16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka obchodzi 98. rocznicę swego istnienia. Wczoraj z tej okazji odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy, a także uroczysty Capstrzyk. Jakie atrakcje przygotowano na dziś?
Historia Związku Taktycznego jest bardzo bogata. - Okres powojenny to nowy etap w historii 16 Dywizji. W lipcu 1945 r. sformowano 16 Dywizję Piechoty, dyslokując dowództwo dywizji w Gdańsku Wrzeszczu. Niezależnie od wykonywanych zadań organizacyjnych i szkoleniowych, jednostki dywizji zabezpieczały w tym okresie majątek narodowy przed grabieżą, wykonywały różne zadania związane z odbudową gospodarki oraz brały udział w akcji siewnej i żniwnej – opowiada ppor Karol Frankowski.
Nie od początku 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana nosiła taką nazwę. - Od 1945 r. dywizja przechodziła różne etapy reorganizacji, zmiany nazw i dyslokacji. W 1947r. Naczelny Dowódca WP nadał dywizji nazwę 16 Kaszubskiej Dywizji Piechoty. Na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej z marca 1949 r., 16 Dywizja Piechoty zostaje dyslokowana z Gdańska do Elbląga i Braniewa, a następnie przeformowana w 16 Dywizję Pancerną – wymienia ppor Karol Frankowski.
Do Elbląga sztab dostał przeniesiony z Gdańska w maju 1949 r. - W ramach dalszej przebudowy Sił Zbrojnych, następuje reorganizacja istniejących jednostek. W 1952 r. na bazie 16 Dywizji Pancernej powstaje 16 Dywizja Piechoty – wyjaśnia ppor Karol Frankowski. - W 1955r. Polska staje się członkiem Układu Warszawskiego. Zobowiązuje to władze do przeprowadzenia częściowej reorganizacji polskich Sił Zbrojnych.
Co to oznacza w praktyce?
W okręgach i dywizjach zachodzą znaczne zmiany organizacyjne. Na bazie 16 Dywizji Piechoty powstaje 16 Dywizja Pancerna, której trzon stanowiły 1 i 58 pułk czołgów w Elblągu i 55 pułk zmechanizowany w Braniewie. W 1990 r. wprowadzone zostały dalsze zmiany organizacyjne. Dywizja przestała być związkiem pancernym przechodząc na struktury dywizji zmechanizowanej. W listopadzie 1992 r., 16 Dywizja Zmechanizowana przejęła dziedzictwo tradycji 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty z lat 1919 - 1939 i 16 Dywizji Piechoty z lat 1944 – 1947
– zaznaczył ppor Karol Frankowski.
Wówczas patronem dywizji został Król Polski, Kazimierz Jagiellończyk. - Był to również okres nadawania jednostkom nowych sztandarów. Od stycznia 1992 r. 16 PDZ weszła w podporządkowanie Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Najważniejszym wydarzeniem dla Dywizji w roku 1993 było ćwiczenie pod kryptonimem "KLON- 93", które odbyło się w dniach 16 - 19 marca 1993 r. z powołaniem rezerw osobowych na poligonie Orzysz. Ćwiczenia obserwował i wizytował Prezydent RP Lech Wałęsa, Minister Obrony Narodowej Janusz Onyszkiewicz oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych – podkreślił ppor Karol Frankowski.
W ramach nowej struktury organizacyjnej 16 PDZ, w 1994 r., sformowane zostały między innymi 9 Brygada Kawalerii Pancernej (powstała na bazie 27 pz. w Braniewie), 14 Brygada Zmechanizowana (sformowana na bazie 100 pz. w Elblągu) oraz 16 Brygada Zmechanizowana (sformowana na bazie 43 Ośrodka Materiałowo - Technicznego w Morągu).
- Na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 152/1998r. z dnia 1 stycznia 1999 r. 16 PDZ ponownie weszła w skład Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Rok 2000 to dalsze zmiany w strukturach organizacyjnych Dywizji. Na podstawie Rozkazu Dowódcy Wojsk Lądowych z 15 czerwca 2000 r. z dniem 31. 12. 2000r. rozformowane zostały 14 Brygada Zmechanizowana i 18 batalion rozpoznawczy w Elblągu, natomiast w skład Dywizji weszły 20 Brygada Zmechanizowana w Bartoszycach i 3 batalion rozpoznawczy w Giżycku – dodał ppor Karol Frankowski. - W 2001 r. w strukturach Dywizji powstała 16 kompania chemiczna, a jesienią tego roku 16 PDZ weszła w podporządkowanie 1 Korpusu Zmechanizowanego. Należy wspomnieć, że w okresie powojennym, w składzie 16 - tych dywizji funkcjonowało blisko 60 jednostek. Jedne kontynuowały tradycje swoich poprzedników, inne powstawały i przy zmianach organizacyjnych były rozformowywane.
Z okazji 98. Rocznicy Powstania 16 PDZ wczoraj (20 października), o godz. 18.00, w 16 Batalionie Dowodzenia na ul. Królewieckiej odbyła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast o godz. 20.00, na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbył się uroczysty Capstrzyk.
Na dziś przygotowano atrakcje dla elblążan. Od 12.00 do 16.00 na Starówce odbędzie się festyn.
Będzie między innymi prezentacja i promocja miast, w których stacjonują nasze jednostki, pokazy sprzętu wojskowego, zawody, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz wiele, wiele, bardzo wiele innych atrakcji, rozrywki i dobrej, żołnierskiej zabawy. A wszystko to na Starym Mieście w Elblągu – „u stóp” Bramy Targowej i przy ulicy za Warszawskiej za kanałem
– opowiada ppor Karol Frankowski.
Przed Ratuszem Staromiejskim, o godz. 14.00 będzie miał miejsce Uroczysty Apel.
Chyba stypa bo z czego tu się cieszyć. Było miasto z wojskiem. A teraz będzie prowincja. NATO jest a jak odejdzie. Do tego doprowadziły drcyzje rządzących.
Nawet pogoda się smuci i deszcz, szkoda tylko żołnierzy bo zmokna. Świta to pod dachem
Za PRL powstało i było WP w Elblągu. A za demokracji zlikwidowano i gdzie tu logika. Najlepiej zaorac wszystko.
ZA PRL LICZYŁO SIĘ NA WOJSKO ILOŚCIOWE , A ZA DEMOKRACJI NA WOJSKO JAKOŚCIOWE O BOGATEJ WIEDZY . I TO JEST TA RÓŻNICA . BYŁO HASŁO ZA KOMUNY , NIE MATURA LECZ CHĘĆ SZCZERA ZROBI Z CIEBIE OFICERA . A 1956R. ZWALNIALI TYCH OFICERÓW DO REZERWY , KTÓRYM ZMARNOWALI MŁODE ŻYCIE .
Wojsko ma to do siebie , że raz jest tu raz tam . Nic dziwnego .
i trepy znów świętują, oni zawsze mają święto i bankiety i imprezki,
w piątek wieczorem na placu przed teatrem oczywiście na koniec tej pokazówki był apel smoleński, wstyd i żenada