani tym bardziej w stolicy

  8. 8
    --5
    ~ Hmmm ?
    Czwartek, 03.05

    "Lewactwo " nie obchodziło do 89 , dopiero odsunięcie ich od koryta przywróciło normalność . Co to za Polacy byli , skoro tak ważne wydarzenie historyczne mieli we ....*

  9. 9
    +5
    ~ Analityk
    Czwartek, 03.05

    O ile pamietam to od dziecka obchodzę 3 maja ale nigdy tak zaklamanego , na szczęście narod lub lubiane przez władzę suweren wkrotce się wypowie i ta konstytucja przetrwa czego obawia się PIS

  10. 10
    +2
    ~ AMalejużniekoniecznie
    Czwartek, 03.05

    jak można coś czcić nie przestrzegając tego, czego to kabaretowe czczenie dotyczy - tak jak bym się w komuchowie obudził....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0912199020386