- Nasze świętowanie będzie ukierunkowane na potrawy tradycyjne, wspólne gotowanie, targi, które będą w szczególności dotyczyć wypieków, produktów regionalnych, rękodzieła i sztuki ludowej – mówił Prezydent Elbląga.
W tym roku podczas Jarmarku zorganizowanego w ramach Święta Chleba prezentować ma się aż 250 wystawców. - Na Placu Katedralnym będzie ustawione scena, gdzie od piątku do niedzieli będziemy mogli zobaczyć występy zespołów artystycznych – opowiadał Witold Wróblewski.
Tradycyjnie chcemy zaznaczyć piątek, jako dzień, w którym na scenie pokazują się dzieci i młodzież z elbląskich szkół oraz przedszkoli. Taką możliwość stwarzamy młodym artystom co roku i cieszy się to dużym zainteresowaniem. Sprawiamy tym dzieciom ogromną radość, a one wkładają całe serca w swoje występy
– zaznaczyła Barbara Szyłak z Departamentu Promocji i Kultury.
W piątek, 1 września, gwiazdą wieczoru będzie zespół Megitza. - To zespół folkowy z Zakopanego, który gra muzykę góralską z charakterem bałkańskim – opowiada Barbara Szyłak. - Natomiast w sobotę na scenie zaprezentuje się zespół Tuhaj Bej. To zespół folkowy z Olsztyna.
Ostatniego dnia (3 września), od godz, 18.00 na scenie występować będą podopieczne Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu zespoły „Szalone” oraz „Szalone Małolaty”.
- Wśród atrakcji są także: wesołe miasteczko, animacje dla dzieci, obóz rycerski, a także Międzynarodowy Turniej Miast Partnerskich o Łopatę Piekarczyka. Sądzimy, że to wydarzenie wzbudzi duże zainteresowanie – dodała Barbara Szyłak.
Nie zabraknie Wyścigu Smoczych Łodzi, które PTTK organizuje na rzece Elbląg. A po raz trzeci na Starym Rynku będzie wspólne gotowanie. - Odwiedzi nas znany ekspert dr Grzegorz Russak i dr Józef Sadkiewicz. Będzie wspólne gotowanie z poczęstunkiem dla mieszkańców. W tym roku będzie można posmakować zupy gulaszowej i dania ukraińskiego – zdradził Witold Wróblewski.
Nowością będzie niewątpliwie I Międzynarodowy Elbląski Turniej Rycerski, który odbędzie się na Wyspie Spichrzów.
Turniej składać się będzie z trzech mniejszych turniejów, w których rywalizować będą ze sobą zawodnicy z Polski, ale także z zagranicy, w trzech różnych formułach. Pierwsza z nich będzie formuła miecza sportowego. Będzie to Turniej o Puchar Prezydenta Elbląga. Rywalizować ze sobą będą juniorzy. Kolejną pozycją będzie Turniej o Pierścień Komtura Elbląskiego. Będą w nim brać udział rycerze późnośredniowieczni. Ostatnia formuła – wczesnośredniowieczna. Przyjadą do nas koledzy, którzy zajmują się rekonstrukcją Wikingów, Prusów, Słowian, Bałtów. Będzie można zobaczyć dużo różnych stylów walki. Każda formuła charakteryzuje się zupełnie innym stylem
– zapewniał Paweł Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Elbląska Szkoła Fechtunku Fortis.
Całkowity koszt tegorocznej edycji Święta Chleba wyniósł 260 tys. zł (60 tys. zł pochodzi od sponsorów).
a ci dwaj to co? Dekoracja?
No i proszę doczekaliśmy się dań rodem z Elbląga - zupa gulaszowa i nowość ... danie ukraińskie? Promocja i kultura ciągle obok, bo turystyki jak nie było tak i nie ma, a czyja to wina p. Wróblewski no czyja?
Te wasze atrakcje wy włodarze od siedmiu boleści! Patrzą tylko jak napchać swoje nienapasione tłuste... ( nie tylko portfele!)
Bez jaj stragany z drogą żywnością atrakcją miasta .
PANIE PREZYDENCIE - mniemam , ze chyba chce PAN zmienić opcję startową w przyszłych wyborach z TYM ukraińskim AKCENTEM
Na ch.....j tu jakieś grajki z olsztyna ????
A UM i Wróblewski milczą w tym temacie. Brak jakiejkolwiek reakcji z ***rtamentu Promocji Miasta.
Nic już wróblowi nie pomoże!! Niech igrzyska zrobi!!!Słaby prezydent.