Euroregion Bałtyk obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. W Ratuszu Staromiejskim odbyła się trzydniowa konferencja, podczas której nie zabrakło podsumowań oraz wyznaczenia Stowarzyszeniu celów na przyszłość.
Stowarzyszenie powstało w lutym 1997 roku. Euroregion Bałtyk postawił sobie za zadanie polepszenie warunków życia osób zamieszkujących osiem regonów z takich krajów jak Polska, Litwa, Rosja, Dania oraz Szwecja.
W środę, 14 lutego rozpoczęto trzydniową ,międzynarodową konferencję podsumowującą dotychczasowe działania, ale nie tylko. - W tych dniach rozpoczęliśmy dwa duże międzynarodowe projekty - mówił Sebastian Magier, kierownik stałego Międzynarodowego Sekretariatu Euroregionu Bałtyk.
Na czym polegały? - Jeden dotyczy współpracy młodzieżowej w obszarze Euroregionu z uwzględnieniem zwłaszcza wzmocnienia Gminnych Rad Młodzieżowych w Polsce, ale również w innych krajach, na Litwie, w Szwecji. Projekt ten potrwa dwa lata, a liderem jest Stowarzyszenie Gmin Euroregion Bałtyk- wyjaśnia Sebastian Magier. - Celem drugiego projektu pod nazwą Umbrella jest stworzenie i upowszechnianie wiedzy wśród beneficjentów zwłaszcza mniejszych gmin i organizacji pozarządowych o tym, jak współpracować w projektach transgranicznych, jak uczyć się rzemiosła projektowego, a także współpracy międzynarodowej. Projekt potrwa 2,5 roku i również tu jesteśmy liderem.
Oba projekty zostały omówione podczas konferencji. - Mieliśmy także okrągły stół z przedstawicielami z Obwodu Kaliningradzkiego dotyczące polityki społecznej. Spotkali się oni z polskimi samorządowcami – mówił Sebastian Magier.
Odbyło się także spotkanie poświęcone 20-leciu Euroregionu Bałtyk. - Podsumowaliśmy na niej doświadczenia Euroregionu podczas ostatnich 20 lat, przybliżyliśmy ojców założycieli, którzy 20 lat temu pracowali nad założeniem Euroregionu i rozmawialiśmy o przyszłości Euroregionu, jak powinien funkcjonować na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych – dodał Sebastian Magier.
Dyskusja trwała wiele godzin. Co przyniosła?
Była bardzo ciekawa. Podczas pierwszego panelu, który dotyczył przeszłości, wszyscy byli zgodni, że współpraca transgraniczna, która zaczynała się 20 lat temu, która ma zbliżać lokalne społeczności, zasypywać bariery, budować mosty jest ciągle aktualna. Ciągle jest konieczność wracania do podstaw. Nadal są ważne projekty typu ludzie dla ludzi, kulturalne, spartakiady młodzieżowe. Kontakty i zrozumienie są podstawą dalszej współpracy. To umożliwia bardziej konkretne działania
– zaznaczył Sebastian Magier.
Dużo mówiono także o współpracy młodzieżowej. - Chodzi o upowszechnianie udziału młodzieży w decydowaniu w swoich społecznościach lokalnych - podkreślił Sebastian Magier. - Projekt, który realizujemy w tym zakresie integruje młodzież z gmin z Rosji, Litwy, Polski i Szwecji do budowania strategii młodzieżowej. W gminach w Szwecji bardzo dobrze to funkcjonuje i chcielibyśmy ten model przenieść. Młodzież jest aktywnie włączona w kreowanie polityki lokalnej.
Padło wiele przykładów rozwiązań, jakie sprawdziły się w innych krajach. Co Polska miała do zaproponowania?
My możemy bardzo dużo zaproponować jeżeli chodzi o ochronę środowiska. Widzimy, że bycie w Unii Europejskiej zaowocowało olbrzymimi inwestycjami, zwłaszcza w infrastrukturę wodociągową i ochrony wód. To teraz Polska jest takim krajem, który dostarcza innowacji i wyznacza trendy. Możemy być z tego dumni
– zapewniał Sebastian Magier.
Jubileusze to dobra okazja do podsumowań, ale i do składania życzeń. Czego można życzyć Euroregionowi Bałtyk? - Żeby nadal pracował mocno z partnerami z pięciu krajów, żeby ta współpraca układała się harmonijnie, żeby były w to angażowane społeczności regionalne – wymieniał Sebastian Magier. - Naszą siłą jest to, że łączymy wiele poziomów współpracy międzynarodowej. Chcemy zachować część tej tradycji, która polega na zbliżaniu ludzi do ludzi, ale też otwieramy się na nowe wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne czy kryzys gospodarczy.
Wow Pani profesor Krystyna? Pozdrawiam !
ludziska kochane! panele konferncje....nie macie nic lepszego do roboty?
Nie ma tu bractwa bagienna olsztyńskiego.
Umbrella i Resident Evil