Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trwa Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jakie atrakcje przygotowano na dziś?

21.10.2017, 10:00:20 Rozmiar tekstu: A A A
Trwa Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jakie atrakcje przygotowano na dziś?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana   im. Króla Kazimierza Jagiellończyka obchodzi 98. rocznicę swego istnienia. Wczoraj z tej okazji odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy, a także uroczysty Capstrzyk. Jakie atrakcje przygotowano na dziś?

Historia Związku Taktycznego jest bardzo bogata.  - Okres powojenny to nowy etap w historii 16 Dywizji. W lipcu 1945 r. sformowano 16 Dywizję Piechoty, dyslokując dowództwo dywizji w Gdańsku Wrzeszczu. Niezależnie od wykonywanych zadań organizacyjnych i szkoleniowych, jednostki dywizji zabezpieczały w tym okresie majątek narodowy przed grabieżą, wykonywały różne zadania związane z odbudową gospodarki oraz brały udział w akcji siewnej i żniwnej – opowiada ppor Karol Frankowski.

Nie od początku 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana nosiła taką nazwę. - Od 1945 r. dywizja przechodziła różne etapy reorganizacji, zmiany nazw i dyslokacji. W 1947r. Naczelny Dowódca WP nadał dywizji nazwę 16 Kaszubskiej Dywizji Piechoty. Na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej z marca 1949 r., 16 Dywizja Piechoty zostaje dyslokowana z Gdańska do Elbląga i Braniewa, a następnie przeformowana w 16 Dywizję Pancerną – wymienia ppor Karol Frankowski.

Do Elbląga sztab dostał przeniesiony z Gdańska w maju 1949 r. - W ramach dalszej przebudowy Sił Zbrojnych, następuje reorganizacja istniejących jednostek. W 1952 r. na bazie 16 Dywizji Pancernej powstaje 16 Dywizja Piechoty – wyjaśnia ppor Karol Frankowski. - W 1955r. Polska staje się członkiem Układu Warszawskiego. Zobowiązuje to władze do przeprowadzenia częściowej reorganizacji polskich Sił Zbrojnych.

Co to oznacza w praktyce?

W okręgach   i dywizjach zachodzą znaczne zmiany organizacyjne. Na bazie 16 Dywizji Piechoty powstaje 16 Dywizja Pancerna, której trzon stanowiły 1 i 58 pułk czołgów w Elblągu i 55 pułk zmechanizowany w Braniewie. W 1990 r. wprowadzone zostały dalsze zmiany organizacyjne. Dywizja przestała być związkiem pancernym przechodząc na struktury dywizji zmechanizowanej. W listopadzie 1992 r., 16 Dywizja Zmechanizowana przejęła dziedzictwo tradycji 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty z lat 1919 - 1939 i 16 Dywizji Piechoty z lat 1944 – 1947

– zaznaczył ppor Karol Frankowski.

Wówczas patronem dywizji został Król Polski, Kazimierz Jagiellończyk. - Był to również okres   nadawania jednostkom nowych sztandarów. Od stycznia 1992 r. 16 PDZ weszła w podporządkowanie Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Najważniejszym wydarzeniem dla Dywizji w roku 1993 było ćwiczenie pod kryptonimem "KLON- 93", które odbyło się w dniach 16 - 19 marca 1993 r. z powołaniem rezerw osobowych na poligonie Orzysz. Ćwiczenia obserwował i wizytował Prezydent RP Lech Wałęsa, Minister Obrony Narodowej Janusz Onyszkiewicz  oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych – podkreślił ppor Karol Frankowski.

W ramach nowej struktury organizacyjnej 16 PDZ, w 1994 r., sformowane zostały między innymi       9 Brygada Kawalerii Pancernej (powstała na bazie 27 pz. w Braniewie), 14 Brygada Zmechanizowana (sformowana na bazie 100 pz. w Elblągu) oraz 16 Brygada Zmechanizowana (sformowana na bazie 43 Ośrodka Materiałowo - Technicznego w Morągu).

-  Na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 152/1998r. z dnia 1 stycznia 1999 r. 16 PDZ ponownie weszła w skład Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Rok 2000 to dalsze zmiany w strukturach organizacyjnych Dywizji. Na podstawie Rozkazu Dowódcy Wojsk Lądowych z 15 czerwca 2000 r. z dniem 31. 12. 2000r. rozformowane zostały 14 Brygada Zmechanizowana i 18 batalion rozpoznawczy w Elblągu, natomiast w skład Dywizji weszły 20 Brygada Zmechanizowana w Bartoszycach i  3 batalion rozpoznawczy w Giżycku – dodał ppor Karol Frankowski. - W 2001 r. w strukturach Dywizji powstała 16 kompania chemiczna, a jesienią tego roku 16 PDZ weszła w podporządkowanie 1 Korpusu Zmechanizowanego. Należy wspomnieć, że w okresie powojennym, w składzie 16 - tych dywizji funkcjonowało blisko 60 jednostek. Jedne kontynuowały tradycje swoich poprzedników, inne powstawały i przy zmianach organizacyjnych były rozformowywane.

Z okazji 98. Rocznicy Powstania 16 PDZ wczoraj (20 października), o godz. 18.00, w 16 Batalionie Dowodzenia na ul. Królewieckiej odbyła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast o godz. 20.00, na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbył się uroczysty  Capstrzyk.

Na dziś przygotowano atrakcje dla elblążan. Od 12.00 do 16.00 na Starówce odbędzie się festyn.

Będzie między innymi  prezentacja i promocja miast, w których stacjonują nasze jednostki, pokazy sprzętu wojskowego, zawody, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz wiele, wiele, bardzo wiele innych atrakcji, rozrywki i dobrej, żołnierskiej zabawy. A wszystko to na Starym Mieście   w Elblągu – „u stóp” Bramy Targowej i przy ulicy za Warszawskiej za kanałem

– opowiada ppor Karol Frankowski.

Przed Ratuszem Staromiejskim, o  godz. 14.00 będzie miał miejsce Uroczysty Apel.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Wojsko uroczysty apel ( zdjęć 52 )
Dodano: 2017-10-21 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ Smutne
    Sobota, 21.10

    Chyba stypa bo z czego tu się cieszyć. Było miasto z wojskiem. A teraz będzie prowincja. NATO jest a jak odejdzie. Do tego doprowadziły drcyzje rządzących.

  2. 2
    +4
    ~ Ale
    Sobota, 21.10

    Nawet pogoda się smuci i deszcz, szkoda tylko żołnierzy bo zmokna. Świta to pod dachem

  3. 3
    +3
    ~ Byli
    Sobota, 21.10

    Za PRL powstało i było WP w Elblągu. A za demokracji zlikwidowano i gdzie tu logika. Najlepiej zaorac wszystko.

  4. 4
    --2
    ~ emeryt
    Sobota, 21.10

    ZA PRL LICZYŁO SIĘ NA WOJSKO ILOŚCIOWE , A ZA DEMOKRACJI NA WOJSKO JAKOŚCIOWE O BOGATEJ WIEDZY . I TO JEST TA RÓŻNICA . BYŁO HASŁO ZA KOMUNY , NIE MATURA LECZ CHĘĆ SZCZERA ZROBI Z CIEBIE OFICERA . A 1956R. ZWALNIALI TYCH OFICERÓW DO REZERWY , KTÓRYM ZMARNOWALI MŁODE ŻYCIE .

  5. 5
    +2
    ~ Normalne .
    Sobota, 21.10

    Wojsko ma to do siebie , że raz jest tu raz tam . Nic dziwnego .

  6. 6
    +1
    ~ xccc
    Poniedziałek, 23.10

    i trepy znów świętują, oni zawsze mają święto i bankiety i imprezki,

  7. 7
    +1
    ~ wercia
    Poniedziałek, 23.10

    w piątek wieczorem na placu przed teatrem oczywiście na koniec tej pokazówki był apel smoleński, wstyd i żenada

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3803868293762